W okolicznościowym przemówieniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślił, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to święto, które powinno jednoczyć Polaków i z którego jako naród możemy być dumni. - Jako jeden z bardzo nowoczesnych aktów prawnych, stała się symbolem i punktem odniesienia nie tylko dla wysiłków Polaków, którzy już po zaborach przez 123 lata marzyli o wolności, ale była także inspiracją i nadzieją dla innych narodów Europy, które poprzez szacunek do tego fundamentalnego dla każdego demokratycznego państwa dokumentu chciały budować swoją przyszłość. Również dziś powinna ona być dla nas wzorem myślenia o odpowiedzialności za państwo i troski o dobro wspólne – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski zwracając uwagę, że niezależnie od politycznych podziałów i różnic, należy szukać drogi do zrozumienia, jak wielką wartością dla wszystkich pokoleń Polaków była i jest wolna i niepodległa Ojczyzna. Dlatego podziękował wszystkim wspierającym działania władz miasta w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację zadań mających służyć dobru wspólnemu. Życzył również aby ten dzień był dla wszystkich radosnym świętem, ale też dniem odnowy wiary we wspólnotę narodową, mądrość i wspólną pracę na rzecz naszego kraju i miasta.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podkreślał, że konstytucja z 1791 roku była świadectwem, iż Polacy w trudnych sytuacjach potrafią się zmobilizować, wyrwać z marazmu, wykazać właściwy instynkt polityczny, by stworzyć silne, sprawne i nowoczesne państwo - Dziś pewna analogia sytuacji dzieje się za naszą wschodnią granicą na Ukrainie. Kraj ten niestrudzenie od 24 lutego 2022 roku, mimo wielu trudności i groźby niepowodzenia, zmobilizował się i pokazuje światu swoją wolę do samostanowienia i suwerennego bytu – mówił zauważając, że po raz kolejny Rosja próbuje wprowadzić swoją hegemonię we wschodniej Europie, na co Polska, Europa i niemal cały świat nie wyrażają zgody i nawet najpotężniejsze mocarstwo musi liczyć się z siłą, jaką jest naród pragnący wolności.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili również wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski oraz poseł Stefan Krajewski. Odczytane zostały także listy od senatora Marka Komorowskiego oraz marszałka Artura Kosickiego i wicemarszałka Marka Olbrysia.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządów województwa podlaskiego, miasta Łomża, powiatu łomżyńskiego i okolicznych gmin, a także kombatanci, służby mundurowe, harcerze, reprezentanci organizacji społecznych, szkół i uczelni oraz mieszkańcy.