Poranek z Kulturą i podsumowanie EKOferii

Strona główna » Aktualności

Poranek z Kulturą i podsumowanie EKOferii

  • Poranek z Kulturą i podsumowanie EKOferii
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych zaprasza na kolejny Poranek z Kulturą. 16 lutego o godz. 11:00 można będzie obejrzeć spektakl „Pan Tom buduje dom” Teatru Scena 69 z Warszawy. Po spektaklu tradycyjnie - rodzinne warsztaty plastyczne (godz.12:00) i festiwal kreatywności. Pół godziny wcześniej przed Porankiem z Kulturą (godz. 10:30) odbędzie się otwarcie wystawy prac uczestników sekcji plastycznej EKOFerii i mini koncert dzieciaków z sekcji scenicznej. Serdecznie zapraszamy…

O spektaklu
„Pan Tom buduje dom” to spektakl powstały na podstawie książki Franciszki i Stanisława Themersonów wydanej po raz pierwszy 1938 roku. Wspaniale napisany tekst i znakomite, wyraziste, czarno-białe ilustracje, w tamtym okresie wręcz awangardowe, dzisiaj niewiele straciły ze swej aktualności, choć prezentowane przez Architekta Kąta domy w różnych częściach świata bardzo się zmieniły.
Sympatyczny pan Tom Łebski chce zbudować sobie dom i tak rozpoczyna się wędrówka przez tajniki różnych dziedzin związanych z budowaniem. Spektakl jest dynamiczny, bo i Pan Tom ciągle jest w ruchu. Podróżuje na plac budowy, a jego podróże prezentowane są za pomocą projekcji, w których ożywione zostały dowcipne ilustracje Franciszki Themerson. Pojawiają się one również w pomysłowych dekoracjach spektaklu.
Jeśli chcecie zobaczyć w jaki sposób i jaki dom został zbudowany dla Pana Toma Łebskiego, koniecznie musicie obejrzeć nasz spektakl i na chwilę cofnąć się wraz z nami do czasów, w których nie było telefonów komórkowych.

Obsada
Dariusz Jarosiński
Maciej Dużyński
Ewa Kaczmarek
Realizacja
scenariusz i reżyseria: zespół
scenografia (projekt i wykonanie): Galeria Podpora Stropowa
muzyka: Marcin Sosiński
plastyka: Łukasz Wawrynkiewicz
animacje komputerowe: Zbyszek Gozdecki
realizacja filmowa: Marek Sobolewski

Data: 16.02.2025 / niedziela
Godzina: 11:00
Miejsce: Scena na Piętrze, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, Łomża
Bilet rodzinny (opiekun + dziecko): 30 zł

O teatrze
Teatr Scena 96 jest częścią Stowarzyszenia Scena 96. Znajduje się on w Pałacu Szustra przy ul. Morskie Oko 2 w Warszawie. Stowarzyszenie Scena 96 to grupa menedżerów i animatorów kultury, która prowadzi swoją działalność od 1996 roku. Polega ona głównie na produkcji oraz prezentacji spektakli teatralnych i tanecznych, organizacji przeglądów, festiwali. Misją Stowarzyszenia jest także realizacja przedsięwzięć edukacyjnych o charakterze kulturowo-artystycznym. Teatr Scena 96, działający w ramach struktur Stowarzyszenia, prowadzi stałą scenę repertuarową na warszawskim Mokotowie. Instytucja realizuje głównie projekty edukacyjne i animacyjne skierowane do najmłodszych widzów i ich rodzin. Teatr Scena 96 otrzymał grant z miasta stołecznego Warszawa na prowadzenie kulturalnego programu stałego na lata 2020-2022. Stowarzyszenie Scena 96 brało udział i zrealizowało wiele projektów. Należą do nich: Festiwal “Sztuka Ulicy”, “Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji” oraz “Dziecięce Lato Teatralne”.

O EKO Feriach
Za nami dwa intensywne tygodnie zajęć animacyjnych, które odbywały się w ferie zimowe, a uczestniczyła w nich fantastyczna młodzież, łącznie 71 osób. Kreatywnych, twórczych, na każdym kroku udowadniających, że czarować świat fascynacji przyrodą można malarsko, muzycznie, scenicznie – ruchem ciała, duktem pędzla, ekspresją głosu i wokalnych możliwości. Bawiliśmy się świetnie w czterech grupach artystycznych, pracując wytrwale i tworząc nieomal z niczego świat sztuki, ale także rozmawiając, integrując się podczas warsztatów malarskich, muzycznych, scenicznych, a także chlebowych z Łukaszem Radziszewskim, które były pretekstem, aby zajrzeć pod podszewkę życia naszych babć i dziadków, gdzie rytm życia wyznaczało pieczenie chleba. Zwykły, codzienny chleb, ale opowiedziany magicznym językiem Artysty i wyrobiony z zapałem przez uczestników, pokazał nam jak może smakować tradycja.
Przez dwa tygodnie EKO Ferii spoglądaliśmy na kulturę od strony tradycji, ekologii, czuliśmy magię tworzenia z makulatury i tworzyw sztucznych, poznawaliśmy techniki grafiki warsztatowej, tworzyliśmy z gliny świat ludzi i zwierząt, powoływaliśmy do życia twory dziecięcej wyobraźni. Proste sprawy, a unikalne w XXI wieku nowoczesnych technologii. Wszystko to dzięki pracy animatorów kultury, artystów: Iwony Rafałowskiej, Łukasza Radziszewskiego, Magdy Sinoff, Małgosi Bieleckiej, Agnieszki Chojnowskiej, Magdy Rusieckiej, Bernarda Karwowskiego, Jurka Chaberka i wspierających ich pracę fantastycznych asystentek Pauliny Witkowskiej oraz Zosi Trojanowskiej, a także całego zespołu MDK-DŚT.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom spotkań, dzieciom i młodzieży, a także rodzicom, którzy zaufali, że pod ich skrzydłami młodzi ludzie będą mogli w komfortowej przestrzeni kultury wyrazić siebie – bez ograniczeń, całym sobą! 

 

tekst i foto: MDK-DŚT

2025-02-12 10:36 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED