Obchody Światowego Dnia Sybiraka i Podlaski Marsz Cieni w Łomży

Strona główna » Aktualności

Obchody Światowego Dnia Sybiraka i Podlaski Marsz Cieni w Łomży

  • Obchody Światowego Dnia Sybiraka i Podlaski Marsz Cieni w Łomżyprzedstawiciele Stowarzyszenia "Grupa Wschód" na spotkaniu z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim
  • Obchody Światowego Dnia Sybiraka i Podlaski Marsz Cieni w Łomżyodsłonięta w ubiegłym roku tablica "Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41"
W piątek 17 września obchodzony będzie Światowy Dzień Sybiraka. Tego dnia zostaną złożone kwiaty pod tablicą „Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41” zamontowaną na Miejskiej Hali Targowej oraz przed Pomnikiem Sybiraków przy ul. Katyńskiej. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Zesłańców Sybiru. Wieczorem ulicami naszego miasta przejdzie VII Podlaski Marsz Cieni, będący upamiętnieniem żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej, zamordowanych przez sowietów w 1940 r. w Katyniu.

Kwiaty pod tablicą „Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41” złożone zostaną o godz. 14:30. Następnie wzdłuż torów kolejowych, ulicami Dworcową i Mickiewicza, pod Pomnik Sybiraków „Golgota Wschodu” przy ul. Katyńskiej przejdzie Łomżyński Marsz Sybiru. O godz. 15:00 nad miastem rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, a w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Zesłańców Sybiru.

Wieczorem przez Łomżę przejdzie pochód VII Podlaskiego Marszu Cieni, utworzony przez członków grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich żołnierzy i policjantów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD. Na czele kolumny będzie posuwał się “Czarnyj woron” - replika rosyjskiego samochodu więziennego z lat 30/40-tych. Uczestnicy o godz. 18:00 w milczeniu wyruszą spod pomnika 33 Pułku Piechoty na Placu Jana Pawła II i przejdą ulicami Sienkiewicza, Polową, Zawadzką, Sikorskiego, Wyszyńskiego do Doliny Pamięci przy ul. Katyńskiej. W trakcie przemarszu odczytane zostanie blisko 500 nazwisk polskich oficerów zamordowanych na wschodzie, pochodzących bądź związanych z Podlasiem. Na zakończenie ksiądz poprowadzi modlitwę za poległych, po czym zapalone zostaną światła pamięci. Równocześnie z Marszem, wokół Pomnika Sybiraków „Golgota Wschodu”, prezentowana będzie wystawa „Kapelani Wojska Polskiego w Katyniu”.

- Tegoroczna edycja zapoczątkowuje nową formułę Marszu, w której co roku będzie on organizowany w innej miejscowości Województwa Podlaskiego, by mieszkańcy całego naszego regionu mogli w tak niecodzienny sposób oddać hołd pomordowanym na wschodzie – informują jego organizatorzy ze Stowarzyszenia "Grupa Wchód".

Realizację projektu dofinansowano ze środków Województwa Podlaskiego oraz Miasta Łomża. Wydarzenie patronatem honorowym objęli Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.

2021-09-13 13:09 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=10250.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED