Kultura w dobie pandemii

Strona główna » Aktualności

Kultura w dobie pandemii

Kultura w dobie pandemii
Prezydent Łomży dr Mariusz Chrzanowski i dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski
Program "Kultura w sieci" i możliwości dalszego dofinansowania projektów łomżyńskich jednostek kultury były głównym tematem spotkania prezydenta Łomży dr. Mariusza Chrzanowskiego z dyrektorem Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafałem Wiśniewskim.

Łomża kulturą stoi – podkreślał dyrektor NCK, prof. Rafał Wiśniewski, od ponad czterech lat kierujący jedną z największych instytucji kulturalnych w naszym kraju, która działa na rzecz rozwoju, promocji i profesjonalizacji polskiej kultury, w tym zarządza ogólnokrajowymi programami dotacyjnymi i stypendialnymi. Za ich pośrednictwem ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 r. NCK wsparło kwotą ponad 125 mln zł ok. 2,4 tys. beneficjentów (instytucji, organizacji  i twórców) w całej Polsce.

Aktywność w obszarze programów dotacyjnych NCK została zintensyfikowana w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, a jednym ze sztandarowych projektów stał się program "Kultura w sieci", uruchomiony w ramach tarczy antykryzysowej.

Rządowa inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. - Do programu zgłoszono kilka tysięcy wniosków. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniliśmy 1 183 zwycięskie projekty na kwotę 60 mln zł – mówił prof. Wiśniewski, podkreślając, że w tym gronie znalazły się również instytucje kultury z Łomży i regionu.

Wsparcie w ramach programu "Kultura w sieci" dla łomżyńskich instytucji to niemal 100 tys. zł. Najwięcej, bo 53 tys. zł otrzymał Teatr Lalki i Aktora, który zrealizował projekt "Rekwizytornia Online". Kwota 9 tys. zł trafiła do Muzeum Północno-Mazowieckiego na realizację spacerów wirtualnych po wystawach stałych i mieście Łomża w ramach projektu "Tajemnice Łomży – opowieści znad Narwi". Dofinansowaniem objęty został ponadto projekt Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży pt. "Okno na kulturę", wyniosło ono 37 tys. zł.

W trudnych covidowych czasach na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogła liczyć też Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, otrzymując łącznie ponad 277 tys. zł. z dotacji podmiotowej i celowej, m.in. na zakup sprzętu, oprogramowania umożliwiającego pracę zdalną, dofinansowanie do festiwalu SACRUM ET MUSICA, czy nagranie płyty.

Jak przekazał dyrektor Rafał Wiśniewski, wkrótce zostanie ogłoszony nabór do cyklicznego programu pn. "Kultura Interwencje". W NCK trwają również intensywne prace nad nowymi rozwiązaniami wspierającymi cyfryzację działalności domów kultury.

2021-02-08 11:00 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=10250.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED