Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 44 posiedzeniu w dniu 29 kwietnia 2014 roku

 

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

1. Przyjęcie protokołu nr 43/2014 z ostatniego posiedzenia komisji

2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie miasta Łomża” – druk nr 743, 743A

3. Udzielenie głosu rodzicom dzieci uczęszczających do Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego w Łomży”

4. Informacja o stanie sanitarnym miasta Łomża za rok 2013 – druk nr 726

5. Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Łomża za rok 2013 - druk nr 721

6. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 rok – druk nr 735, 735A

7. Przyjęcie sprawozdania z realizacji rocznego programu współpracy miasta Łomży z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za rok 2013 – druk nr 730

8. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia „Miejskiego Programu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014 -2020” – druk nr 740, 740A

9. Ocena zasobów pomocy społecznej wraz z rekomendacją opracowaną w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej miasta Łomża – druk nr 741

10. Sprawy różne i wolne wnioski

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 43/2014 z ostatniego posiedzenia komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 43/2014 z ostatniego posiedzenia i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 5 głosami za.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie miasta Łomża” – druk nr 743, 743A

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, zgodnie z drukiem nr 743 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały w powyższej sprawie i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 5 głosami za.

Ad. 3

Udzielenie głosu rodzicom dzieci uczęszczających do Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego w Łomży”

W imieniu rodziców dzieci uczęszczających do Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego głos zabrała Pani Lilianna Lechowicz. Ponowiła prośbę o utworzenie w Łomży Ośrodka Dziennego Pobytu dla dzieci, gdyż ośrodek przy ul. Studenckiej może dzieciom zapewnić pobyt i świadczenia tylko do 25 roku życia. Z chwilą, gdy dziecko ukończy 25 lat kończy się obowiązek szkolny i w zasadzie dzieci w Łomży nie mają opieki, pozostają na wyłącznej opiece starzejących się rodziców. Poinformowała, że z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie rodzice wystąpili do Prezydenta Miasta w dniu 11 czerwca 2013 roku. Pismo trafiło też do wiadomości komisji. W związku z powyższym raz jeszcze zwróciła się do Komisji z prośbą o pomoc w utworzeniu w mieście Ośrodka Dziennego Pobytu dla dzieci niepełnosprawnych, w którym miałyby zapewniony pobyt, rehabilitację i opiekę, a rodzice pracować zawodowo lub wypoczywać jeśli są niepełnosprawni, na rencie czy na emeryturze. Dodała, że rodzice myśląc o ośrodku mają na myśli ośrodek, jakim jest Środowiskowy Dom Samopomocy. Zwróciła się następnie do Pani Prezydent z zapytaniem, czy władze miasta mają na uwadze utworzenie takiego ośrodka, czy jest w Łomży miejsce dla dorosłych dzieci niepełnosprawnych.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że na temat utworzenia Ośrodka Dziennego Pobytu na komisji rozmawiano niejednokrotnie i zapewniła, że w tej sprawie nic się na gorzej nie zmieniło. Dyrektor MOPS robił już nawet wstępne symulacje kosztów funkcjonowania takiego ośrodka. Utworzenie ośrodka jest jeszcze kwestią tej Rady, która będzie podejmowała decyzje związane z przygotowaniem projektu budżetu miasta na następny rok. Dodała, że miasto cały czas czeka na decyzję Wojewody związaną z przekazaniem budynku starego szpitala zakaźnego. Jak już ten budynek będzie własnością miasta, ośrodek w nim zostanie utworzony, problem przestanie istnieć. Zostaną do uzgodnienia tylko kwestie formalno-prawne, kwestie związane z finansowaniem ośrodka przez miasto, dofinansowaniem pobytu dzieci przez rodziców, itp. Zapewniła rodziców, że władze miasta są przekonane o tym, że taki ośrodek jest w mieście potrzebny. Władze miasta o tym temacie nie zapomniały, czekają tylko na przekazanie obiektu szpitala zakaźnego, chyba, że w międzyczasie pojawi się inny, odpowiedni dla ośrodka obiekt, to wtedy oczywiście szybciej zostanie on utworzony.

Pani Lilianna Lechowicz zwróciła się do Pani Prezydent z zapytaniem, czy jeśli nie powstanie nowy ośrodek, to dzieci nadal będą mogły pozostać w ośrodku przy ul. Studenckiej, w którym obecnie przebywają.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że ośrodek przy ul. Studenckiej działa w strukturach oświaty. Dzieci po ukończeniu 25 roku życia nie będą podlegały już obowiązkowi szkolnemu, więc w dniu dzisiejszym na to pytanie rodzicom odpowiedzi nie udzieli. Problem rozpatrzy, skonsultuje z prawnikami i dopiero wówczas będzie mogła w tej sprawie się wypowiedzieć.

Radna Edyta Śledziewska – Przewodnicząca obrad zwróciła się do Pani Prezydent z prośbą o kompleksowe rozwiązanie problemu, o utworzenie ośrodka całodobowego, gdyż problem jest w mieście duży, dotyczy on nie tylko dzieci uczęszczających obecnie do ośrodka przy ul. Studenckiej ale wielu innych osób, które są w domach i zajmują się nimi rodziny i bliscy.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że ośrodek całodobowy to ogromny koszt dla miasta. Taki ośrodek byłby tylko i wyłącznie na utrzymaniu miasta. Cały czas była mowa o dziennym ośrodku i tego należy się trzymać. Należy spróbować wspólnymi siłami taki ośrodek w Łomży utworzyć. Dodała, że w tegorocznym budżecie miasta zostały zapisane środki na remont budynku po szpitalu zakaźnym, więc jeśli budynek przejdzie na własność miasta, prace remontowe i adaptacyjne mogą być w nim wykonywane, mogą się wtedy rozpocząć prace związane z utworzeniem ośrodka.

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że w jednym z kolejnych punktów obrad komisja będzie opiniowała projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Miejskiego Programu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014 -2020” i nie znalazła w nim zapisu dotyczącego utworzenia Ośrodka Dziennego Pobytu dla osób niepełnosprawnych. Zdaniem radnej w programie tym powinien znaleźć się zapis mówiący o adaptacji pomieszczeń, remoncie obiektu czy budowie ośrodka.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że konkretny zapis w programie o którym wspomniała radna Bogumiła Olbryś się rzeczywiście nie znajduje, bo został napisany ogólnie. Jeżeli jednak pojawią się możliwości pozyskania środków na realizację ośrodka, wówczas będzie można do PFRON o takie środki wystąpić. Zadanie takie musi być jednak przewidziane do realizacji na dany rok przez PFRON. Następnie wyjaśnił, że w programie są ogólne zapisy, konkretne zadania nie zostały sprecyzowane. Takie zapisy dają możliwość realizowania przez miasto wielu zadań, które w ogólnych celach zostały sformułowane.

Radna Edyta Śledziewska – Przewodnicząca obrad zwracając się do pani Prezydent stwierdziła, że zarówno rodzice, jak i radni liczą na podjęcie przez władze miasta działań związanych z utworzeniem w Łomży jak najszybszym czasie Ośrodka Dziennego Pobytu dla osób niepełnosprawnych.

Ad. 4

Informacja o stanie sanitarnym miasta Łomża za rok 2013 – druk nr 726

Informację o stanie sanitarnym miasta w zakresie bezpieczeństwa sanitarno- epidemiologicznego przedstawiła komisji Pani Agnieszka Grzeszczuk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży, zgodnie z drukiem nr 726 – w załączeniu do protokołu. Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego została przedłożona komisji, zgodnie z drukiem 726. Obecna na posiedzeniu Komisji Pani Jolanta Mieczkowska – Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łomży przedstawiła komisji sprawozdanie z działalności WIORiN za rok 2013 – sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

Radna Wanda Mężyńska stwierdziła, że w roku 2013 było mniej przypadków hospitalizacji osób z chorobami zakaźnymi niż w roku 2012. Jest to dobra informacja.

Pani Agnieszka Grzeszczuk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że dane zawarte w przedłożonej informacji otrzymała ze szpitala. Przypadki zachorowań, o których mówi radna Wanda Mężyńska dotyczą zarówno chorób zakaźnych, jak i podejrzeń chorób zakaźnych. Dodała, że jest to tylko statystyka, która nie do końca odzwierciedla rzeczywistość. Wielu lekarzy nie zgłasza szpitalowi podejrzeń chorób zakaźnych. Następnie wyjaśniła, że tym, co ją osobiście bardzo niepokoi jest np. zgłoszenie w mieście 19 przypadków nowej gruźlicy, że są przypadki zachorowania na HIV. Oddział chorób płuc i gruźlicy ma więc w mieście swoją rację bytu.

