Centrum filmowe powstanie w Łomży?

Strona główna » Aktualności

Centrum filmowe powstanie w Łomży?

Centrum filmowe powstanie w Łomży?
Od lewej: Marek Lechowicz - prezes Podlaskiego Regionalnego Funduszu Filmowego, Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży i Marek Olbryś - wicemarszałek województwa podlaskiego
Takie są na razie przymiarki, o których rozmawiali z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim – wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś oraz prezes Podlaskiego Regionalnego Funduszu Filmowego Marek Lechowicz. Centrum filmowe miałoby powstać w budynku dawnego banku przy ul. Zawadzkiej.

- To bardzo ciekawy pomysł, którego budowę będziemy na pewno rozważać – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski. - Jeżeli my tego nie ruszymy to kto? Można połączyć to z wieżą widokową, pozyskać środki zewnętrzne – dodaje wicemarszałek Marek Olbryś.

Są już konkretne plany, na zlokalizowanie Centrum Filmowego. Miałoby ono powstać w budynku dawnego banku przy ul. Zawadzkiej.

- Od kilku lat jest tam, pustostan, to idealne miejsce – mówi Marek Lechowicz, prezes Podlaskiego Regionalnego Funduszu Filmowego. To też literat, scenarzysta i producent filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca nagradzanego filmu "Wygrać z przeznaczeniem", który gościł na festiwalach w Polsce, USA, Nowej Zelandii.

Swoje marzenie o Centrum Filmowym Marek Lechowicz próbował zrealizować od dawna.

- Centrum filmowe oparte byłoby na pięciu "kompozytach". Głównym byłoby studio filmowe, gdzie można kręcić sceny filmowe na greenscreen, czy na parabolicznym ekranie ledowym, używanym do efektów wizualnych. W podziemiu można zrobić serwerownię, zrobić wielką bibliotekę filmów i dźwięków dotyczących przyrody opowiada Lechowicz.

Na tym nie koniec, bo jak dodaje np. na Akademii Łomżyńskiej mógłby powstać kierunek filmowy.

- Jest "łódzka filmówka", dlaczego nie mogłaby być "łomżyńska filmówka"? Dlaczego Łomża nie mogłaby być znana na całym świecie? – podsumowuje łomżyński filmowiec.

2024-03-29 14:11 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED