Kolej wróci do Łomży

Strona główna » Aktualności

Kolej wróci do Łomży

  • Kolej wróci do Łomży
  • Kolej wróci do Łomży
  • Kolej wróci do Łomży
  • Kolej wróci do Łomży
  • Kolej wróci do Łomży
Z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentarzystów oraz samorządowców odbyła się dziś w Łomży konferencja dotycząca podpisania przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego umowy na realizację inwestycji z rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 roku”. Dzięki niej mieszkańcy Łomży i czterech podlaskich gmin po latach zyskają dostęp do kolei.

Umowa podpisana przez przedstawicieli PLK S.A. oraz samorządu województwa podlaskiego zakłada rewitalizację linii kolejowej z Łap przez Śniadowo do Łomży, co umożliwi powrót połączeń pasażerskich na tej trasie.  

- To dzień dobrych wiadomości dla Łomży i pięciu gmin, które leżą między Łomżą, a Białymstokiem. Odtwarzamy linię kolejową, która 30 lat temu została zlikwidowana. Dziś stwarzamy tej ziemi nową szansę - mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

- Dzięki programowi Kolej Plus będziemy mogli zapewnić ponad 24 tysiącom mieszkańców tego regionu codzienne połączenia kolejowe, bo tak szacuje się tygodniowe zapotrzebowanie na tego typu transport właśnie na tej linii - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dziękując samorządowi województwa podlaskiego za uczestnictwo w tym programie, a także podlaskim parlamentarzystom za współpracę na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego regionu łomżyńskiego. 

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślał dobrą współpracę samorządu z rządem.

- Dzięki niej, po ponad 30 latach do Łomży wróci kolejowy ruch pasażerski oraz usprawniony zostanie ruch towarowy - powiedział marszałek zaznaczając, że inwestycja jest ogromnym impulsem do rozwoju całego województwa. W swoim wystąpieniu dziękował ministrom: Jackowi Sasinowi oraz Andrzejowi Adamczykowi za osobiste zaangażowanie i wsparcie tego projektu.  

- To historyczne wydarzenie. Ostatni pociąg odjechał z Łomży w 1993 roku, a zatem przez wiele lat miasto było wykluczone z kolejowej mamy Polski - mówi zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski, który na konferencji reprezentował Miasto Łomża dodając, że inwestycja realnie wpłynie na jego rozwój. 

Dzięki rewitalizacji linii dostęp do kolei zyska ponad 60 tysięcy mieszkańców Łomży oraz ok. 22 tys. mieszkańców czterech położonych przy linii gmin. Po zakończeniu prac pociągi między Łomżą i Łapami pojadą z maksymalną prędkością 80-100 km/h. Czas przejazdu najszybszego pociągu z Łomży do Białegostoku, po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu niezbędnych dopuszczeń, planowany jest na 1 h 35 min. Szacuje się, że z połączenia kolejowego miesięcznie skorzysta średnio ok. 24 tys. podróżnych.

Na objętym projektem odcinku linii kolejowej o długości 77 km przewiduje się odtworzenie kolejowej infrastruktury do obsługi ruchu pasażerskiego. Realizacja inwestycji umożliwi przyjmowanie pociągów regionalnych i składów dalekobieżnych. Nowe perony będą dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności. Wygodne perony, wyposażone w wiaty, ławki, oznakowania i oświetlenie LED zapewnią dostęp do pociągów w Konarzycach, Kozikach, Śniadowie (nowy przystanek Śniadowo Łącznica), Czachach-Kołakach, Kuleszach Kościelnych i Sokołach.

Sprawny ruch pociągów na trasie Łapy – Śniadowo – Łomża zapewnią przebudowane odcinki torów i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a także obiekty inżynieryjne. Dzięki budowie około 1 km dodatkowej łącznicy w Śniadowie, od strony Białegostoku w kierunku Łomży, możliwy będzie sprawniejszy ruch pociągów bez konieczności zmiany czoła składów na stacji w Śniadowie. Dodatkowo zaplanowano budowę mijanki w Czerwonym Borze, co zapewni możliwość konstrukcji lepszego rozkładu jazdy i większą punktualność pociągów. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy się dzięki remontom i modernizacjom przejazdów kolejowo-drogowych, z których część zostanie wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia.

Budżet prac zaplanowanych w ramach projektu wynosi 430 mln zł, w tym blisko 366 mln zł z budżetu państwa oraz 64,5 mln (15 proc.) ze środków samorządu województwa. Ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej i robót zaplanowano na III kwartał tego roku, prace budowlane na lata 2025 – 2028. 

 

 

2023-07-18 14:51 Opublikował: Sylwia Marciniak

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED