Zagraniczne delegacje w Łomży

Strona główna » Aktualności

Zagraniczne delegacje w Łomży

Zagraniczne delegacje w Łomży
Delegacja z Borysławia przywiozła specjalną flagę polsko-ukraińską
  • Zagraniczne delegacje w ŁomżySpotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży
Uroczystym obchodom Dni Łomży po raz kolejny towarzyszyły wizyty delegacji z zaprzyjaźnionych miast partnerskich. Podczas oficjalnego spotkania w miejskim ratuszu zagraniczni goście omówili możliwości ponadnarodowej współpracy oraz wymienili się dotychczasowymi doświadczeniami w tym zakresie.

W trakcie kilkudniowego pobytu samorządowcy z Bułgarii, Litwy, Włoch i Ukrainy zapoznali się z najnowszymi działaniami inwestycyjnymi zrealizowanymi w naszym mieście. Mieli również okazję poznać kulturę i historię naszego regionu.

- Cieszymy się, że wśród delegacji są przedstawiciele miast, z którymi współpracujemy już od wielu, nawet kilkudziesięciu lat. Gościmy również po raz pierwszy w Łomży delegacje z bułgarskiej Trjawny i włoskiego miasta Casalmaggiore. Szczególnie uroczyście witamy delegacje z Kołomyi i Borysławia, dla których jest to niezwykle trudny czas. Ostatnie miesiące minęły nam pod znakiem wzmożonych kontaktów telefonicznych i mailowych w związku z realizowaną akcją pomocową – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski równocześnie dodając, iż w pierwszej kolejności łomżyńska pomoc trafiała do miast partnerskich.

Do słów włodarza Łomży odniósł się zastępca mera Kołomyi Mykhailo Kachanskyi. - Dziś nasza delegacja jest mniejsza jak w ubiegłym roku, ponieważ dwoje zastępców naszego mera przebywa na froncie. W imieniu władz i mieszkańców Kołomyi pragnę serdecznie podziękować za pomoc jaką otrzymaliśmy. Gdy zaczęła się wojna, pierwsze wsparcie jakie do nas trafiło, pochodziło z Polski, z Łomży – podkreślał.

W podobnym tonie wypowiedzieli się również przedstawiciele delegacji z Borysławia.

- Bardzo chcieliśmy przyjechać do Łomży, aby podziękować za otrzymaną pomoc. Teraz, gdy świętujecie dni swojego miasta i gdy przybyli do was przyjaciele z wielu europejskich krajów, uznaliśmy, że jest to najlepszy moment – wskazał Ihor Javorskyi, mer położonego w obwodzie lwowskim Borysławia przekazując na ręce prezydenta Łomży złączone flagi Ukrainy i Polski, a także koszulkę obrońcy Ukrainy.

Głos zabrali również przedstawiciele miast goszczących w Łomży po raz pierwszy, którzy w pierwszych słowach podziękowali za zaproszenie do udziału w obchodach święta nadnarwiańskiego grodu.

- To dla nas wyjątkowy zaszczyt, że możemy gościć w waszym mieście. Trjawna, którą reprezentujemy, jest znana nie tylko z zabytkowej architektury, ale również z najstarszej bułgarskiej szkoły rzeźby w drewnie – mówił zastępca mera Marin Marinov.

Z kolei Giovanni Giuseppe Leoni, zastępca burmistrza włoskiego Casalmaggiore, podkreślił znaczenie europejskiego współdziałania i braterstwa przedstawiając równocześnie historię i tradycje reprezentowanego miasta, a także wyrażając gotowość do przyszłej kooperacji. Giancarlo Belluzzi, będący członkiem włoskiej delegacji, przyznał, że Łomża ma dobrą atmosferę do współpracy z międzynarodowymi partnerami.

Pozdrowienia od mieszkańców bułgarskiego Kazanłyka przekazała jego burmistrz Galina Stoyanova. - Tydzień temu zakończyliśmy Festiwal Róż i próbujemy przywieźć Wam cudowny zapach naszych róż – mówiła gospodyni 62-tysięcznego miasta leżącego w centralnej Bułgarii, z którym samorząd Miasta Łomża ma podpisany już list intencyjny.

Doskonałym przykładem długofalowego i owocnego partnerstwa jest przeszło trzydziestoletnia współpraca z położonym na Litwie Rejonem Solecznickim, gdzie 80 proc. mieszkańców stanowi mniejszość polska.

- Z Polską współpracujemy od zawsze – zauważył mer Zdzisław Palewicz. - Staramy się, aby te relacje były jak najlepsze, dlatego też mamy partnerów na terenie całej Rzeczypospolitej. Dokądkolwiek byśmy się nie udali, musimy przejechać przez Łomżę, z którą jesteśmy związani od lat. Nasza kilkudziesięcioletnia współpraca, zarówno z samorządem miasta, i innymi organizacjami, takimi jak łomżyński oddział Wspólnoty Polskiej, jest jak dobre małżeństwo, a jej fundamentem są życzliwość i solidarność – podsumował i dodał, że "Łomża ma piękny charakter, ona łączy".

Owocem bezpośrednich spotkań z międzynarodowymi partnerami stały się plany wspólnej realizacji projektów zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się działania związane z integracją, kulturą oraz wymianą młodzieży.

Na uroczystości w Ratuszu gościli również zaproszeni goście: Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Białymstoku Witold Karczewski, chargé d'Affaires Ambasady Repubiki Bułgarii w Polsce, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek oraz prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Budrowski.

Tekst: Krzysztof Fabiszewski, Sebastian Chrzanowski, fot. Roman Borawski, Anna Didenkow

2022-06-19 11:00 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=10250.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED