Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 32/17 z dnia 15 lutego 2017 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Dariusz Domasiewicz – Przewodniczący Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego. Na podstawie listy obecności stwierdził prawomocność obrad, a następnie przedstawił proponowany porządek posiedzenia (w załączeniu). Zaproponował, w związku z brakiem materiałów, zdjęcie z porządku obrad pkt-u 3 oraz przeniesienie w jego miejsce pkt-u 7, który tematycznie wiąże się z pkt-em 2. Poprosił o uwagi. Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania przyjęła następujący porządek obrad wraz z poprawkami zgłoszonymi przez Przewodniczącego Komisji: 1. Przyjęcie protokołu nr 31/17 z dnia 18 stycznia 2017 r. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Promocji Miasta Łomża” druk 547, 547 A. 3. Analiza planu rzeczowo-finansowego działalności promocyjnej miasta. 4. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Łomża rejon ulic: Al. Legionów, Sikorskiego, Mickiewicza i Wyszyńskiego - druk nr 548, 548A. 5. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża dla terenów południowo – wschodniej części miasta - druk nr 549, 549A. 6. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Łomża (rejon ulic: Wojska Polskiego, Poznańskiej i projektowanej ulicy stanowiącej przedłużenie ulicy Meblowej) - druk nr 550, 550A. 7. Informacja Prezydenta na temat projektu „Smart City – Miasto Łomża”. 8. Sprawy różne.

Ad. 1

 

            Przewodniczący obrad poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. Członkowie Komisji przyjęli protokół nr 31/17 z dnia 18 stycznia 2017 roku bez uwag.

 

Ad. 2

 

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP przedstawiła wniosek i projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Promocji Miasta (w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Radny Tadeusz Zaremba wydawało mu się, i być może wynika to z jego niedoczytania przedłożonego dokumentu, że jednym z filarów promocji Łomży jest edukacja w różnym wymiarze. To jest i szkolnictwo wyższe, co w jakimś sensie wyróżnia miasto oraz szkolnictwo edukacyjne, które było i ma nadzieję, że w przyszłości będzie. Dodał, że chodzi mu o submarkę „edukacja” Poprosił o wyjaśnienie, czy to wchodzi w kulturę i czy nie ma takiej potrzeby, aby to wyodrębniać. Ponadto stwierdził, że rozumie, iż jest to dokument otwarty i jeżeli zajdzie taka potrzeba, to można go skorygować.

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP wyjaśniła, że spotkania konsultacyjne odbyły się również z przedstawicielami oświaty zarówno rektorami szkół wyższych, jak również dyrektorami szkół, a także przeprowadzono ankietę wśród młodzieży szkolnej. Dodała, że submarka „edukacja” zawarta jest w działaniach kierunkowych, które weryfikuje strategia, gdzie wszystko jest uwzględnione, łącznie z hasłem „zasmakuj w oświacie”.

            Radny Adam Zwierzyński poprosił o wyjaśnienie kto będzie zajmował się wdrażaniem zadań zawartych w strategii.

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP wyjaśniła, że po przyjęciu dokumentu odbędzie się spotkanie w gronie naczelników wydziałów, którzy byli odpowiedzialni za tworzenie strategii, w trakcie którego powołane zostaną zespoły do wdrażania tej strategii. Strategia jest dokumentem długookresowym, do roku 2020 plus. Pewne działania już zaczęliśmy wdrażać i działania te są warunkowane założeniami strategii. Dodała, że wszystkiego nie uda się wykonać, ponieważ warunkują to również założenia budżetowe. Po powołaniu zespołów powstaną harmonogramy działań wynikające ze strategii.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta dodał, że zespół będzie miał na celu koordynację działań, które będą wdrażane przez wydziały. Dodał, że jest to dokument, który wiele rzeczy porządkuje i będziemy do niego sięgać, kiedy   będą się rodziły pomysły w działaniach promocyjnych miasta, szukając odpowiedzi, czy dany pomysł jest jednym z tych działań, które zostało przewidziane w strategii. Uważa, że w tym wymiarze dokument ten będzie bardzo pomocny.

            Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono.

            Komisja, w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zawarty w druku nr 547 A.

Ad. 3

 

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP przedstawiła informację dotyczącą planu rzeczowo-finansowego działalności promocyjnej miasta (w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Radny Adam Zwierzyński odnosząc się do przedstawionej analizy poprosił o wyjaśnienie pktu-5 udział w programie tv.

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP wyjaśniła, że jeden z odcinków programu będzie poświęcony miastu Łomża. Będzie to program telewizyjny „Ekstremalna restauracja” i będzie polegał na tym, że do Łomży przyjeżdża grupa kucharzy. Miejscem nagrania będą bulwary. Kucharze mają 12 godzin na to, aby przygotować i wydać kolację dla 1000 osób zaproszonych przez samorząd. Dodatkowo podczas tej kolacji będą zbierane środki finansowe na cele charytatywne, wskazane przez miasto. Kolacja musi być przygotowana w oparciu o lokalne produkty zakupione u lokalnych przedsiębiorców.

            Radny Adam Zwierzyński stwierdził, że w pkt-e 10: organizacja obchodów 600 – lecia nadania praw miejskich analizy ujęte zostało 20 tys. zł, a zadania związane z obchodami przewyższają tę kwotę.

            Karolina Krzykowska – Naczelnik WKP wyjaśniła, że ujęta kwota dotyczy tylko wydziału z tego względu, że środki finansowane na realizację obchodów 600 – lenia są również w pozostałych wydziałach. Zostanie również ogłoszony konkurs dla organizacji pozarządowych na organizację obchodów.

