Będzie miejsce pochówku dla dzieci martwo urodzonych

Strona główna » Aktualności

Będzie miejsce pochówku dla dzieci martwo urodzonych

-Pamiętam łzy rodziców, którzy stracili dziecko. Cieszymy się, że będzie można teraz godnie pochować człowieka – mówił na konferencji prasowej ks. Jacek Kotowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej. Kapłan zaprosił na spotkanie informacyjne dotyczące budowy Pomnika – Grobu Dzieci Utraconych, który powstaje na cmentarzu komunalnym przy ul. Przykoszarowej. Już 9 czerwca 2012r. odbędzie się tam pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych, których nikt nie odebrał ze szpitala.

-Budowa Grobu – to efekt dwóch lat rozmów z urzędnikami, lekarzami oraz rodzicami, którzy utracili swoje dziecko – mówił ks. Jacek Kotowski w sali Instytutu Teologicznego w Łomży. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej postanowiło rozwiązać problem pochówku dzieci zmarłych wskutek poronienia, których ciała były do tej pory przechowywane w Zakładzie Patomorfologii w Łomży, po czym grzebane w bezimiennym grobie na cmentarzu dzięki zaangażowaniu szefa Zakładu, Krzysztofa Dacha. Duszpasterstwo zwróciło się do Prezydenta Łomży z prośbą o prawne rozwiązanie problemu dzieci martwo urodzonych, aby na wiele lat zabezpieczyć miejsce i sposób ich pochówku. Łomżyńscy radni w głosowaniu 22 maja jednogłośnie przyjęli projekt uchwały w tej sprawie. Pogrzeb dzieci martwo urodzonych odbywać się ma nie częściej niż dwa razy do roku po otrzymaniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży zgłoszenia ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Sprawianie pogrzebu ze środków budżetowych Miasta Łomża obejmować ma w szczególności: przewóz zwłok do kremacji, kremację zbiorową, pochówek urny z prochami w grobowcu do tego przystosowanym na terenie cmentarza i obsługę pochówku.

- Pomnik – Grób Dzieci Utraconych ma być symbolicznym miejscem modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko, właściwym grobem dla dzieci zmarłych wskutek poronienia – informował ks. Kotowski. Monument autorstwa Grażyny Podedwornej ma symbolizować rozłożone ramiona matki obejmujące dzieci, których szczątki będą pochowane w krypcie. Obecnie trwa obkładanie pomnika dwoma kolorami granitu, niebawem mają rozpocząć się prace rzeźbiarskie w piaskowcu – wejścia do Grobu strzec mają dwa anioły.  Pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych odbędzie się w sobotę 9 czerwca o godz. 9.30 w parafii Bożego Ciała w Łomży.

Do 2002 roku noworodki martwo urodzone przed 22 tygodniem ciąży określane były jako "szczątki" i postępowano z nimi podobnie jak np. "z częściami ciała odłączonymi od całości", tzn. spopielano jako odpady medyczne. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, które weszło w życie 29.03.2002r. zmieniło definicję, od tej pory określa ona zwłoki "osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych”. Przysługujące każdemu dziecku prawo pochówku wprowadziła nowelizacja rozporządzenia z 2007 roku określająca, że: „za zwłoki uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży”. Jednocześnie znowelizowane przepisy dotyczące kart zgonu, zgodnie z którym są one wypełniane "dla osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na długość trwania ciąży, na wniosek uprawnionych do pochowania” umożliwiły pochowanie każdego płodu.

2012-05-21 15:07 Opublikował: Anna Księżyk-Chojnacka

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED