Obchody 231. rocznicy uchwalnia Konstytucji 3 Maja w Łomży

Strona główna » Aktualności

Obchody 231. rocznicy uchwalnia Konstytucji 3 Maja w Łomży

Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych na Pl. Papieża Jana Pawła II był głównym elementem łomżyńskich obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Przed znajdującym się w tym miejscu pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty złożone zostały kwiaty jako hołd dla wszystkich naszych przodków, którzy w różnych epokach przyczynili się do niepodległości państwa polskiego. Następnie w Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

W okolicznościowym przemówieniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przypomniał, że Konstytucja 3 Maja miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a jej celem było wówczas ratowanie Rzeczypospolitej. - O znaczeniu tamtej Konstytucji może świadczyć fakt, że świętowanie w dniu 3 maja było zakazane we wszystkich zaborach. Dopiero po pierwszej wojnie światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość, święto Konstytucji 3 Maja zostało wznowione, jednak podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej ponownie je zniesiono – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski przypominając, że dopiero od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja znów jest świętem narodowym.

Odnosząc się do preambuły obowiązującej ustawy zasadniczej z 1997 roku i trwającej agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy prezydent Łomży podkreślił, że historia naszej Ojczyzny pokazuje nam, jak ważne jest wzmacnianie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Polski. - Dlatego również jako samorząd musimy wspierać wszelkie działania które sprawią, że nasz kraj jako całość będzie silny – mówił Mariusz Chrzanowski odnosząc to również do konieczności udzielania pomocy narodowi ukraińskiemu, gdyż niepodległa Ukraina jest warunkiem pokoju w Polsce i Europie. Podziękował także wszystkim mieszkańcom Łomży, którzy w tę pomoc się angażują. - Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z tych świąt, które powinno jednoczyć Polaków i z którego jako naród możemy być dumni. Niech podejmowane przez nas wszystkich działania będą nakierowane na rozwój, a nie destrukcję, dzięki czemu będziemy mogli żyć w silnej Polsce, o jakiej marzyli twórcy Konstytucji sprzed ponad dwóch wieków – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski życząc wszystkim radosnego świętowania.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządów województwa podlaskiego, miasta Łomża, powiatu łomżyńskiego i okolicznych gmin, a także kombatanci, służby mundurowe, reprezentanci organizacji społecznych, szkół i uczelni oraz mieszkańcy. W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja zorganizowane zostały również koncerty Łomżyńskiej Orkiestry Dętej „Śpiewajmy dla Niepodległej” oraz „Muzyczna Majówka” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

2022-05-03 14:01 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=10250.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED