Ustawą z dnia 9 marca 2023r. uchylono ww. przepis 15h ww. ustawy covidowej, który jednak nie spowodował automatycznej utraty ważności wszystkich orzeczeń wydanych na czas określony. Termin ważności został przedłużony na podstawie wskazanego przepisu, ze względu na wprowadzoną przez ustawodawcę w art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw regulacje przejściową. Wejdzie on w życie 6 sierpnia 2023r.
Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy w dniu wejścia w życie ustawy osoba niepełnosprawna będzie legitymowała się orzeczeniem o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności wydanym na czas określony, którego termin ważności został przedłużony na podstawie art.15h ust.1 ustawy covidowej. Zgodnie z jego treścią utrata ważności orzeczeń będzie następowała etapowo
Ważne terminy dla osób z niepełnosprawnością
O tym, kiedy wygasną orzeczenia o niepełnosprawności, będzie decydować ich pierwotny termin obowiązywania. Oznacza to, że odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, które według zapowiedzi Adama Niedzielskiego ma nastąpić 1 lipca 2023 roku, nie będzie mieć w tej sytuacji znaczenia.
Orzeczenia, których okres ważności upłynąłby:
• do 31 grudnia 2020 r. – będą ważne do 31 grudnia 2023 r.,
• w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. – będą ważne do 31 marca 2024 r.,
• w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia, który poprzedzi wejście w życie tych przepisów (wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw) będą ważne do 30 września 2024 r.
Wszystkie orzeczenia o niepełnosprawności zachowają swoją ważność nie dłużej, niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W tych samych terminach co orzeczenia, ważność utracą także karty parkingowe dla osób indywidualnych (dla placówek będą ważne do 31 marca 2024 roku).