Składanie kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej oraz uroczysta odprawa pocztów sztandarowych na Placu Papieża Jana Pawła II rozpoczęły w Łomży główne obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 25 pocztów sztandarowych związków i organizacji kombatanckich, szkół, organizacji społecznych i zawodowych oraz służb mundurowych ustawiło się tradycyjnie w pobliżu pomnika 33. Pułku Piechoty. - Dwieście dwadzieścia lat temu Polacy dowiedli sobie i całemu światu, że własną Ojczyznę kochają i cenią wyżej nad prywatne sprawy i korzyści. Pokazali, że nigdy nie jest za późno, by zrobić coś dla kraju - powiedział w okolicznościowym przemówieniu Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.
- 3 maja 1791 roku to jeden z tych rzadkich momentów w naszych dziejach, gdy o losie i przyszłości państwa zdecydowała nie tyle walka i ofiara krwi, ile państwowa myśl i wspólna wola budowania trwałych instytucji, trwałego porządku prawnego - powiedział Prezydent Łomży. - Nasi przodkowie potrafili patriotyczne uniesienie, żarliwy zapał przemienić w dokument, który przez lata zaborów przechował w sobie Polskę.
Odnosząc się w swoim przemówieniu do naszego miasta Prezydent Mieczysław Czerniawski powiedział: - Jako Prezydent Łomży po raz pierwszy spotykam się z mieszkańcami naszego miasta z okazji Święta Konstytucji. Od ponad 40 lat tu mieszkam, więc widzę jak wiele się tu zmienia, ale też widzę to jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Myślę o naszym wspólnym bezpieczeństwie, o rozwoju gospodarczym Łomży, o poprawie warunków mieszkania, o naszej pozycji w regionie i kraju. Widzę też ciągłe niepokoje moich współmieszkańców. Ciągle jeszcze zbyt wielu łomżyniaków nie ma pracy, czują się odrzuceni, pozbawieni perspektyw. Zbyt wielu młodych ludzi wyjeżdża z Łomży i szuka miejsca pod innym niebem. Przesłaniem Konstytucji 3 Maja jest by w naszym myśleniu o Małej Ojczyźnie i o Polsce zwyciężyło to, co twórcze. Przekonaliśmy się niejeden raz, że potrafimy działać wspólnie. Umiemy wykrzesać z siebie wiele zapału, dobrych, pozytywnych uczuć, nowych idei i nie marnujmy tej energii. Wykorzystujmy ją do budowania dobrego prawa i dobrego państwa. Służyć temu może nasz logiczny i rozsądny wybór już podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Wykorzystajmy tę szansę dla rozwoju naszego miasta i regionu.
Oprócz Prezydenta Łomży głos zabierali również przedstawiciele parlamentu, władz województwa, terenowych organów administracji rządowej oraz współgospodarz uroczystości Starosta Łomżyński.
- Mamy wiele gorzkich chwil w naszej historii. Chwil bolesnych, ale także wstydliwych, takich gdzie ujawniła się nasza małość i podłość polityczna. Powinniśmy uczyć się na błędach naszych poprzedników - powiedział poseł Lech Kołakowski. - Ale warto pamiętać, że możemy się uczyć i na godnych przykładach. Działania twórców Konstytucji 3 Maja są tego dowodem. Ich determinacja, działania wbrew politycznej logice, czynienie możliwym z niemożliwego, wszystko to dla dobra Rzeczypospolitej.
- Wszyscy oczekujemy więcej od naszej Ojczyzny i to jest słuszne i potrzebne - powiedział Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski. - Ale zawsze musimy pamiętać o tym, że powinniśmy tej naszej Ojczyźnie więcej od siebie dawać. Uważam, że wszystkich nas stać jest na to, abyśmy mogli jej więcej dawać, by ją wzmacniać i budować jej silną pozycję - dodawał Wicewojewoda.
- Uchwalenie Konstytucji 3 Maja miało zapobiec upadkowi Rzeczypospolitej, było środkiem do zachowanie niepodległości - powiedział Jacek Piorunek - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest umocnieniem niepodległości Rzeczpospolitej i ugruntowaniem postaw patriotycznych. Dlatego naszym obywatelskim obowiązkiem jest udział w obchodach tej rocznicy za co Państwu z całego serca dziękuję.
Głos zabrał również Starosta Łomżyński Lech Szabłowski - Nie zawsze tak do końca uświadamiamy sobie jak wielka jest rola konstytucji tej uchwalonej 3 maja i tej obecnej, która weszła w życie 17 października 1997 roku. Konstytucja jest fundamentem na którym opiera się państwo. Konstytucja oprócz określenia stosunków między obywatelami a władzą oraz ustalenia kompetencji poszczególnych władz, pełni jeszcze trzecią, być może najistotniejszą funkcję. Konstytucja jest także pewnego rodzaju depozytem, który odzwierciedla i chroni wartości, ideały i symbole podzielane przez społeczność. Jest więc odbiciem tej społeczności, odbiciem tożsamości narodowej.
W trakcie uroczystości, wręczone zostały brązowe medale "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Z rąk Wicewojewody Podlaskiego Wojciecha Dzierzgowskiego oraz ppłk Piotra Chełmickiego - Wojskowego Komendanta Uzupełnień medale odebrali: Lidia Grzejko, Józef Gawroński, Edward Łada, Jacek Nowakowski, Józef Piątek. Medale przyznawane są decyzją Ministra Obrony Narodowej w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacnianiu obronności Rzeczpospolitej Polskiej.
Po uroczystej odprawie pocztów sztandarowych i złożeniu kwiatów przed pomnikami 33. Pułku Piechoty, Błogosławionego Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wszyscy zgromadzeni udali się do Katedry Łomżyńskiej na Mszę Św. w intencji Ojczyzny, odprawioną przez Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka.