"Drzewna" zorganizowała warsztaty ekologiczne

Strona główna » Aktualności

"Drzewna" zorganizowała warsztaty ekologiczne

W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbyła się VII edycja warsztatów ekologicznych poświęconych ochronie i oszczędzaniu zasobów wodnych. Warsztaty tradycyjnie były skierowane do gimnazjalistów z Łomży i powiatu łomżyńskiego. 22 marca 2012 roku międzynarodowe organizacje ogłosiły tegoroczne hasło obchodów „Bezpieczeństwo wody i żywności”. Obchodzony corocznie Światowy Dzień Wody ma na celu zwrócenie uwagi społeczności świata na najważniejsze problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie.

Światowy Dzień Wody w 2012 roku ma zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na ścisłą zależność między wodą a bezpieczeństwem żywnościowym, gdyż głównie od jej jakości zależą plony uprawianych roślin oraz stan zwierząt hodowlanych. Ma to bezpośrednie przełożenie na problem wyżywienia, bo jak alarmują agendy ONZ, miliony ludzi na Ziemi odczuwają chroniczny głód. Podczas Światowego Dnia Wody potwierdzamy, że czysta woda jest życiem, a nasze życie zależy od tego jak dbamy o jakość naszej wody. Ideą obchodów jest uświadomienie ludziom wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. Istnieje dziś na naszej planecie 7 miliardów ludzi do nakarmienia, a kolejne 2 miliardy do roku 2050. Statystyki mówią, że każdy z nas pije od 2 do 4 litrów wody dziennie. Problem jest coraz poważniejszy, gdyż "wzrost populacji, urbanizacja, zmiana nawyków żywieniowych, rozwój zasobów przeznaczonych do produkcji biopaliw oraz wzrost kosztów energii - prowadzi do postępującego i ciężkiego niedoboru wody, co zagraża bezpieczeństwu żywności".
Miliardowi ludzi na świecie brakuje pożywienia i wody pitnej. Nie możemy udawać, że problem „nie istnieje". Radzenie sobie ze wzrostem liczby ludności i zapewnienia im dostępu do jedzenia możemy uzyskać po przez:
-zmniejszenie skandalicznego marnotrawstwa żywności: 30% żywności wytwarzane na całym świecie nigdy nie jest spożywane i woda wykorzystywana do jej produkcji jest ostatecznie stracona!
-produkować więcej żywności, lepszej jakości, przy mniejszej ilości wody,
-drowsze odżywianie.

Celem warsztatów było:
-kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej gimnazjalistów, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących gospodarki wodnej,
-poznawanie funkcji wody w przyrodzie i życiu człowieka,
-nauczanie postaw właściwego korzystania z zasobów wodnych,
-uświadamianie zagrożeń jakie stwarza człowiek dla zasobów wodnych oraz poznawanie metod przeciwdziałania tym zagrożeniom,
-upowszechnianie wiedzy o działaniach odpowiednich instytucji w zakresie ochrony przyrody i środowiska.

Program warsztatów składał się z dwóch części: wykładów i zajęć w grupach. W ciągu dwóch dni udział w warsztatach wzięło udział około 500 gimnazjalistów. Zgłosiły się Publiczne Gimnazjum Nr 1, Nr 3, Nr 9, Nr 8, Gimnazjum z Piątnicy, Śniadowa, Przytuły, Wizny, Gimnazjum Katolickie oraz miejskie gimnazjum nr 1 z Zambrowa.
Przebieg warsztatów ekologicznych:
Zajęcia pierwszego dnia rozpoczęły się ok. godz. 10 rano. Gości uroczyście powitał Wojciech Mioduszewski, Dyrektor Szkoły, wraz przedstawicielami młodzieży Technikum Ochrony Środowiska i Technikum Geodezyjnego. Uczniowie przywitali gości pierwszego dnia warsztatów: Panią Alicję Godula i Panią Katarzynę Sobocińską. Część edukacyjną poprzedziło słowo wstępu przygotowane przez uczniów Technikum Ochrony Środowiska, dotyczące ochrony zasobów wodnych. Następnie rozpoczął się wykład prowadzony przez
Alicję Godula - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Łomży - prelekcja dotyczyła eutrofizacji wód w zbiornikach wodnych. Przedstawicielka WIOŚ omawiała proces eutrofizacji wód województwa podlaskiego. Tematyka wykładu dotyczyła również metod chemicznych i biologicznych badania czystości wód oraz nowoczesnych sposobów monitorowania stopnia zanieczyszczeń zbiorników wodnych. Po wykładzie pracownika WIOŚ odbył się wykład pracownika  Nadleśnictwa Łomża – Pani Katarzyna Sobocińska. Prezentacja dotyczyła zasady korzystania z wody w lesie pt.” woda – życie dla lasu”. Po przerwie  gimnazjaliści przystąpili do pracy w grupach. Zostali podzieleni na pięć grup. Jedna uczestniczyła w zajęciach umożliwiających badanie wód metodami chemicznymi. Oznaczali: twardość, żelazo, zasadowość, chlorki, pH, barwę, wykrywali kationy, przeprowadzali reakcje zmydlania, oddzielali ropę naftową od wody oraz tworzyli samodzielnie modele urządzeń do uzdatniania wody. Druga część oceniała jakość wody za pomocą organizmów wskaźnikowych oraz przygotowywała samodzielnie preparaty pod mikroskop. Po dokonaniu obserwacji wykonywali rysunki preparatów spod mikroskopów. Uczniowie posługiwali się kluczem oznaczania, oglądali żyjątka pod mikroskopami, zapoznawali się z budową i stylem życia organizmów. Trzecia część uczestniczyła w zajęciach, na których badano czystość gleby. Gimnazjaliści samodzielnie wykonywali doświadczenia na próbkach różnych rodzajów gleby, pobieranych osobiście z terenu szkoły. Na podstawie opisów gleb dokonywali oceny próbki pobranej gleby. Grupa czwarta zapoznała się z ciekawostkami związanymi z geodezją, poznała zasady pomiarów sytuacyjno - wysokościowych. Uczniowie samodzielnie odczytywali za pomocą nowoczesnych urządzeń geodezyjnych wysokości wyznaczonych punktów. Pracowali w terenie. Grupa piąta wykonywała szkic sytuacyjny terenu, na którym zlokalizowany budynek naszej szkoły. Uczniowie opracowywali mapę w programie EwMapa.

Dzień drugi rozpoczął się o 9.00., rywalizacją w międzyszkolnym etapie konkursu wiedzy ekologicznej. Od 10:00 jak w dniu poprzednim rozpoczęły się wykłady: przedstawiciela Narwiańskiego Parku Narodowego w siedzibie w Kurowie, Komendanta straży - Andrzeja Bielonko. Wykład dotyczył gospodarki wodnej na terenie parku. Pracownik przybliżył uczniom informacje dotyczące charakterystycznych roślin i zwierząt występujących na terytorium parku. Drugi wykład przeprowadził przedstawiciel Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, Dziekana Wydziału Rolniczo - Ekonomicznego – Mariusz Brzeziński. Wykład dotyczył zasobów wodnych wykorzystywanych w rolnictwie. Wykładowca omawiał i demonstrował powstawanie związków najczęściej zanieczyszczających wody podziemne i powierzchniowe. Po wykładach, tak jak pierwszego dnia odbyły się zajęcia w grupach.

W ramach warsztatów ekologicznych odbyły się dwa konkursy: wiedzy ekologicznej i fotograficzny pt. „ Woda oznacza życie”. Podsumowaniem warsztatów ekologicznych był konkurs wiedzy ekologicznej - test składający się z 40 pytań, dotyczących zagadnień z biologii, chemii i ochrony środowiska. Konkurs odbył się dwuetapowo. Etap szkolny i międzyszkolny. W etapie szkolnym brało udział około 250 osób. Natomiast w etapie międzyszkolnym, rozgrywanym już w siedzibie naszej szkoły wzięło udział 23 uczniów, wytypowanych z 12 szkół województwa podlaskiego. Największą liczbę punktów, a co za tym idzie, wspaniałe nagrody, które otrzymali:
1. I miejsce - Uczennica z Publicznego Gimnazjum Nr 9 w Białymstoku – Anna Hapanowicz
2. II miejsce - Uczennica z Gimnazjum w Przytułach – Weronika Polkowska
3. III miejsce - Uczennica z Gimnazjum w Zbójnej – Olga Klaudia Szewczyk
Każdy uczestnik konkursu wiedzy ekologicznej na etapie międzyszkolnym oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
W czasie trwania warsztatów dokonano również oceny prac zgłoszonych do konkursu fotograficznego pt. „Woda oznacza życie”.
Za pierwsze trzy miejsca nagrody otrzymali:
1. Paulina Talarska – Miejskie Gimnazjum Nr 1 z Zambrowa
2. Elżbieta Miliszkiewicz – Publiczne Gimnazjum w Ciechanowcu
3. Magdalena Obrycka – Publiczne Gimnazjum Nr 9 z Łomży
Nagrodzonym gimnazjalistom wręczono atrakcyjne nagrody.
Wyróżnionym uczniom nagrody wręczali dostojni goście: Pan Andrzej Piechociński, Pan Gilbert Okulicz-Kozaryn oraz Pan Wojciech Mioduszewski.
Patronat honorowy nad warsztatami ekologicznymi objęli: Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku, Prezydent Miasta Łomża.

Za pomoc w organizacji dziękujemy:
Referatowi Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Łomży
Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Łomży
Nadleśnictwu Łomża
Światowy Dzień Wody zagościł na stałe w kalendarzu Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. W tym roku warsztaty ekologiczne pod kierunkiem Katarzyny Mieczkowskiej, Moniki Fabiszewskiej, Anny Maczewskiej, Katarzyny Dymek, Jadwigi Brzóska i Mariusza Bacławskiego przygotowali uczniowie Technikum Ochrony Środowiska oraz Technikum Geodezyjnego.
www.zsdig-lomza.pl

2012-03-28 09:58 Opublikował: Anna Księżyk-Chojnacka

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED