- Dziękujemy dziś za to, że nasz gród 605 lat temu otrzymał prawa miejskie, a wraz z nimi szansę na rozwój - mówił w swojej homilii pasterz łomżyńskiego kościoła Biskup Janusz Stepnowski, zachęcając do modlitwy za miasto, aby było to miejsce dobre do życia i zakładania rodzin. Aby młodzi ludzie znaleźli tu przestrzeń do budowania swojej przyszłości, podejmowania pracy, przyczyniając się tym samym do jego rozkwitu.
Uroczystą sesję w Hali Kultury rozpoczęło odegranie hejnału miasta i odśpiewanie „Gaude Mater Polonia”. Obrady otworzył przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała, który powitał zgromadzonych w Hali Kultury, a następnie przekazał głos prezydentowi Łomży.
W okolicznościowym przemówieniu prezydent Mariusz Chrzanowski przypomniał, że spotkanie odbywa się budynku, który powstał jako hala targowa, a od dwóch lat, po przeprowadzonej przebudowie, pełni głównie funkcje kulturalne. - Ilość zorganizowanych w nim w tym czasie wydarzeń pokazuje, jak ważna i potrzebna była to inwestycja w Łomży.
- Dziś, w tak świątecznym dniu naszego miasta, dokonamy symbolicznego otwarcia innego długo wyczekiwanego przez mieszkańców obiektu, pozwalającego w pełni korzystać z Hali Kultury w której się znajdujemy – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski w odniesieniu do zakończonej rewitalizacji Starego Rynku. Przypomniał także inne duże zadania realizowane w ostatnich latach w naszym mieście: przebudowę sali koncertowej Filharmonii Kameralnej, budowę Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego na terenie dworca autobusowego, budowę Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma, remonty zabytkowych kamienic, placówek oświatowych, powstanie nowych obiektów sportowych w tym hal sportowych przy szkołach podstawowych nr 2 i 7, modernizację dróg. Dodał, że przed samorządem największa w historii miasta inwestycja, jaką są kolejne dwa etapy budowy nadnarwiańskich bulwarów.
- Wiem, że są osoby, które chciałyby „patrzeć, jak Łomża zostaje w tyle”. Podejmowane przez nas na przestrzeni lat działania powodują jednak, że wykorzystujemy szansę daną samorządom, by Łomża była miastem nowoczesnym, przyjaznym przedsiębiorcom, otwartym na każdego, troszczącym się o najbardziej potrzebujących, ze wspaniałą bazą edukacyjną, kulturalną, sportową i rekreacyjną. Nie zmienią tego niespełnione ambicje polityczne niektórych osób, negujących podejmowane przez nas działania i szukających taniej sensacji, jednocześnie nieoferujące w zamian żadnych alternatywnych pomysłów i konkretnych rozwiązań. Zapominają jednak, że tylko dobre relacje z innymi mogą prowadzić do wspólnych korzyści oraz sukcesów i my w ten właśnie sposób działamy – powiedział prezydent, dziękując wszystkim poświęcającym się swoją pracą na rzecz miasta i przyczyniającym się w ten sposób do jego rozwoju. Jednocześnie z okazji jubileuszu życzył mieszkańcom zadowolenia z życia w naszym mieście oraz pełnego pozytywnych wrażeń i atrakcji świętowania Dni Łomży.
W trakcie sesji prelekcję pt. „Moja Łomża” wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. Akademii Łomżyńskiej, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku i radny Rady Miejskiej Łomży. Podkreślał, że historia Łomży jest bez wątpienia niezwykle ciekawa i bogata w wydarzenia.- Zaczynając od legendarnych niemal początków związanych z potężnym grodem usytuowanym na Górze Królowej Bony oraz tajemniczym Wzgórzem Świętego Wawrzyńca, na którym miał znajdować się najstarszy, pochodzący z przełomu X i XI wieku kościół romański, według legendy założony jeszcze przez biskupa Brunona z Kwerfurtu, a kończąc na zachodzących na naszych oczach zmianach. Okres ten obejmuje zarówno przeniesienie grodu na nowe miejsce, nadanie mu praw miejskich, okres rozwoju w księstwie mazowieckim i w Rzeczypospolitej. To też okres upadku związany z chorobami, wojnami i rozbiorami. To również bohaterska postawa mieszkańców i ich udział w walkach o odzyskanie niepodległości, zarówno pod zaborami, jak i na początku lat dwudziestych XX wieku. I ponownie radość z odzyskanej wolności mieszała się z tragedią kolejnych lat związaną z zawłaszczaniem władzy przez komunistów – mówił Krzysztof Sychowicz przypominając, że wówczas Łomża ponownie stała się stolicą powiatu, który wszedł w skład województwa białostockiego. W tym samym czasie zaczęto tworzyć aparat represji, którego celem była likwidacja uznającego rząd polski w Londynie podziemia antykomunistycznego. W jego skład wszedł Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP), posterunki Milicji Obywatelskiej (MO) oraz funkcjonariusze Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (ORMO), wspierani przez NKWD i jednostki Armii Czerwonej. W następnych latach z ich rąk zginęły setki osób nie godzących się na komunistyczna dyktaturę. Wśród nich byli też działacze podziemia z czasów II wojny światowej, działający na terenie powiatu łomżyńskiego, jak kpt. Stanisław Cieślewski „Lipiec”, mjr Jan Tabortowski „Bruzda”. - Nasza historia to także uzyskanie i utrata statusu miasta wojewódzkiego, towarzyszący temu rozwój i regres oraz stworzenie samorządu pochodzącego z wolnych i demokratycznych wyborów. To także ciężka praca władz miasta i nas wszystkich – powiedział dr hab. Krzysztof Sychowicz.
Uroczysta sesja była także okazją do wystąpień przybyłych gości. Swoje życzenia przekazali senator Marek Komorowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek Marek Olbryś, który odczytał również list od wicepremiera Jacka Sasina, wicewojewoda Bogusław Szczerbińska, radca Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce Julia Tzerova oraz wykonawca Starego Rynku Wiktor Chyczyński. List okolicznościowy od poseł Aleksandry Łapiak przeczytał sekretarz Solidarnej Polski w woj. podlaskim Dariusz Wojtkowski.
W trakcie jubileuszu prezydent Mariusz Chrzanowski, przewodniczący Rady Wiesław Grzymała oraz główny wykonawca rewitalizacji Starego Rynku Wiktor Chyczyński, właściciel Zakładu Drogowego „Kafil” podpisali także akt erekcyjny, który następnie został umieszczony w kapsule czasu zakopanej na starówce dla przyszłych pokoleń. Dokument zawiera informacje o inwestycji zrealizowanej ze środków unijnych oraz budżetów państwa i miasta.