Kolejno radna Wanda Mężyńska poruszyła przedstawiony w informacji temat związany z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Poprosiła Panią Inspektor Grzeszczuk o wyjaśnienie, co to są te niepożądane odczyny i czym są one spowodowane.

Pani Agnieszka Grzeszczuk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że każdy odczyn poszczepienny jest zgłaszany. W zasadzie na terenie miasta pojawiają się tylko lekkie przypadki tych odczynów i najczęściej polegają one na dużym rumieniu o kilkucentymetrowej średnicy. Przyczyną tych lekkich odczynów poszczepiennych jest najczęściej niewłaściwe podanie szczepionki. Stwierdziła następnie, że niewątpliwym problemem obecnych czasów są narastające ruchy anty szczepionkowe. Bardzo duża liczba rodziców w całym kraju, w rejonie Łomży również nie chce szczepić swoich dzieci, podpisują oświadczenia, że dzieci szczepić nie będą.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że obawa rodziców przed szczepieniami wynika z docierających do rodziców informacji o przekroczonych znacznie dawkach rtęci w szczepionkach. Tak wielka dawka rtęci jest przyczyną autyzmu. Brakuje w Polsce reakcji Państwa przekonującej rodziców o słuszności szczepień, udowadniającej, że rzeczywiście szczepionki należy podawać, że nie są w nich przekroczone dawki rtęci.

Pani Agnieszka Grzeszczuk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że każda szczepionka znajduje się w ampułce. Na każdej ampułce, jak na wszystkich lekach jest wypisany skład szczepionki i w nim nie ma rtęci. Informacje na temat słuszności szczepień są i jest ich bardzo dużo, ale znajdują się one w literaturze fachowej. Ponadto jest ogólnodostępna strona internetowa, finansowana przez Głównego inspektora Sanitarnego Kraju. Na niej również znajduje się mnóstwo cennych informacji.

Kolejno Przewodnicząca obrad – radna Edyta Śledziewska poprosiła o informację na temat legionelli.

Pani Agnieszka Grzeszczuk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że problem legionelli w mieście występuje i występować będzie, gdyż skolonizowana instalacja wodna sprzyja rozwojowi tej bakterii. Jest to problem szeroki. Dotyczy całej instalacji wody ciepłej. Chwilowo przeprowadzona dezynfekcja przynosi określone skutki, jednak minie trochę czasu i problem powraca. Nikt nie jest w stanie skutecznie całej instalacji zdezynfekować.

Więcej uwag i zapytań w tym temacie nie zgłoszono.

W wyniku głosowania komisja jednogłośnie pozytywnie-7 głosami za oceniła stan sanitarny miasta Łomży za rok 2013.

Ad. 5

Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Łomża za rok 2013 - druk nr 721

Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że w 2013 roku było niższe niż w roku 2012 wykonanie /w części dochodowej/ dotacji celowych otrzymanych z budżetu Państwa na realizację własnych zadań bieżących – zasiłki i pomoc bieżąca /dział 852/. Poprosiła o wyjaśnienie przyczyn niższego wykonania w/w dotacji.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że dotacje celowe są skierowane na realizację konkretnego celu. Jeżeli nie zostaną wykorzystane, miasto musi je zwrócić, nie może wykorzystać ich na realizację innych zadań. Jakie jest zapotrzebowanie na dotacje celowe, takie kwoty miasto na nie wypłaca. Wykonanie dotacji celowych za rok 2013 jest 100%, a jest mniejsze od wykonania roku 2012, bo było mniejsze zapotrzebowanie na tego typu środki.

Więcej uwag i zapytań w tym temacie nie zgłoszono. W wyniku głosowania komisja 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących pozytywnie oceniła wykonanie budżetu miasta za rok 2013 w działach merytorycznie podległych komisji.

Ad. 6

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 rok – druk nr 735, 735A

Wniosek Prezydenta Miasta w w/w sprawie, w działach merytorycznie podległych komisji przedstawiła Pani Bożena Szypulska – Kierownik Oddziału Budżetu, zgodnie z drukiem nr 735 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie zgłosiła żadnych uwag i zapytań w tym temacie i w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014 w działach merytorycznie podległych komisji.

Ad. 7

Przyjęcie sprawozdania z realizacji rocznego programu współpracy miasta Łomży z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za rok 2013 – druk nr 730

Komisja nie wniosła uwag i zapytań w tym temacie i w wyniku głosowania sprawozdanie z realizacji rocznego programu współpracy miasta Łomży z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za rok 2013 przyjęła jednogłośnie – 6 głosami za.

Ad. 8

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia „Miejskiego Programu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014 -2020” – druk nr 740, 740A

Przewodnicząca obrad – radna Edyta Śledziewska wprowadzając do tematu stwierdziła, że przedłożony materiał został co prawda zaopiniowany pozytywnie przez Powiatową Społeczną Radę do Spraw Osób Niepełnosprawnych, ale z pewnymi uwagami. Te uwagi to: brak konkretnych terminów realizacji poszczególnych zadań, brak osób odpowiedzialnych za realizację zadań oraz brak wskaźników. Dodała, że inne samorządy również podobne programy opracowały i np. program Suwałk wszystkie wymienione przez PSRdsON uwagi zawiera. Kontynuując wypowiedź stwierdziła, że przedłożony program jest bardzo ogólny, nie zawiera konkretów, zadań, itd.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że rzeczywiście program zawiera cele, nie określa zadań. Program celowo został napisany ogólnie, gdyż nie wie co w przyszłych latach, jakie zadania będzie preferował PFRON. Dodał, że co roku środki przekazywane przez PFRON są dzielone wg algorytmu i są przekazywane konkretnym osobom, stowarzyszeniom i organizacjom pozarządowym. Tego podziału dokonuje co roku Rada Miejska w miesiącu lutym lub marcu. Przedłożony program dotyczy dodatkowych środków, które mogą być pozyskane z zewnątrz, np. jeżeli PFRON ogłosi w danym roku dotacje celowe np. na likwidację barier architektonicznych w szkołach, to wówczas miasto będzie mogło na ten cel pozyskiwać środki. Zapisy ogólne to umożliwiają. Zapisy szczegółowe mogą spowodować, że wpisane przez miasto na dany rok zadanie nie będzie dofinansowywane przez PFRON, bo nie jest ono w danym roku przez PFRON wskazane do dofinansowania i środków miasto nie uzyska, a w programie zostanie tylko martwy zapis.

Radna Alicja Gołaszewska stwierdziła, że jej zdaniem program jest napisany właściwie, gdyż jest to program na wiele lat i wszystkiego nie da w nim się przewidzieć. W skali roku zadania można wpisywać i realizować, zapisać w budżecie ale nie na tak długi okres czasu.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że przedłożony program oprócz celów zawiera zadania i przewidywane efekty realizacji tych zadań.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że wiele programów ma ogólny charakter, w tym Narodowy Program Zdrowia. Można było go napisać szczegółowiej, ale nie uważa, że to coś by zmieniło w realizacji zadań. Te zadania, które będą możliwie do realizacji, zostaną wykonane.

Radna Bogumiła Olbryś zwróciła się do Dyrektora MOPS z zapytaniem skąd MOPS wziął dane dotyczące osób niepełnosprawnych, tj., że w Łomży mieszka 7.464 osób, co stanowi 12% ogółu mieszkańców. Dodała, że przez kilka ubiegłych lat komisja prosiła o sporządzenie rejestru osób niepełnosprawnych i tłumaczono, że nie jest to proste zadanie, że wymagałoby zatrudnienia kilku osób, przeprowadzania wywiadów środowiskowych we wszystkich łomżyńskich rodzinach, itp.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że dane o których mówiła radna Bogumiła Olbryś to dane przekazane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. O dane dot. osób niepełnosprawnych MOPS występował również do ZUS, ale ich nie otrzymał. Następnie wyjaśnił, że rejestr osób niepełnosprawnych, o który wnioskowała komisja to zupełnie inna sprawa. Liczba podana w dokumencie, tj. 7.464 osoby to liczba osób, które na dzień dzisiejszy ma wydane orzeczenia o niepełnosprawności.

Następnie głos w tym punkcie obrad zabrał Pan Wojciech Winko – Sekretarz Zarządu Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Łomży. W imieniu Towarzystwa złożył opinię do omawianego projektu programu, a w niej szereg poprawek – opinia w załączeniu do protokołu. Uzupełniając przedłożoną opinię stwierdził, że w w/w programie nie ma mowy o autyzmie, trudno się w nim nawet doszukać jakichkolwiek działań celowych w tym temacie. Słowo autyzm w nim nie występuje. Dodał, że zdaniem KTA O/Łomża kluczową wadą programu jest to, że nie ma w nim wskaźników do zadań, że program nie ewaluuje. Stwierdził ponadto, że nie najważniejsze w programach na rzecz osób niepełnosprawnych jest usuwanie barier architektonicznych. Zapytał gdzie w programie jest mowa o czymś tak bardzo ważnym jak wsparcie dla dwu, trzy letnich dzieci autystycznych, które wymagają wspomagania i rehabilitacji na etapie edukacji szkolnej. O tych sprawach w programie mowy nie ma, a dzieci autystycznych jest coraz więcej, problem jest bardzo duży. Następnie poinformował komisję, że od dwóch miesięcy przedstawiciele KTA O/Ł próbują się doprosić o spotkanie z Prezydentem Miasta ale do dnia dzisiejszego się to nie udało. Na seminaria, na których obecne są autorytety w dziedzinie leczenia autyzmu przedstawiciele władz miasta również nie przychodzą. W innych miastach problem autyzmu jest rozpatrywany, rodziny mają pomoc samorządu, na wszelkich debatach są obecne władze miasta. W Łomży autyzm nie istnieje. Poza tym poinformował Panią Prezydent, że rodzice dzieci autystycznych nie są wpuszczani na zajęcia organizowane w przedszkolu „Edukator”-a. MOPS nie udziela pomocy rodzinom w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych tłumacząc tym, że usługi te przysługują tylko osobom samotnym bądź takim, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić. Tak nie jest. SUO należą się również osobom autystycznym, ale MOPS się przed tym broni. Kontynuując wypowiedź stwierdził, że osoba autystyczna musi normalnie funkcjonować, ma prawo powrotu do społeczeństwa, ale jeżeli samorząd tego nie zobaczy, nie stworzy warunków i nie udzieli pomocy, to skazuje tym coraz więcej osób i rodzin na trwałe wykluczenie społeczne. Ponadto stwierdził, że szkoły i przedszkola potrzebują wsparcia, nauczyciele nie są przeszkoleni w zakresie pracy z dzieckiem autystycznym. Należy walczy o środki na to z PFRON, z NFZ, ale aby się o nie ubiegać nie wystarczy ogólny zapis w programie, musi być konkretny zapis. Kończąc wypowiedź w imieniu stowarzyszenia zaapelował o uwzględnienie uwag zawartych w przedłożonej opinii.

Radna Bernadeta Krynicka odnosząc się do wypowiedzi Pana Wojciecha Winko stwierdziła, że w omawianym programie autyzm, podobnie jak żadna inna jednostka chorobowa dotycząca niepełnosprawności nie został wymieniony. Dodała, że rozumie wnioski KTA, że faktycznie problem autyzmu w mieście Łomża nie jest podkreślony. Dodała jednak, że KTA O/Łomża istnieje w Łomży dopiero od roku, dopiero zaczyna się ujawniać, działać. Uważa, że to działanie ma sens i stowarzyszenie będzie właściwie funkcjonowało na rzecz wspierania dzieci autystycznych i ich rodzin, musi jednak wyjść ze swoją działalnością dalej. Następnie stwierdziła, że wszystkie cele zapisane w omawianym programie, w tym np. cel 4 „wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej” zawierają to wszystko o czym Pan Wojciech Winko mówił. Należy tylko dopilnować, by konkretne zadania w ramach zapisanych celów były realizowane. Należy pisać wnioski na konkretne zadania i w ramach tego celu je realizować, ubiegać się o środki z PFRON i innych możliwych źródeł. Dodała, że doskonale rozumie problemy rodzin, które mają dzieci niepełnosprawne. Nie należy jednak zawężać swojego punktu widzenia do jednej jednostki chorobowej, bo omawiany program zawiera wszystkie. Program nie ogranicza możliwości działania KTA, a wręcz przeciwnie, wskazuje możliwości realizacji wielokierunkowych działań, jak też możliwość pozyskiwania środków. Nie da się w punktach rozpisać dokładnie wszystkich działań na okres 6 lat. Takim sposobem można spowodować, że wiele zadań nie będzie zrealizowanych. Ogólne zapisy umożliwiają realizację wielu działań.

