Uroczyste przekazanie drona odbyło się na terenie parafii pod wezwaniem Bożego Ciała, gdzie znajduje się baza Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. Oprócz ratowników, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem na czele oraz zastępcy prezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego, wzięli w niej udział przedstawiciele miejscowych służb mundurowych - policji, nadleśnictwa oraz straży pożarnej.
- Grupa Nadzieja funkcjonuje jako jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej i właśnie z funduszu przeznaczonego dla OSP, Urząd Marszałkowski sfinansował zakup tego urządzenia - mówił wicemarszałek Marek Olbryś, dodając, że istnieje potrzeba doposażania tego typu służb, ponieważ sprzęt, który wykorzystują w swojej pracy stale się zużywa.
- Dron będzie istotnym wsparciem dla naszych działań - dodaje ks. Radosław Kubeł, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jego zakupu i którzy na co dzień wspierają ratowników.
Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki podkreślał z kolei wyjątkowość Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.
- Nie tylko służycie ludziom, ale także edukujecie młode pokolenie, za co serdecznie dziękuję - mówił.
O zaletach nowego nabytku opowiadał Koordynator Grupy Ratowniczej „Nadzieja” Jakub Brzeziak.
- Dron jest wyposażony w kamerę termowizyjną, która z pewnością ułatwi poszukiwania zaginionych. Dzięki niemu, będziemy m.in. mogli docierać do terenów trudno dostępnych - takich jak lasy, woda, czy bagna - wyjaśniał.
Dron może wznieść się na wysokość 6 tysięcy metrów, a kamera swoim zasięgiem obejmuje kilkanaście kilometrów kwadratowych. Jego koszt wyniósł 31 tysięcy złotych.
Grupa Ratownicza Nadzieja oficjalnie powołana została 18 października 2008 roku. W ramach swoich zadań ustawowych i statutowych obowiązana jest do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jako społeczna jednostka ratunkowa na podstawie zawartych porozumień współpracuje z Krajowym Systemem Ratowniczo – Gaśniczym, Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz właściwymi komendami wojewódzkimi na obszarze północno – wschodniej Polski.
Do zadań GR należy: udzielanie pomocy medycznej, poprzez prowadzenie działalności ratunkowej w zespołach ratownictwa medycznego oraz w zespołach pierwszej pomocy, upowszechnianie ratownictwa i ochrony ludności, niesienie pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych, prowadzenie działań , edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz akcji poszukiwawczych.
Wszystkim tym działaniom przyświeca hasło: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!