            Innych uwag nie zgłoszono. Komisja przyjęła przedstawiona informację.

 

Ad. 4, 5, 6

 

            Tomasz Walczuk – Architekt Miejski przedstawił wnioski i projekty uchwał w sprawie: przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Łomża rejon ulic: Al. Legionów, Sikorskiego, Mickiewicza i Wyszyńskiego - druk nr 548, 548A, przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża dla terenów południowo – wschodniej części miasta - druk nr 549, 549A oraz przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Łomża (rejon ulic: Wojska Polskiego, Poznańskiej i projektowanej ulicy stanowiącej przedłużenie ulicy Meblowej) - druk nr 550, 550A (w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem nr 548 A.

            Komisja nie wniosła również uwag do projektu uchwały oznaczonego nr druku nr 549 A i w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie powyższy projekt uchwały.

 

 

            Następnie Komisja, nie wnosząc uwag, jednogłośnie, 6 głosami za, zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zawarty w druku nr 550 A.

 

Ad. 7

 

            Sławomir Dymko – Naczelnik WIT na temat projektu „Smart City – Miasto Łomża” poinformował, że miasto, że w ramach tego projektu rozpoczęte zostało na masową skalę podłączanie jednostek organizacyjnych miasta do sieci szerokopasmowej, co ma na celu dostęp do szerokopasmowego internetu. Rozpoczęte zostały również prace dotyczące wdrożenia technologii internetowej, co ma na celu m.in. ograniczenie kosztów. Obecnie prace trwają na terenie Urzędu Miejskiego, wymieniane są aparaty telefoniczne, a docelowo zostaną podłączone do sieci wszystkie jednostki. W ramach projektu Smart Citi odbyła się inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania jeżeli chodzi o jednostki organizacyjne, aby mieć obraz czym dysponujemy i jakie działania w tej mierze możemy podjąć. Dało to też obraz kosztów ponoszonych przez jednostki organizacyjne i jak je możemy zredukować. Ponadto w ratuszu działa system kolejkowy z którego, z tego, co wie, mieszkańcy są zadowoleni. Wcześniej wdrożony został system info Łomża z czterema modułami: bezpieczna Łomża, konsultacje społeczne, urząd obywatelski i kalendarz wydarzeń. Trwają również zaawansowane działania dotyczące strony internetowej miasta.

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Radny Tadeusz Zaremba odnosząc się do sieci szerokopasmowej stwierdził, że z informacji wynika, że w chwili obecnej wszystkie jednostki miejskie podłączane są do tej sieci, a w związku z tym, czy jest taka opcja, aby jednostki, które są częściowo miejskie ale prowadzone np. przez Edukatora miały taka możliwość. Jaka jest procedura i co one maja zrobić, aby zostać podłączone.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że w okresie w okresie trwałości projektu nie może być zmian operacyjnych. Podobna sytuacja jest z PPŁ, który jest spółką miejską, ale spółką prawa handlowego, nie może być podłączony w trakcie trwałości projektu. Na pewno trzeba zwrócić się z zapytaniem do instytucji wdrażającej i zachęca do tego, ponieważ jest to wielkie dobrodziejstwo, że dzisiaj mamy sieć szerokopasmową i chcemy docelowo, aby wszystkie jednostki w niej funkcjonowały i żebyśmy na bazie tej sieci zarządzali zakupami, obsługą sprzętu itp. Dodał, że okres trwałości projektu trochę nas blokuje, ponieważ nie możemy pójść dalej i szerzej, ale pozostało jeszcze 3,5 roku. Uważa, że należy zrealizować projekt na bazie naszych jednostek, a potem będziemy zastanawiali się nad innymi podmiotami i zadaniami.

            Radny Tadeusz Zaremba stwierdził następnie, że trzeba coś zrobić, aby radni nie otrzymywali sterty papierów. Wyjaśnił, że w propozycji statutu chcą dopuścić możliwość, że radny może zrezygnować z tej ilości materiałów, ponieważ będzie to bardzo duża oszczędność. Chciałby otrzymywać drogą internetową dokumenty z numerem druku i „rozkładem jazdy”.

 

 

            Sławomir Dymko – Naczelnik WIT wyjaśnił, że kwestia ta była poruszana z jednym z wykonawców, aby w ramach tworzonej strony internetowej został przygotowany moduł do obsługi Biura Rady Miejskiej.

            Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono. Komisja przejęła przedstawiona informację.

 

Ad. 8

 

            Przewodniczący Komisji przedstawił wniosek w sprawie możliwości zakupu części działki położonej w Łomży przy ul. Kierzkowej (w załączeniu). Przedstawił również odpowiedź Z-cy Prezydenta Andrzeja Garlickiego na powyższy wniosek (w załączeniu).

            Radny Witold Chludziński zwrócił uwagę, że sprawa wraca ponownie, ponieważ wnioskodawca już w poprzedniej kadencji był zainteresowany zakupem tej działki. Dodał, że tyle mówimy o przedsiębiorczości, o pomocy przedsiębiorcom i uważa, że należałoby jeszcze raz przeanalizować i rozważyć prośbę wnioskodawcy.

            Komisja, w wyniku głosowania 4 głosami, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących, przekazała powyższy wniosek do Prezydenta Miasta z prośbą o ponowne rozpatrzenie i rozważenie możliwości jego realizacji.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie Komisji.

                                                                                                 Przewodniczący

                                                                                  Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości

                                                                                  I Zagospodarowania Przestrzennego

 

                                                                                              Dariusz Domasiewicz

 

 

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 13 kwi 2017 10:29
  • Data opublikowania: czwartek, 13 kwi 2017 10:31
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej