Będzie to druga inicjatywa pomocowa w tym miejscu. Od niedawna działa tam bowiem dobrodzielnia.
- To owoc działalności naszej fundacji i zwieńczenie marzeń wielu osób z Łomży, które od lat dążyły do realizacji tej samej idei – jednoczenie świata czynną miłością. Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. dr Jacek Czaplicki najpierw użyczył lokal, następnie dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu lokalnych firm i osób prywatnych powstało miejsce otwarte dla każdego, ponad podziałami, z pozytywną energią i miłością. Powstało, by pomagać dzieciom w Afryce i w Łomży – mówi Krzysztof Boniecki z Fundacji MIRD.
- W DOBROdzielni chcemy łączyć, rozwijać i inspirować ludzi do czynienia dobra. Dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, dzieci, młodzież i dorośli mogą spędzać tam czas korzystając z bezpłatnych zajęć (język migowy, zajęcia plastyczne dla rodzin, zajęcia samopoznania, aktywizujące, rozwijające zainteresowania muzyczne, czy teatralne). W DOBROdzielni można też odrobić lekcje przy wsparciu wolontariuszy, porozmawiać, spędzić miło czas – dodaje Krzysztof Boniecki.
Do ekipy wolontariuszy dołączyli przebywający w Łomży studenci programu "Erasmus+", można się z nimi spotkać w każdą sobotę, by poprzez gry, uśmiech i miłą atmosferę powoli przestać się bać języka angielskiego. W każdą niedzielę organizowany jest przygotowany i obsługiwany przez wolontariuszy charytatywny poczęstunek, podczas którego zbierane są datki dla dzieci z Maganzo w Tanzanii. Za przekazane pieniądze kupowane są między innymi: ryż i fasola, mundurki, buty do szkoły, materace do spania, wózki inwalidzkie.
Kolejnym projektem, który wypłynął z inicjatywy zaangażowanych w działalność dobrodzielni osób, będzie całodobowa jadłodzielnia. Jej otwarcie planowane jest na 19 listopada. W specjalnie przygotowanych lodówkach i szafkach będzie można pozostawiać artykuły żywnościowe oraz środki czystości, z których będą mogli skorzystać potrzebujący ludzie. Dodatkowo w każdą sobotę w godzinach 12.00-14.00 serwowana będzie ciepła zupa dla każdego.
- Celem działania fundacji, DOBROdzielni i JADŁOdzielni jest solidarność z drugim człowiekiem. Chodzi o czyste dobro, którym chcemy się dzielić i czerpać od innych ludzi, bo każdy ma w sobie coś, czym może się podzielić. Wierzymy, że miłość jest najważniejszą walutą, która może dać nam i naszym dzieciom szczęście i spełnienie w życiu – przekazuje Krzysztof Boniecki.
Jadłodzielnia to także jeden ze sposobów na problem marnowania żywności. Jest on powszechny i dotyczy głównie państw wysokorozwiniętych. Według Banków Żywności w Polsce wyrzucamy rocznie ok. 4,8 miliona ton jedzenia, z czego aż 60% w naszych domach.
Osoby i firmy zainteresowane wsparciem projektu mogą kontaktować się z jego realizatorami pisząc na adres mailowy: krzysztof.boniecki@iichd.org lub dzwoniąc pod nr tel. 510 003 364.
Tekst: Sylwia Marciniak