Łomżyński Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Strona główna » Aktualności

Łomżyński Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Łomżyński Dzień Osób z Niepełnosprawnością
Jednym z akcentów Łomżyńskiego Dnia Osób z Niepełnosprawnością był mecz piłkarski pomiędzy Urzędem Miejskim w Łomży, a Zespołem Szkół Specjalnych
Była sportowa rywalizacja, pokazy zręcznościowe, wystawa prac plastycznych i prezentacje muzyczne. Tak Łomża świętowała Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Wydarzenie zorganizował Urząd Miejski.

Obchody Łomżyńskiego Dnia Osób z Niepełnosprawnością rozpoczął mecz integracyjny piłki nożnej pomiędzy Urzędem Miejskim w Łomży, a Zespołem Szkół Specjalnych o Puchar Prezydenta Łomży. Drużyny zmierzyły się w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, a sportową rywalizację zakończoną wynikiem 12-5 dla uczniów szkoły specjalnej, poprzedził profesjonalny trening z piłkarzami ŁKS-u 1926 Łomża. Następnie obchody przeniosły się do Hali Kultury, gdzie dzieci i młodzież brały udział w animacjach i zabawach integracyjnych. 

- Spotykamy się dziś, aby radośnie integrować się i poznawać potrzeby osób z niepełnosprawnością – mówił witając uczestników prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, życząc wszystkim udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Po oficjalnym powitaniu, program obchodów Łomżyńskiego Dnia Osób z Niepełnosprawnością zdominowały występy artystyczne. Na scenie wystąpili podopieczni Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Centrum Integracji Społecznej w Piątnicy i "Gwiazdeczki" z Fundacji Ja i Ty.

- Łomżyński Dzień Osób z Niepełnosprawnością to dla nas wielkie święto. Podopieczne Domu Pomocy Społecznej w Łomży mogą zaprezentować swoje talenty szerszej publiczności, co daje im mnóstwo radości – mówi dyrektor placówki Krzysztof Jankowski.

Przewodniczący Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością, która była pomysłodawcą wydarzenia dodaje, że oprócz integracji, jego celem jest również pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas i zwrócenie uwagi na ich problemy.

 - Jednym z nich jest aktywizacja zawodowa. Chcemy, aby po ukończeniu szkoły mogły podejmować pracę i funkcjonowały w społeczeństwie jak osoby zdrowe – mówi Jarosław Kaja.
W organizację Łomżyńskiego Dnia Osób z Niepełnosprawnością włączyła się m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Studentki Zakładu Pedagogiki przygotowały część zabaw dla najmłodszych uczestników wydarzenia w Hali Kultury. Dr hab. Joanna Truszkowska,  prof. PWSIiP, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jolanta Kowalewska i terapeutka Maria Wiśniewska poprowadziły panel dyskusyjny pt. "Zrozumieć niepełnosprawność".  

Centrum Integracji Społecznej w Łomży zorganizowało warsztaty malarskie, a efekty zajęć plastycznych można było podziwiać na specjalnej wystawie eksponowanej w Hali Kultury. Swoją twórczość zaprezentował też CIS  Piątnicy, z którego podopieczni przygotowali pokaz żonglerki i gry na harmonijce. Można było także podziwiać rękodzieło dziewcząt z Domu Pomocy Społecznej  i uczestników zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży.

Wspólne świętowanie zakończył koncert Moniki  Kuszyńskiej – piosenkarki znanej m.in. z występów w zespole Varius Manx, która po wypadku porusza się na wózku.

fot. Kamil Brzostowski/Klaudia Piaścik

2021-10-13 19:50 Opublikował: Sylwia Marciniak

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=10250.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED