Zawiązała się koalicja antynikotynowa

Strona główna » Aktualności

Zawiązała się koalicja antynikotynowa

Zawiązała się koalicja antynikotynowa
w imieniu Urzędu Miejskiego w Łomży porozumienie w sprawie Powołania Zespołu ds. Realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu oraz Programu Odświeżamy Nasze Miasta podpisała Mirosława Kluczek, z-ca Prezydenta
Dziesięć podmiotów, w tym Miasto Łomża i Starostwo Powiatowe, podpisały się pod porozumieniem w sprawie Powołania Zespołu ds. Realizacji Programu Następstw Palenia Tytoniu oraz Programu Odświeżamy Nasze Miasta TOB3CIT. Zainicjowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży inicjatywa dotyczy podjęcia działań dążących do wydzielenia tzw. „miejskich stref wolnych od dymu” oraz zminimalizowania zachorowań, inwalidztwa i zgonów wynikających z palenia tytoniu, poprzez zmniejszenie ekspozycji na dym tytoniowy.

Celem porozumienia jest integrowanie działań służących promocji zdrowia poprzez współpracę z samorządami lokalnymi oraz innymi podmiotami, działającymi na rzecz zdrowia publicznego oraz podejmowanie działań mających na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń i szkodliwości wynikających zarówno z czynnego jak i biernego palenia tytoniu.
- Rocznie w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera 70 tysięcy osób, to jest więcej niż liczy nasze miasto – mówiła Agnieszka Grzeszczuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży. - Leczenie pacjentów z chorobami, które wywołuje palenie tytoniu kosztuje Polskę rocznie 18 miliardów złotych. Z ankiet przeprowadzonych w ubiegłym roku wynika, że w naszym kraju pali co trzecia osoba powyżej 15 roku życia.
Podpisując porozumienie w skład Koalicji weszły: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Komenda Miejska Policji, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, Szpital Wojewódzki, Szkoła Podstawowa nr 7, Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup, Grupa Medialna Narew oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łomży.  Jej zawiązanie pozwoli na ujednolicenie i wzmocnienie działań prozdrowotnych ukierunkowanych na problem palenia tytoniu w Łomży i powiecie łomżyńskim do roku 2013. Jednym z pierwszych wyzwań przewidzianych do realizacji, jest oznakowanie przystanków komunikacji miejskiej graficznymi znakami zakazu palenia oraz organizacja obchodów przypadającego na 31 maja Światowego Dnia bez Papierosa.
- Podejmowane przez nas programy działają dwuczłonowo. Z jednej strony mamy działania o charakterze kampanii społecznej o charakterze oświatowo – zdrowotnym. Są one skierowane głównie na placówki oświatowe, zakłady opieki zdrowotnej, społeczność lokalną. Z drugiej strony mamy działania o charakterze egzekucyjnym, mianowicie wyciąganie konsekwencji finansowych wobec osób łamiących ograniczenia dotyczące palenia tytoniu – wyjaśniała Agnieszka Grzesczuk.
Dlatego w ramach programu przewidziane są szkolenia dla funkcjonariuszy policji i straży miejskiej odpowiedzialnych za egzekucję przepisów ustawy. Planuje się również przeprowadzenie szerokich kampanii społecznych, których celem jest rozpowszechnienie informacji o regulacjach prawnych dotyczących miejsc wolnych od dymu tytoniowego i edukacji w zakresie skutków zdrowotnych.
- Dzisiejsze spotkanie i podpisanie porozumienia ma na celu koordynację dotychczas podejmowanych działań i położenie pewnego akcentu na to, że działania na rzecz zdrowia publicznego powinny mieć charakter ponad branżowy – tłumaczył Piotr Cymek z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Łomży.

2012-04-12 12:17 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED