Poznaliśmy oferty na budowę bulwarów nad rzeką Narew

Strona główna » Aktualności

Poznaliśmy oferty na budowę bulwarów nad rzeką Narew

Poznaliśmy oferty na budowę bulwarów nad rzeką Narew
istniejący odcinek bulwarów z Portem Łomża
  • Poznaliśmy oferty na budowę bulwarów nad rzeką Narewetapy przedsięwzięcia
Trzy firmy złożyły oferty na realizację nadnarwiańskich bulwarów w Łomży. Tylko jedna z nich jest jednak zainteresowana realizacją całego zadania. Wszystkie propozycje są wyższe od środków przewidzianych na ten cel. Będą one jednak analizowane, gdyż władze miasta są zdeterminowane w poszukiwaniu kolejnych środków zewnętrznych na realizację tej inwestycji.

W przetargu na zadanie „Budowa bulwarów nad Narwią w Łomży (Etap II: Port Łomża - kąpielisko przy Moście Hubala, Etap III: most przy ul. Zjazd - istniejące bulwary)” firma Mota-Engil z Krakowa złożyła oferty na obie części, opiewające na kwotę odpowiednio prawie 18,4 mln zł i 42,5 mln zł. Natomiast STRABAG z Pruszkowa przedstawił ofertę w wysokości ponad 42,8 mln zł tylko na etap III. W sumie na to przedsięwzięcie Miasto zamierzało przeznaczyć 42 mln zł. Natomiast na zdanie „Budowa bulwarów nad Narwią” w ramach projektu pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję” Miasto zabezpieczyło 8,3 mln zł. Mota-Engil złożyła ofertę na poziomie 23,9 mln zł, zaś Warbud z Warszawy na kwotę 21,2 mln zł.

„Norweska” plaża z prawdziwego zdarzenia?
Urządzenie istniejącej plaży miejskiej planowane jest w ramach Funduszy Norweskich. – Będzie to miejsce bezpieczne, funkcjonalne oraz nowoczesne, a przede wszystkim przyjazne ekologii, które zapewni plażowiczom wiele atrakcji i udogodnień będących w dzisiejszych czasach standardem na tego typu obiektach – zapewnia zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. Inwestycja przewiduje m.in. montaż prysznicy zewnętrznych i parasoli plażowych, przekrytych pergoli, stanowiących wraz z utwardzonym placem przestrzeń integracyjną z przeznaczeniem na wystawy, festyny, jarmarki, mobilne punkty gastronomiczne. Przewidywana jest także budowa boiska do beach soccera z możliwością podziału na boiska do siatkówki plażowej. Obok budynku obsługi plaży ma powstać plac zabaw dla dzieci oraz urządzenia dla młodzieży typu street workout. Planowana jest także budowa slipu do wodowania dla kajakarzy i małych jednostek pływających z możliwością przycumowania oraz lokalizacja stanowisk biwakowych i namiotowych oraz schodów skarpowych umożliwiających zejście do wody dla wędkarzy. W rejonie plaży ma też powstać fontanna, parking dla samochodów oraz ścieżki rowerowe i chodniki. Nie zabraknie elementów małej architektury, jak ławki, kosze na odpady, stojaki rowerowe, stoliki do gier, miejsca odpoczynku itp. Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty, to z tak urządzonej plaży mieszkańcy Łomży i ich goście prawdopodobnie będą mogli korzystać już latem 2024 roku.

„Polski Ład” połączy mosty?
Pozostały etap budowy nadnarwiańskich bulwarów ma być zrealizowany w ramach rządowego programu „Polski Ład” i połączyć kąpielisko przy moście Hubala, poprzez istniejący Port, z mostem przy ul. Zjazd. Oprócz budowy na nasypie ziemnym ciągów pieszych i rowerowych oraz dróg dojazdowych i parkingów, projekt przewiduje różne inne, ciekawe elementy. Jednym z nich jest szkoła wiosenna i ścieżki przyrodnicze z planszami przedstawiającymi historię miasta oraz informacje o faunie i florze Doliny Narwi. W planach jest także powstanie punktu widokowego, miejsca na ognisko oraz przebudowa oczka wodnego w miejscu starorzecza rzeki Narew z pomostem dla modelarzy. Nie zabraknie także odpowiedniego oświetlenia bulwarów, a na nich małej architektury w postaci ławek, leżaków typu szezlong, stolików do gier, pergoli, stojaków rowerowych. Odpowiedzialny za inwestycje zastępca prezydenta zapewnia, że będą to tereny zielone, przeznaczone na wypoczynek i rekreację. – Jedynymi utwardzonymi powierzchniami będą ścieżka rowerowa i dojazd do parkingu, a także miejscowe umocnienia nabrzeża zabezpieczające przed podmywaniem będącej drogą krajową ul. Zjazd. Pozostałe nawierzchnie planujemy w nawierzchniach mineralnych – informuje Andrzej Garlicki zaprzeczając tym samym niektórym doniesieniom medialnym o betonowaniu brzegów Narwi. Jeżeli przetarg zostanie teraz rozstrzygnięty, to zakończenie prac ma nastąpić wiosną 2025 roku.

Dofinansowanie na realizację powyższych inwestycji władze miasta pozyskały z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w wysokości ponad 9 mln zł oraz Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie prawie 38 mln zł.


Część powyższego artykułu ukazała się w ostatnim numerze Biuletynu Informacyjnego Urzędu Miejskiego „My z Łomży”.
fot. Kamil Brzostowski

2023-03-06 12:59 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED