- Oba projekty, które także w przyszłym roku będzie realizowało Miasto Łomża są niezwykle ważne, gdyż dzięki nim wsparcie otrzymają najbardziej potrzebujący mieszkańcy - mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dziękując za przyznane środki.
Dodał, że bardzo ważnym aspektem programów jest aktywizacja mieszkańców. Miasto Łomża współpracuje z 84 asystentami - głównie są to osoby po 60. roku życia. 10 z nich również korzystało wcześniej ze wsparcia asystenta - teraz pomaga innym.
- Zachęcamy wszystkie samorządy z naszego regionu, aby wzięły udział w rządowych programach dotyczących wsparcia osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin oraz samotnych matek. Listopad to czas składania wniosków za pośrednictwem wojewodów do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Mam nadzieję, że jak najwięcej gmin i powiatów będzie zainteresowanych wsparciem mieszkańców, którzy tego potrzebują – mówił na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Miasto Łomża po raz piąty przystępuje do Programu Opieka Wytchnieniowa, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem opiekunów osób niepełnosprawnych. W 2023 roku planuje objąć nim co najmniej 50 osób (20 dzieci i 30 dorosłych), zatrudniając jednocześnie w ramach umowy zlecenia około 25 opiekunów.
Odbiorcami programu będą:
- opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej - 30 osób
-opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności - 20 osób
Godziny świadczenia usług opieki wytchnieniowej będą dostosowane do potrzeb opiekunów osób niepełnosprawnych tak, aby mogli w pełni realizować wybrane formy odpoczynku. Ilość godzin będzie przyznawana decyzją, po wnikliwej weryfikacji sytuacji opiekuna osoby niepełnosprawnej . Wartość tego rządowego zadania realizowanego w Mieście Łomża wyniesie 489.600zł.
Do Programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej Miasto Łomża przystępuje po raz czwarty. W 2023 roku planuje objąć usługami co najmniej 120 osób, zatrudniając jednocześnie w ramach umowy zlecenie około 100 asystentów.
Beneficjantami programu będą:
- osoby niepełnosprawne ze znacznym sprzężonym stopniem niepełnosprawności -30 osób
- osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności - 60 osób
- osoby niepełnosprawne z umiarkowanym sprzężonym stopniem niepełnosprawności -10 osób
- osoby niepełnosprawne z umiarkowanym stopniem -10 osób
- dzieci do 16 r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji - 10 osób.
Godziny świadczenia usług asystenckich będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a ilość godzin będzie przyznawana po wnikliwej weryfikacji sytuacji osoby niepełnosprawnej.
Objętych wsparciem w ramach programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej- edycja 2023 ma być 120 osób, a wartość zadania opiewa na 2.998 800,00 zł.