Łomżyński transport coraz bardziej ekologiczny

Strona główna » Aktualności

Łomżyński transport coraz bardziej ekologiczny

Transport publiczny w Łomży stanie się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Nasz samorząd otrzyma prawie 34 mln zł z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 na realizację zadania „Zrównoważona mobilność miejska”. Jego wartość to ponad 49 mln zł, zaś realizacja mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do 2027 r.

- To jedno z największych wsparć zewnętrznych, jakie udało się pozyskać naszemu samorządowi i kontynuacja dobrych działań podejmowanych przez nas w zakresie ekologicznego transportu publicznego – przekazuje prezydent Mariusz Chrzanowski. 

Prośrodowiskowy wymiar tego projektu podkreśla również zastępca prezydenta Piotr Serdyński. – Za jego pośrednictwem wdrażamy idee zrównoważonego rozwoju, mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne w Łomży i okolicznych gminach – przekazuje Piotr Serdyński.

Projekt obejmie zakup czterech nowych autobusów elektrycznych, przebudowę warsztatów MPK do obsługi pojazdów zeroemisyjnych wraz z wykonaniem instalacji PV (fotowoltaicznej) z magazynem energii i stanowiskami ładowania autobusów elektrycznych, a także budowę hali garażowej w MPK jako konstrukcji pod instalację PV oraz stacje ładowania.

Dodatkowo zadanie przewiduje utworzenie przy ul. Zjazd obiektu Park&Ride, strefy płatnego parkowania objętego systemem inteligentnego zarządzania  z parkomatami zasilanymi instalacją wykorzystującą odnawialne źródła energii oraz ustawienie samoobsługowych stacji naprawy rowerów.

Prezydent Mariusz Chrzanowski chce, aby zakupiony w ramach projektu tabor  autobusowy obsługiwał mieszkańców nie tylko Miasta Łomża, ale też gmin: Łomża, Piątnica i Nowogród. Szczególnie, że z badań przeprowadzonych przez firmę Busnex wynika, iż zużycie energii przez autobusy w MPK Łomża są najniższymi w Europie. – To pokazuje, że nasi wykwalifikowani kierowcy potrafią w sposób najbardziej efektywny i ekonomiczny korzystać z najnowocześniejszej technologii autobusów elektrycznych – dodaje prezydent Mariusz Chrzanowski.

Warto dodać, że to już kolejny projekt dotyczący zrównoważonej mobilności miejskiej, na który władzom Łomży udało się pozyskać wsparcie zewnętrzne. W 2020 roku Miasto otrzymało 28 mln zł m.in. na zakup ośmiu autobusów elektrycznych, uruchomienie systemu roweru publicznego, budowę Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego oraz wykonanie instalacji do dystrybucji energii elektrycznej na bazie MPK.

Podejmowane przez Miasto Łomża i MPK sp. z o.o. działania dostrzegalne są również w kraju. – Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej jest pod wrażeniem innowacyjności i skuteczności we wprowadzaniu nowych technologii w łomżyńskiej komunikacji miejskiej w szczególności w zakresie magazynowania i systemu zarządzania energią. Dlatego wystąpiła do nas z propozycją organizacji w naszym przedsiębiorstwie pokazowych wizyt studyjnych prezentujących nasze doświadczenia w tym zakresie – przekazuje prezes MPK Janusz Nowakowski dodając, że łomżyńska spółka znajduje się w grupie zaledwie kilku wiodących operatorów  wprowadzających tego typu rozwiązania.

 

2024-03-19 15:30 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED