Konkurs na najpiękniejszą łomżyńską działkę rozstrzygnięty

Strona główna » Aktualności

Konkurs na najpiękniejszą łomżyńską działkę rozstrzygnięty

Konkurs na najpiękniejszą łomżyńską działkę rozstrzygnięty
Kącik romantyczny na zwycięskiej działce Marka i Danuty Palińskich z ROD "Aster"
  • Konkurs na najpiękniejszą łomżyńską działkę rozstrzygniętyDziałka Barbary i Zbigniewa Olkowiczów z ROD Aster (II miejsce)
  • Konkurs na najpiękniejszą łomżyńską działkę rozstrzygniętyDziałka Daniela Grelocha z ROD Grobla (III miejsce)
Ogłoszony po raz pierwszy z inicjatywy Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego we współpracy z Polskim Związkiem Działkowców konkurs pn. "Piękno mojej działki" spotkał się z dużym zainteresowaniem łomżyńskich działkowców. W zabawie wzięli udział użytkownicy reprezentujący wszystkie rodzinne ogrody działkowe w Łomży.

Celem konkursu było zaprezentowanie najpiękniejszych działek w łomżyńskich Rodzinnych Ogrodach Działkowych poprzez docenienie osobistego zaangażowania ich użytkowników oraz inwencji w wykorzystaniu terenu przy planowaniu nasadzeń i naniesień, a także wykazanie społecznej, proelkologicznej i prozdrowotnej roli jaką pełni działka.

Działkowcy bardzo pozytywnie ocenili miejską inicjatywę. Jak zauważa Ewa Sokołowska z  łomżyńskiego biura Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD. - W związku z panującą pandemią SARS-CoV-2 zarówno Okręgowy Zarząd Podlaski jak i Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców zrezygnowały w tym roku z organizacji konkursu na "Najpiękniejszy ogród działkowy" czy "Wzorową działkę". Inicjatywa miasta wypełnia tę lukę przy okazji pozwalając zaprezentować piękno łomżyńskich działek szerszym rzeszom odbiorców.

Powołana przez Miasto Łomża i PZD wspólna Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania. Wszystkie zgłoszone działki prezentowały bardzo wysoki poziom i o ostatecznym wyniku zadecydowały szczegóły, takie jak ilość elementów ozdobnych na działce, oryginalna i unikatowa kompozycja roślin czy ilość gatunków i odmian roślin.

- Komisja dokonując oględzin brała pod uwagę rozplanowanie i urządzenie działki, jej estetykę a także pomysłowość w wykorzystaniu i rozplanowaniu małej architektury. Ocenie podlegały też elementy proekologiczne na działce takie jak np. karmniki czy domki dla ptaków jak również oryginalność i stan zdrowotny roślin – informuje przewodnicząca Komisji Konkursowej Dorota Bączek.

Zwycięzcami konkursu zostali Państwo Danuta i Marek Palińscy uprawiający działkę w ROD "Aster". Przecudne kompozycje i bogaty dobór roślin ozdobnych w połączeniu z niezwykle pomysłowym rozplanowaniem i wykorzystaniem działki (kącik romantyczny, kącik jadalny, bogactwo wykonanych własnoręcznie elementów małej architektury) urzekły przedstawicieli jury.

Na podium stanęli ponadto Państwo Barbara i Zbigniew Olkowicz z ROD "Aster" (II miejsce) oraz Pan Daniel Greloch z ROD "Grobla" (III miejsce). Wśród laureatów znaleźli się także: Państwo Elżbieta i Krzysztof Piotrowscy ( ROD "Wiarus"), Pan Jan Dzbeński (ROD "Grobla"), Pani Hanna Grabowska (ROD "Wiarus"), Państwo Barbara i Włodzimierz Załęscy (ROD "Aster"), Pan Tadeusz Dzbeński (ROD "Grobla"), Pani Emilia Gątarska (ROD im. Jakuba Wagi w Łomży), Państwo Krystyna i Sławomir Kordas (ROD "Aster").

- Słowa uznania należą się wszystkim uczestnikom konkursu. Każdy z działkowców stara się upiększyć swoją działkę zgodnie ze swoim upodobaniem. Różnorodność w wyglądzie działki, doborze roślin czy umiejętnego wykorzystania elementów małej architektury wynika z charakteru jego użytkownika. Zawsze jednak stanowi owoc ciężkiej pracy oraz serca włożonego przez działkowca – zgodnie stwierdzają członkowie Komisji Konkursowej.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom przez Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego oraz Prezesa Okręgowego Zarządu Podlaskiego Polskiego Związku Działkowców Andrzeja Bojko odbędzie się w drugiej połowie września w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej - "Domek Pastora" w Łomży.

Konkurs potwierdził zasadę, iż zarówno poszczególne działki jak i całe Rodzinne Ogrody Działkowe są chlubą Łomży i jej wizytówką, co wielokrotnie w przeszłości potwierdzały najwyższe miejsca jakie zajmowali łomżyńscy działkowcy w organizowanych przez Polski Związek Działkowców konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich.

Tekst i fot. Krzysztof Fabiszewski

2020-09-07 08:44 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=9937.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED