Łomża świętuje niepodległość Polski

Strona główna » Aktualności

Łomża świętuje niepodległość Polski

Łomża świętuje niepodległość Polski
główne uroczystości łomżyńskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na ulicy Sienkiewicza przed tablicą pamiątkową poświęconą Leonowi Kaliwodzie
  • Łomża świętuje niepodległość Polskiw imieniu organizatorów uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Mariusz Chrzanowski
Narodowe Święto Niepodległości jest w naszym kraju świętem państwowym, obchodzonym corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów. Rocznica tego wydarzenia jest jedną z najważniejszych dat w polskim kalendarzu, a dla milionów Polaków stanowi okazję do manifestowania patriotyzmu, przywiązania do tradycji i dumy z polskiej historii.

Na łomżyńskie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wspólnie zapraszali Prezydent Łomży, Starosta Łomżyński, dowódca Garnizonu Łomża oraz Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP. Rozpoczęły się one od złożenia kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się na Domku Pastora oraz w Miejscach Pamięci Narodowej. Następnie przed tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza miał miejsce Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem wojska, samorządowców, parlamentarzystów, harcerzy, przedstawicieli instytucji i szkół oraz mieszkańców miasta.

W okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym w imieniu organizatorów,  prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślił, że spotykamy się w tym wyjątkowym dla Łomży miejscu, by oddać hołd tym wszystkim, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Przypomniał Ojców Niepodległości z 1918 roku i naszych lokalnych bohaterów tamtych czasów, wyrażając wdzięczność za możliwość życia w wolnej Polsce.

Prezydent zauważył, że dzień 24 lutego 2022 r., kiedy wojska rosyjskie najechały terytorium Ukrainy, zmienił postrzeganie naszego bezpieczeństwa i priorytety w zakresie funkcjonowania naszego kraju. - Silna armia jest gwarancją bezpieczeństwa dlatego cieszę się, że od kilku lat wojsko rozwija się także w Łomży. Posiadanie wyszkolonych żołnierzy o wysokim morale, od nas wszystkich wymaga krzewienia postaw patriotycznych i proobronnych. W tym miejscu dziękuję łomżyńskim placówkom oświatowym, harcerzom, Jednostce Strzeleckiej i innym organizacjom za budowanie patriotyzmu wśród młodego pokolenia – mówił prezydent dodając, że również przed samorządowcami stoją nowe wyzwania, którym podołają, jeśli wzniosą się ponad różnorakie podziały.

- Ojczyznę należy kochać nie dlatego, że jesteśmy z niej zadowoleni, że spełnia nasze oczekiwania i potrzeby, ale trzeba kochać bezwarunkowo, po prostu dlatego, że jest nasza – podkreślał prezydent Mariusz Chrzanowski, życząc wszystkim radosnego przeżywania Święta Niepodległości.

List od wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał dowódca Garnizonu Łomża płk Paweł Gałązka. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, posłowie Robert Tyszkiewicz i Stefan Krajewski, senator Marek Komorowski, wicewojewoda Tomasz Madras i wicemarszałek Marek Olbryś.

Z ulicy Sienkiewicza uczestnicy uroczystości przeszli do Katedry Łomżyńskiej, gdzie odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. bpa Janusza Stepnowskiego, który wygłosił również homilię. Po jej zakończeniu uroczystości przeniosły się do Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie, gdzie złożone zostały kwiaty prze tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego i wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. 

2022-11-11 13:19 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=10250.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED