Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 5/17 z dnia 28 sierpnia 2017 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Jan Olszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Rozwoju, który po zapoznaniu się z listą obecności i stwierdzeniu quorum, przedstawił porządek posiedzenia (w załączeniu). Poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku obrad. Komisja nie wniosła uwag i przyjęła następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołów nr: 3/17 z dnia 26 czerwca 2017 r. oraz 4/17 z dnia 4 lipca 2017 r. 2. Informacja Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o stanie środowiska na terenie miasta Łomży za 2016 rok – druk nr 675. 3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 366/XLII/17 Rady Miejskiej Łomży z dnia 28 czerwca 2017 roku – druk nr 684, 684 A. 4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łomża na lata 2017 – 2024 – druk nr 685, 685 A. 5. Rozpatrzenie wniosku radnego Zbigniewa Prosińskiego do uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określonych grup osób do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Łomży (wniosek w załączeniu). 6. Analiza działań promocyjnych miasta za I półrocze 2017 roku - druk nr 688. 7. Sprawy różne.

Ad. 1

 

           

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.

Komisja przyjęła protokół nr: 3/17 z dnia 26 czerwca 2017 r. oraz 4/17 z dnia 4 lipca 2017 r. bez uwag.

 

 

Ad. 2

 

            Waldemar Gołaszewski – Kierownik Delegatury w Łomży WIOŚ – przedstawił informację o stanie sanitarnym miasta Łomży za 2016 rok (w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Radny Witold Chludziński odnosząc się do emisji spalin poprosił o wyjaśnienie jaki wpływ na zdrowie mieszkańców ma smog powstający w okresie 5 miesięcy okresu grzewczego.

            Waldemar Gołaszewski – Kierownik Delegatury w Łomży WIOŚ – wyjaśnił, że WIOŚ nie prowadzi takich badań, natomiast na stronie internetowej inspektoratu podawana jest codzienna wartość wszystkich emisji. Każdego dnia można wejść na stronę internetową, sprawdzić jaka jest emisja danego dnia i podjąć osobiście działania np. ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz, czy choćby pozamykać okna.

            Radny Dariusz Domasiewicz zwrócił uwagę, że możemy co tydzień o tym samym rozmawiać i jeżeli nic się nie dzieje w kierunku poprawy sytuacji, to szkoda tych 15 minut. Dodał, że nie mówi bezpośrednio do Pana Gołaszewskiego, ale podpowiada jakieś rozwiązania, bo ciągle słyszymy, że jest źle.

            Waldemar Gołaszewski – Kierownik Delegatury w Łomży WIOŚ – wyjaśnił, że miasto ma program ochrony powietrza i realizuje ten program.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że temat smogu za chwilę wróci i musimy się do tego przygotować, bo wiemy, że zarówno z RPO, jak i z innych miejsc będą przeznaczane środki i aby je uruchomić miasto musi mieć deklaracje konkretnych osób na świadome wydatki, które te osoby muszą ponieść. Dlatego też potrzebna jest rzetelna diagnoza poparta deklaracją chęci wzięcia udziału w projekcie.

            Andrzej Karwowski – Naczelnik WGK wyjaśnił, że przychodzi wiele osób zainteresowanych zmianą pieca, ale okazuje się, że niektórzy chcą postawić piec gazowy obok pieca węglowego, a programy absolutnie wykluczają takie rozwiązania. Ponadto stwierdził, że można dofinansować wymianę pieca do 85 %, ale kryteria, które pojawiają się w mieście Łomży nie dają żadnej szansy na to dofinansowanie w konkursie, ponieważ miasto nie osiągnie wymaganej, minimalnej ilości 60 punktów. Odnosząc się do wypowiedzi Pana Gołaszewskiego odnośnie przekroczeń pyłu zawieszonego stwierdził, że nie otrzymamy również 10 pkt-ów z tego tytułu, ponieważ norma wynosi 35 i jeżeli nie mamy 36, to nie mamy punktów.

            Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że z wypowiedzi wynika, że tak naprawdę nie mamy żadnego pola manewru. Wszyscy jesteśmy zgodni, że jest to potrzebne, ale nie od razu Kraków zbudowano i jeżeli udałoby się zrealizować jakiś element programu, choćby na niewielkim odcinku np. jednej ulicy, to byłby już krok w dobrą stronę. Wie, że wskaźniki dotyczą całego miasta, a nie kilku ulic, ale należałoby znaleźć grupę ludzi, przekonać ich i rozpocząć realizację programu na zasadzie bezpośredniego docierania do mieszkańców, doradzania i sprawdzania możliwości.

            Andrzej Karwowski – Naczelnik WGK stwierdził, że trzeba pójść jakimś pilotażowym programem, musi to być grupa 100-150 osób, czy 10 % pieców węglowych do wymiany w skali miasta i już by to coś znaczyło.

            Radny Dariusz Domasiewicz zaproponował, aby w realizację programu włączyć rady osiedla, które są blisko mieszkańców, organizują spotkania i mogą informować mieszkańców, że coś takiego w mieście w przyszłości może się wydarzyć. Dodał, że ma pomysł jak pozyskać łomżyńskich beneficjentów i zaoferował chęć współpracy jeżeli w przyszłości takie prace będą trwały. Uważa, że lepiej wziąć się do konkretnej pracy, aniżeli słuchać co roku, że miasto przoduje w rankingach zanieczyszczeń powietrza, a my siedzimy i tego słuchamy.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że to, o czym mówił Pan Naczelnik jest to konkurs, który się wydarzy w ramach RPO, ale jest przekonany, że temat na nowo wróci w takim kontekście, aby na tyle złagodzić i uatrakcyjnić te propozycje, aby było to akceptowalne dla przeciętnych obywateli, bo to, co w tej chwili jest, jest to szklany sufit, do którego sięgnie niewielu. Miasto ze swojej strony musi zrobić porządną diagnozę i uzyskać jak najwięcej świadomych deklaracji konsekwencji uczestnictwa w takim projekcie. Musimy docierać do mieszkańców wielotorowo i na różny możliwy sposób, a najlepiej jak odbędą się spotkania i zostaną zakończone konkretną ankietą i deklaracją chęci uczestnictwa w projekcie.

            Radny Witold Chludziński, w kontekście naliczonych kar przez Urząd Marszałkowski na wniosek WIOŚ, poprosił Kierownika Delegatury w Łomży o wyjaśnienie, jakie wg Pana Kierownika byłyby wyniki, gdyby inspektorat w dniu dzisiejszym przeprowadził kontrolę w Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Czartorii.

            Waldemar Gołaszewski – Kierownik Delegatury w Łomży WIOŚ – stwierdził, że nie widzi problemu w Zakładzie Gospodarowania Odpadami. Jeżeli realizowana kompostowania zostanie wykonana w tym roku, zakład będzie spełniał wszystkie podstawowe wymagania. Dodał, że sytuacja ZGO została opisana w przedłożonej informacji.

            Radny Ireneusz Cieślik stwierdził, że jeśli mamy zamiar kogokolwiek przyłączyć z tego funduszu w 2018 roku, to już musimy zbierać chętnych na listę, bo jeśli zamkną, to będzie rok 2019. Ponadto należałoby pomyśleć jak wpłynąć na gazownie, aby ludzie nie czekali na przyłączenie rok czasu, a nawet jak w tej chwili 2 lata.

            Waldemar Gołaszewski – Kierownik Delegatury w Łomży WIOŚ stwierdził, że wymiana pieców jest to jeden z aspektów. Jest to ważny aspekt, ale uważa, że ważniejszym jest spalanie odpadów w istniejących piecach. Wymienionych zostanie maksymalnie może 10 %, ale 90 % zostanie starych. Uważa, że Straż Miejska powinna zwiększyć swoją działalność w zakresie kontroli co jest spalane w piecach.

            Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono.

            Przewodniczący Komisji zamknął dyskusję.

            Komisja, w wyniku głosowania 13 głosami za – jednogłośnie – przyjęła informację zawartą w druku nr 675.

 

 

 

 

 

Ad. 3

 

            Dariusz Budrowski – Doradca Prezydenta Miasta – przedstawił wniosek i projekt uchwały przedstawił wniosek i projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 366/XLII/17 Rady Miejskiej Łomży z dnia 28 czerwca 2017 roku (w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

            Komisja, w wyniku głosowania 13 głosami za – jednogłośnie – pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały określony drukiem nr 684 A.

           

Ad. 4 

 

            Włodzimierz Stanisławski – Kierownik Referatu Spraw Lokalowych – przedstawił wniosek i projekt uchwały w sprawie programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łomża na lata 2017 – 2024 (w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

            Komisja, w wyniku głosowania 12 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały określony drukiem nr 685 A.

 

Ad. 5

 

            Przewodniczący Komisji stwierdził, że wprawdzie Rada Miejska, na sesji w dniu 12 lipca br., przekazała wniosek radnego Zbigniewa Prosińskiego do uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określonych grup osób do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Łomży (wniosek w załączeniu), ale Komisja Gospodarki Komunalnej nie jest właściwym organem do rozpatrywania tego typu spraw tym bardziej, że wcześniej tematem tym zajmowała się Komisja Finansów i Skarbu Miasta. Zaproponował, aby wniosek został skierowany zgodnie z kompetencjami do Prezydenta Miasta, który jest właściwym organem do rozpatrzenia powyższego wniosku.

            Komisja, w wyniku głosowania 13 głosami za – jednogłośnie – przyjęła propozycję Przewodniczącego Komisji, przekazując wniosek radnego Zbigniewa Prosińskiego do Prezydenta Miasta Łomży.

 

Ad. 6

 

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP – przedstawiła analizę działań promocyjnych miasta za I półrocze 2017 roku (w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Dariusz Domasiewicz poprosił o odpowiedź na pytanie, czy Browar Łomża jest pomijany, ponieważ od jakiegoś czasu nie widzi browaru na liście sponsorów.       

 

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP – wyjaśniła, że miasto Łomża przyjęło założenie, że nie będzie promować produktów alkoholowych, co również wymusza ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Miasto współpracuje z innymi sponsorami. Odbyły się dwie duże imprezy bez udziału Browaru Łomża i były to bardzo udane imprezy, gdzie  liczba osób uczestniczących była dwa razy większa niż w poprzednich latach, a ponadto w chwili obecnej powierzchnia gastronomiczna, która wcześniej była duża, została przeznaczona na atrakcje dla dzieci nie tylko najmłodszych.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta – uzupełniając wyjaśnił, że sponsoring takiej firmy nie kończy się na samym eksponowaniu jej logo w trakcie imprezy, ale również na usytuowaniu wielu stoisk z alkoholem. Stąd taka decyzja i uważa, że jest to decyzja dobra, ponieważ w tym momencie są to imprezy rodzinne, bezpieczne, bez żadnych złych wydarzeń.

            Radny Andrzej Wojtkowski odnosząc się do wypowiedzi Pani Naczelnik stwierdził, że nie jest prawdą, że odkąd browar przestał być sponsorem imprezy polepszyły się. Uważa, że w imprezach bierze większa liczba osób i zwiększyła się atrakcyjność imprez głównie ze względu na dobór artystów i lepszą organizację. Poprosił o wyjaśnienie skąd taka decyzja, ostatnia impreza odbyła się przy galerii Veneda, a nie na muszli.

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP – wyjaśniła, że decyzja ta wynika z wymogów, które postawiło Polskie Radio co do wielkości sceny, wielkości stoisk sponsorskich, wielkości gastronomii i atrakcji dla dzieci, a w przypadku muszli koncertowej wymogi te nie mogły by być spełnione.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta dodał, że były dwie opcje albo teren przy ul. Zawadzkiej, albo stadion.

            W związku z brakiem innych uwag i zapytań Przewodniczący Komisji zamknął dyskusję.

            Komisja przyjęła przedstawioną informację.

 

Ad. 7

 

            Nie zgłoszono.        

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 

 

                                                                                                             Przewodniczący

                                                                                                   Komisji Gospodarki Komunalnej

                                                                                                                 i Rozwoju

 

                                                                                                              Jan Olszewski

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 15 wrz 2017 11:54
  • Data opublikowania: piątek, 15 wrz 2017 11:56
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej