W imieniu mieszkańców Łomży kwiaty pod pomnikami złożył prezydent Mariusz Chrzanowski. W uroczystościach udział wzięli także senator RP Marek Komorowski, dyrektor biura poseł RP Alicji Łepkowskiej-Gołaś, radny sejmiku Marek Olbryś, starosta łomżyński Lech Szabłowski, przedstawiciele wojska, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, III Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6.
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o jej powstaniu była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie, któremu podlegały Siły Zbrojne RP. W zamierzeniach rządu AK miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej dowódca jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Była największą armią podziemną Europy. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec. Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. 19 stycznia 1945 r. decyzją Komendanta Głównego gen. Leopolda Okulickiego AK została rozwiązana.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, którego inicjatorem był m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, został przyjęty ustawą Sejmu RP z dnia 9 stycznia 2025 roku, podpisaną przez Prezydenta RP 6 lutego 2025 roku. Został on ustanowiony „W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”. Warto dodać, że w Łomży już od wielu lat, w rocznicę utworzenia AK, odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, działającego w czasach drugiej wojny światowej i w okresie powojennym.