Uczestników spotkania powitała kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Katarzyna Nita. O roli i zadaniach OIK mówiła psycholog, Ewa Mitra, zadania MOPS-u przedstawiła kierownik Działu Pracy Środowiskowej Małgorzata Kułaga, a Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży inspektor ds. edukacji Danuta Taurogińska. O działalności swoich placówek mówili również przedstawiciele: Komendy Miejskiej Policji w Łomży, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, Szpitala Wojewódzkiego, Sądu Rejonowego i Centrum Pieczy Zastępczej. Zebrani zapoznali się również z pracą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży.
Przepisy ustawy z 29 lipca 2005 roku znowelizowane 10 czerwca 2010 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakładają na jednostki samorządowe nowe obowiązki w zakresie opracowania i realizacji lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie, w tym poprzez tworzenie interdyscyplinarnych zespołów. Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2015 przyjęli łomżyńscy radni uchwałą nr 47/IX/11 z dnia 27 kwietnia 2011 roku.
Członków Lokalnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Łomży powołał Prezydent Łomży Zarządzeniem Nr 78/12 z dnia 4 kwietnia 2012 roku. Do zadań Zespołu należy integrowanie i koordynacja działań podmiotów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w mieście Łomża, w szczególności przez m.in. opracowywanie założeń i wskazywanie priorytetów do miejskiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przygotowywanie opinii, wniosków i rekomendacji dotyczących opracowywania i realizacji miejskiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz inicjowanie badań i diagnoz w zakresie problematyki przemocy w rodzinie. W roku 2012 główne kierunki działań Zespołu Interdyscyplinarnego koncertować się będą na realizacji Procedury „Niebieskiej Karty” oraz działalności informacyjno-edukacyjnej związanej z profilaktyką przemocy w rodzinie.