Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się już w godzinach porannych meczem integracyjnym pomiędzy drużynami Urzędu Miejskiego i Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży na boisku Orlik przy ul. Katyńskiej. Emocji i radości ze zdobywanych goli nie brakowało. Spotkanie zakończyło się remisem 7-7, a w rzutach karnych 7-6 zwyciężyli uczniowie szkoły specjalnej. Mecz rozpoczął się od minuty ciszy poświęconej pamięci niedawno zmarłego Adriana Jabłeckiego, który był "piłkarskim" reprezentantem łomżyńskiego magistratu.
W południe w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert finałowy przedsięwzięcia grantowego "Filharmonia dostępna", połączony z wystawą prac powstałych podczas warsztatów plastycznych oraz występem uczestników zajęć muzycznych.
Ostatnim punktem łomżyńskich obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnościami był piknik integracyjny z mnóstwem atrakcji. Dorośli mogli korzystać z badań profilaktycznych, a najmłodsi odwiedzić zagrodę z alpakami z podłomżyńskiego Drozdowa. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży ustawił na Starym Rynku dmuchańce i sprzęt sportowy - zawody pomogły przeprowadzić animatorki z Domu Pomocy Społecznej i Zespołu Szkół Specjalnych. Na dzieci czekały spotkania z postaciami z bajek, pokaz baniek mydlanych oraz słodkie przekąski - gofry i wata cukrowa. Dla pragnących wyciszenia przygotowany został kącik plastyczno-sensoryczny - Stowarzyszenie "Czas rozwoju" proponowało własnoręczne wykonanie świeczki z węzy pszczelej, naturalnego mydła czy koperty z papieru czerpanego, a wolontariusze Fundacji Dialog malowali twarze i wykonywali tatuaże najmłodszym uczestnikom pikniku.
Na stoisku Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży można było wykonać pojedyncze, niepowtarzalne egzemplarze odbitek z roślin, traw i liści przy użyciu prasy walcowej. Piknikowym rozrywkom towarzyszyły tańce w towarzystwie podopiecznych Elżbiety Komorowskiej, a na stoisku "Łomża piecze ciasta" znalazły się smaczne wypieki. Pieniądze z ich sprzedaży wspomogą leczenie Julii Chaberek, którą można wesprzeć dołączając do zbiórki prowadzonej pod adresem https://dzieciom.pl/podopieczni/30972. Uczestnicy pikniku mogli skorzystać z porad łomżyńskiego Pogotowia Ratunkowego i Sanepidu, a od Grupy Ratowniczej Nadzieja dowiedzieć się, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Zostało przygotowane również stoisko z wodą i napojami obsługiwane przez Miejskie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży.
- To bardzo ważne, aby osoby z niepełnosprawnościami czuły nasze wsparcie i bliskość nie tylko podczas swojego święta, ale również na co dzień – podsumowuje prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując wszystkim za udział w wydarzeniach.