Ważne terminy dla wyborców

Strona główna » Aktualności

Ważne terminy dla wyborców

Wszystkie sprawy mieszkańców związane z udziałem w wyborach załatwiane są w Centrum Obsługi Mieszkańców - Oddział Ewidencji Ludności (COM-OEL), parter Urzędu Miejskiego, tel. 86 2156740, 86 2156741, 86 2156742, 86 2156743.

1. Ujęcie w stałym obwodzie głosowania - dopisanie do rejestru wyborców 

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania co do zasady można składać przez cały rok, jednak najpóźniej w ostatnim dniu pracy Urzędu przed dniem głosowania. Należy mieć na uwadze, że termin na wydanie decyzji wynosi 5 dni, a w przypadku złożenia wniosku niekompletnego, z brakami formalnymi, zachodzi konieczność ich usunięcia. Złożenie wniosku o dopisanie do rejestru i stałego obwodu głosowania w ostatnim dniu z powyższych powodów może być nieskuteczne.
Ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje możliwość głosowania w miejscu stałego zamieszkania i dotyczy wszystkich wyborów/referendów, nie jest wpisem jednorazowym (skutkuje na każe kolejne wybory/referenda).

W stałym obwodzie głosowania w Łomży może zostać ujęta osoba, jeżeli:

  • mieszka na stałe w Łomży, a nie jest zameldowana tu na pobyt stały;
  • przebywa na stałe w Łomży, ale nigdzie nie zamieszkuje (jest osobą bezdomną);
  • mieszka na stałe w Łomży, ale pod innym adresem niż jest zameldowana na pobyt stały;
  • jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a nie jest obywatelem polskim i mieszka na stałe w Łomży (w części B rejestru).

Można być ujętym w stałym obwodzie głosowania tylko pod jednym adresem - dlatego osoba dopisująca się do stałego obwodu głosowania zostanie wykreślona z obwodu głosowania pod dotychczasowym adresem.

Wymagane dokumenty:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty, mDowód, paszport);
  • wniosek u ujęcie w stałym obwodzie głosowania  można pobrać Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania i po wypełnieniu i podpisaniu złożyć  w COM-OEL lub wypełnić bezpośrednio w Urzędzie. 

Decyzja o ujęciu w stałym obwodzie głosowania wydawana jest, kiedy ustalimy, że wnioskodawca mieszka na stałe pod określonym adresem w Łomży. W tym celu możemy poprosić o okazanie dodatkowego dokumentu, który to potwierdzi np. akt notarialny, umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania potwierdzające fakt zamieszkania wnioskodawcy, innych dokumentów potwierdzających związki ze wskazanym na wniosku miejscem stałego zamieszkania (pierwsza strona zeznania podatkowego, rachunki np. za energię wystawione na adres wskazany we wniosku) lub oświadczenia z organizacji społecznych, stowarzyszeń itp. 
Więcej informacji: http://www.lomza.pl/bip/ebiuro.php?wiad=55

2. Jednorazowa zmiana miejsca głosowania – można dopisać się do spisu wyborców najpóźniej do dnia 12 października 2023 r.

Jeśli wyborca będzie czasowo w Łomży w dniu wyborów i chciałby tu zagłosować, może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania (dopisanie do spisu wyborców).
Jednorazowa zmiana miejsca głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu dotyczy z mocy prawa również referendum wyznaczonego na 15 października 2023 r.

Wymagane dokumenty:

  • Najprostszym sposobem jest złożenie wniosku elektronicznie - przez internet najpóźniej 12 października 2023 r. W tym celu należy skorzystać WYŁĄCZNIE z usługi na stronie gov.pl. Skorzystanie z elektronicznej usługi skutkuje natychmiastowym ujęciem w spisie wyborców (dopisaniem do spisu wyborców) pod zadeklarowanym adresem.
  • Wniosek o zmianę miejsca głosowania podpisany przez wyborcę należy złożyć na piśmie w COM-OEL. 

3. Zaświadczenie o prawie do głosowania - można otrzymać do dnia 12 października 2023 r.  (w godz. pracy Urzędu).

Jeśli wyborca w dniu wyborów przebywać będzie poza miejscem stałego zamieszkania, a chciałby wziąć udział w głosowaniu, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki zaświadczeniu można zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju i za granicą. Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. 
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydane do wyborów do Sejmu i Senatu dotyczy z mocy prawa również referendum wyznaczonego na 15 października 2023 r. Wydawane jest tylko JEDNO zaświadczenie.

Wymagane dokumenty:

  • dowód osobisty (także mDowód) lub paszport;
  • wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania (wniosek musi zostać podpisany przez wyborcę nawet jeśli zaświadczenie odbiera osoba upoważniona);
  • pisemne/wyraźne upoważnienie do odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu 15 października 2023 r., jeśli zaświadczenie odbiera osoba upoważniona.

Dokumenty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy (bez względu na miejsce zamieszkania wyborcy lub ujęcia w spisie wyborców).
Zaświadczenie o prawie do głosowania może otrzymać każdy wyborca (nawet niezameldowany i nieujęty w obwodzie głosowania lub w spisie wyborców).
W Łomży sprawę można załatwić w COM-OEL. 

4. Głosowanie przez pełnomocnika - pełnomocnictwo sporządza się na wniosek wyborcy wniesiony najpóźniej 6 października 2023 r.   

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów, osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. 
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w wyborach do Sejmu i Senatu dotyczy również referendum wyznaczonego na 15 października 2023 r., a akt pełnomocnictwa sporządzony w związku z wyborami dotyczy również głosowania w referendum. Nie ma możliwości zastrzeżenia w pełnomocnictwie, że dotyczy tylko wyborów lub tylko referendum. Wydawane jest tylko JEDNO pełnomocnictwo.

Wymagane dokumenty:

  • wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa na obowiązującym formularzu;
  • pisemna zgoda osoby mającej być pełnomocnikiem na obowiązującym formularzu;
  • w przypadku osoby niepełnosprawnej udzielającej pełnomocnictwa, która w dniu głosowania nie będzie miała ukończonych 60 lat kopia aktualnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Akt pełnomocnictwa do głosowania jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa lub jeżeli wyborca zwróci się o to we wniosku, w innym miejscu na terenie Miasta Łomża. Wolę udzielenia pełnomocnictwa należy zgłosić do COM-OEL.
Więcej informacji o zasadach głosowania przez pełnomocnika dostępnych jest w BIP Urzędu i na stronie PKW: https://pkw.gov.pl/uploaded_files/1693445817_zpow501302023-informacja-o-uprawnieniach-przyslugujacych-wyborcom-niepelnosprawnym-z-referendum.pdf

5. Głosowanie korespondencyjne - zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić pisemnie do Komisarza Wyborczego w Łomży, ul. Nowa 2, tel. 86 216 31 35, 86 216 32 46 - najpóźniej do 2 października 2023 r. 
(wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych zamiar głosowania zgłaszają do 10 października 2023 r., a wyborcy, którzy rozpoczęli podleganie kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 10 października 2023 r. - do 13 października 2023 r. w przypadku stanu epidemii albo zagrożenia epidemicznego)

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów, osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny oraz osoby które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego do Komisarza Wyborczego w Łomży może być dokonane: 

Do zgłoszenia wyborca niepełnosprawny, który w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat dołącza kopię aktualnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Jeżeli zgłoszenia dokonano ustnie, wyborca musi odrębnie przekazać orzeczenie. 
Wyborca głosujący korespondencyjnie będzie ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla jego stałego miejsca zamieszkania z adnotacją o głosowaniu korespondencyjnym (zgodnie z adresem ujęcia w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania). 
Więcej informacji o zasadach głosowania korespondencyjnego dostępnych jest w BIP Urzędu i na stronie PKW: https://pkw.gov.pl/uploaded_files/1693445817_zpow501302023-informacja-o-uprawnieniach-przyslugujacych-wyborcom-niepelnosprawnym-z-referendum.pdf

2023-09-22 08:30 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED