Święto Łomży i Filharmonii z nagrodami dla ludzi kultury

Strona główna » Aktualności

Święto Łomży i Filharmonii z nagrodami dla ludzi kultury

Święto Łomży i Filharmonii z nagrodami dla ludzi kultury
wręczenie nagród Prezydenta Łomży za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury za rok 2022
  • Święto Łomży i Filharmonii z nagrodami dla ludzi kulturyz rąk wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej dyrektor Jan Miłosz Zarzycki odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
  • Święto Łomży i Filharmonii z nagrodami dla ludzi kulturyprezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpiał z wiceminister Wandą Zwinogrodzką umowę na dalsze współprowadzenie łomżyńskiej Filharmonii przez Ministerstwo
  • Święto Łomży i Filharmonii z nagrodami dla ludzi kulturypodczas koncertu jako soliści wystąpili pochodzący z Łomży artyści Inga Wawrzynkowska, Adam Kalinowski, Bogdan Kierejsza oraz Jacek Szymański
Uroczysty koncert Filharmonii Kameralnej był kolejnym z elementów obchodów 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Wydarzenie stanowiło także okazję do uczczenia jubileuszu 45-lecia Filharmonii oraz wręczenia nagród prezydenta Miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Swoje nagrody przyznał również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Filharmonia w Łomży powstała w październiku 1977  roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna  z inicjatywy ówczesnego dyrektora PSM I stopnia w Łomży Kazimierza Bylicy oraz nauczycieli tej szkoły – Wiesławy Sokołowskiej i Jana Boćniewicza. W dniu 29 października 2008 roku Rada Miejska Łomży podjęła decyzję o jej przemianowaniu na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

- Bez wątpienia, Filharmonia zapisze się w historii miasta złotymi zgłoskami, jako jeden z najznakomitszych zespołów cenionych przez melomanów w całej Polsce i za granicą, przez co stała się niekwestionowanym ambasadorem naszego miasta i kraju - mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dodając, że poprzez swoją szeroką działalność koncertową, wydawniczą oraz oświatową Filharmonia zaspokaja i kształtuje muzyczne gusta słuchaczy i edukuje młodsze pokolenia. Zaznaczył również, iż kluczowym momentem w dziejach łomżyńskiej Filharmonii była decyzja o wspólnym jej prowadzeniu z Miastem Łomża przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu zyskała jeszcze większe możliwości rozwoju, z których z powodzeniem korzysta.

W trakcie przerwy  koncertowej prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał z Wandą Zwinogrodzką, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę na dalsze współprowadzenie łomżyńskiej Filharmonii.

Podczas uroczystości wiceminister Wanda Zwinogrodzka odczytała list od Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, napisany z okazji 45-lecia FKWL. - Wśród licznych osiągnięć Filharmonii, wymienić należy wspaniałe zasługi dla propagowania muzyki polskiej. Organizacja zróżnicowanych wydarzeń prezentujących dorobek polskich kompozytorów, w tym prawykony utworów współczesnych twórców oraz utrwalanie ich na płytach, niejednokrotnie docenianych przez polskie i zagraniczne środowiska muzyczne, niewątpliwie przyczyniają się do pielęgnowania tożsamości narodowej. Codzienna działalność dla własnej, znakomitej publiczności, prezentująca szeroki wachlarz repertuaru od muzyki kameralnej i rozrywkowej, aż po muzykę sakralną i nową, trwale zapisze się na kartach polskiej kultury muzycznej - napisał prof. Piotr Gliński, dziękując jednocześnie łomżyńskim filharmonikom za aktywność na rzecz krzewienia kultury muzycznej na najwyższym poziomie.

W trakcie uroczystości, z rąk Wandy Zwinogrodzkiej, dyrektor Jan Miłosz Zarzycki odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz przyznany kierowanej przez niego Filharmonii Kameralnej Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Ponadto Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymały Katarzyna Janas-Dziewa i Jolanta Ewa Kaszuba. W uznaniu wieloletniej działalności na rzecz upowszechniania kultury wyróżnieni dyplomami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostali Magdalena Goc, Ewa Skopek-Siwik, Justyna Zakrzewska i Mateusz Goc.
 
Koncert był doskonałą okazją także do wręczenia nagród Prezydenta Łomży za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury za rok 2022. Podobnie jak w latach poprzednich laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz ceramiczne statuetki stylizowanych lotników z kamieniczkami łomżyńskiej starówki u stóp, zaprojektowane i wykonane przez łomżyńską artystkę Ewę Skłodowską.

Zostali nimi nagrodzeni Jan Miłosz Zarzycki, orkiestra FKWL oraz zespół pracowników merytorycznych Muzeum Północno – Mazowieckiego. - Niech nagrody te będą wyrazem wdzięczności całej społeczności naszego miasta. Dzięki Państwa zaangażowaniu, determinacji i talentowi Łomża może pochwalić się ogromnym potencjałem artystycznym, z którego czerpać będą pokolenia. Bardzo za to dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności oraz inspiracji do realizacji kolejnych pomysłów na rzecz łomżyńskiego życia kulturalnego - powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski.

Nagrody Prezydenta Miasta Łomża w dziedzinie kultury otrzymali:
- Jan Miłosz Zarzycki - dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych.
- Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w składzie:
•    Izabela Bławat-Leofreddi – I skrzypce – koncertmistrz
•    Piotr Sawicki – I skrzypce - zastępca koncertmistrza
•    Katarzyna Karpiuk - I skrzypce
•    Katarzyna Prusiel - I skrzypce
•    Agnieszka Chłopeniuk - I skrzypce
•    Filip Szymaniak - II skrzypce
•    Katarzyna Janas-Dziewa - II skrzypce
•    Adrian Stanciu - altówka
•    Iga Marta Ludkiewicz – wiolonczela
•    Can Kehri – wiolonczela
•    Bogdan Szczepański - kontrabas
•    Jacek Krupa - flet, bibliotekarz
•    Magdalena Goc – obój
- Zespół pracowników merytorycznych Muzeum Północno – Mazowieckiego:
•    Adam Sokołowski - od niespełna dwóch miesięcy- kustosz. W łomżyńskim Muzeum pracuje od dziesięciu lat. Autor kilkunastu wystaw czasowych. Opublikował kilkadziesiąt artykułów popularyzując wiedzę o Łomży i regionie.
•    dr Jerzy Jastrzębski - z Muzeum Północno-Mazowieckim związany od ponad 35 lat, w tym przez ponad trzydzieści lat był jego dyrektorem. Autor książek „Muzealnictwo w Łomży 1898-1998”, „Bursztyniarstwo na Kurpiach”, „Bursztyn w dorzeczu Narwi” czy „Był taki dzień… Kalendarium z życia miasta”.
•    Przemysław Adamowski - konserwator zabytków, od blisko trzydziestu lat związany z Muzeum Północno-Mazowieckim. Angażuje się w zachowanie dziedzictwa kulturowego w całym regionie, przywracając świetność starym świątyniom i znajdującym się w nich zabytkom.
•    Jarosław Kurpiewski - przewodnik muzealny. Od trzydziestu lat dzieli się ze zwiedzającymi wiedzą dotyczącą archeologii, historii, sztuki i etnografii regionu.
•    Grzegorz Gwizdon - adiunkt w Galerii Sztuki Współczesnej. Projektuje plakaty i zaproszenia,  fotografuje. Utrwala zabytki i najpiękniejsze zakątki Łomży i okolic w grafikach, akwarelach i na fotografiach.

W jubileuszowym koncercie, przy akompaniamencie łomżyńskich filharmoników pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, jako soliści wystąpili pochodzący z Łomży artyści: Inga Wawrzynkowska (skrzypce), Adam Kalinowski (wokal), Bogdan Kierejsza (skrzypce) oraz Jacek Szymański (tenor).
2023-06-16 07:59 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED