Kilkudniowe wydarzenie odbywające się we włoskim mieście Angri zgromadziło kilkudziesięciu uczestników z Włoch, Polski, Hiszpanii, Portugalii i Albanii. W jego trakcie omówione zostały zagadnienia z zakresu partycypacji obywatelskiej i roli organizacji pozarządowych w okresie pandemii koronawirusa, a także zagranicznej współpracy poszczególnych samorządów, podczas której przedstawiono doświadczenia Łomży, m.in. w zakresie wsparcia partnerskich miast z Ukrainy.
- Pomysł realizacji tego projektu zrodził się po pandemii COVID-19. Jednym z jego celów było też włączenie miast, które są poza UE, jak np. Vlorë z Albanii. Oprócz aspektów prozdrowotnych ważne były również te ekonomiczne. Projekt łączy ludzi z różnych krajów z zachowaniem ich różnic kulturowych – mówił Cosimo Ferrarioli, burmistrz Gminy Angri.
Ważną część projektu stanowiły zagadnienia związane z rolą organizacji samorządowych, wolontariuszy w okresie pandemii.
- COVID-19 wpłynął na życie milionów ludzi na całym świecie i uwydatnił potrzebę podjęcia solidarnych działań na rzecz pomocy najbardziej potrzebującym. Solidarność jest fundamentalną wartością w Europie. Nasi wolontariusze pomagali w takich dziedzinach jak opieka zdrowotna, dystrybucja żywności czy edukacja online – opowiadał zastępca mera hiszpańskiego miasta Montserrat, Josep Martínez Ruiz.
Odbywające się panele dyskusyjne dawały znakomitą możliwość bliższego zaprezentowania się poszczególnych miast, ich historii, kultury i tradycji, a także potencjału gospodarczego. W ich trakcie stworzono płaszczyznę współpracy umożliwiającą nie tylko wymianę dobrych praktyk między uczestniczącymi w konferencji samorządami, ale również szeroko otwarto drzwi do zawiązania relacji partnerskich umożliwiających wspólne występowanie o unijne granty na realizację projektów transgranicznych służących lokalnej społeczności.
Ważnym punktem odbywającego się wydarzenia było podpisanie przez uczestniczących w nim przedstawicieli samorządów z Angri (Włochy), Montserrat (Hiszpania), Setubala (Portugalia), Vlory (Albania) oraz Łomży, deklaracji o rozwoju wzajemnej współpracy w zakresie ekonomii, kultury, spraw społecznych, a także pomocy w załatwianiu spraw administracyjnych i tworzeniu wspólnych projektów zacieśniających więzi między miastami – sygnatariuszami.
Udział i pobyt łomżyńskiej delegacji został sfinansowany w ramach unijnego programu: "Obywatele, równość, prawa i program wartości (CERV)".