Następnie Pan Wojciech Winko przedstawił uwagi do omawianego programu, które zostały wyszczególnione w przedłożonej opinii – w załączeniu do protokołu.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS odnosząc się do przedłożonych uwag wyjaśnił, że rzeczywiście w programie nie ma mowy o autyzmie, ale nie ma w nim też mowy o żadnej innej jednostce chorobowej. Ponadto wyjaśnił, że co roku, w momencie, kiedy MOPS zna już cele, na które PFRON będzie kierował środki, przekazuje pisma do wszystkich jednostek, organizacji pozarządowych, szkół, przedszkoli, itd. i informuje je o założeniach finansowych PFRON na dany rok. Wszystkie jednostki mogą się ubiegać o środki, składając wnioski do PFRON za pośrednictwem MOPS. Musi to być jednak zadanie zgodne z celem PFRON na dany rok. To PFRON decyduje jakie cele i zadania w danym roku dofinansowuje, a nie MOPS. MOPS jest tylko pośrednikiem.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do uwag przedstawionych przez Pana Wojciecha Winko stwierdziła, że pewnie niektóre uwagi powinny być w przedłożonym programie uwzględnione. Upiera się jednak przy tym, że program powinien być tak ogólny, jak został napisany. Można zastanowić się nad sprecyzowaniem planu na dany rok, ale nie na okres 6 lat. Ponadto stwierdziła, że nie jest tak, że miasto nie widzi problemu osób niepełnosprawnych, w tym problemu autyzmu. Przypomniała, że gdy łomżyński oddział KTA zwrócił się do miasta z prośbą o loka, taki lokal został Towarzystwu udostępniony. To jest wsparcie dla stowarzyszenia. Odnosząc się do zarzutu, że władze miasta nie uczestniczą w organizowanych przez KTA konferencjach wyjaśniła, że z uwagi na inne obowiązki służbowe rzeczywiście nie uczestniczyła w tego typu spotkaniach. Zawsze jednak wyznaczała merytorycznego pracownika, który brał w nich udział. W ostatniej konferencji brała udział Pani Ewa Sznejder – doradca Prezydenta. Dodała następnie, że niepokoi ją informacja Pana Winko o tym, że rodzice nie mogą wejść i zobaczyć jak przebiega terapia ich dzieci w przedszkolu „Edukatora”. Poprosiła o formalne zgłoszenie tego faktu, gdyż miasto na ten cel przekazuje pieniądze, więc jeśli dzieje się coś źle, to miasto powinno o tym wiedzieć. Kończąc wypowiedź stwierdziła, że w związku z tym, że KTA zgłosiło do programu wiele uwag, które wymagają analizy, zastanowienia się, sprawdzenia pod względem prawnym, w dniu jutrzejszym zgłosi wniosek o zdjęcie punktu dotyczącego omawianego programu z porządku sesji celem dopracowania.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS zwracając się do Pana Wojciecha Winko wyjaśnił, że MOPS również może wspomóc działalność Towarzystwa, jak wspiera działalność wszystkich stowarzyszeń i organizacji, które z taką prośbą, z konkretnymi wnioskami do MOPS wystąpią. Musi jednak powstać przy stowarzyszeniu ośrodek wsparcia, wówczas z pewnością właśnie w ramach omawianego programu dzieci autystyczne i ich rodziny mogą otrzymać ogromne wsparcie, w tym finansowe. Pomimo tego, że w programie brak jest konkretnych zapisów na temat autyzmu, ten program, jego ogólne cele dają właśnie szerokie możliwości pomocy wielu osobom, organizacjom i stowarzyszeniom zajmującym się osobami niepełnosprawnymi. Dodał, że można programy realizować w oparciu tylko o środki samorządu, ale żaden samorząd tego zadania nie udźwignie w oparciu środki własne.

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że miasto musi wspomóc działania na rzecz pomocy dzieciom autystycznym Stwierdziła, że np. w USA jest nieprawdopodobne by dziecko w wieku 2, 5 czy nawet 10 lat było poddawane terapii bez udziału rodziców. Należy więc zorientować się, przyjrzeć zajęciom terapeutycznym, o których mówił Pan Winko. Kolejno stwierdziła, że popiera wnioski zaproponowane przez KTA, jest za ich wprowadzeniem do programu. Temat autyzmu w programie musi się zawrzeć. Program musi zawierać konkretne zadania. Zaproponowała, aby miasto przy udziale Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji zorganizowało obowiązkowe szkolenia dla wychowawców, nauczycieli i pedagogów, a także dla rodziców, aby opieka nad dziećmi już od najwcześniejszych lat była właściwa.

Radna Bernadeta Krynicka zaproponowała zwołanie wspólnego posiedzenia Komisji Rodziny z Komisją Edukacji, przy udziale Dyrektora Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. Spotkanie to miałoby a celu podjęcie próby wsparcia dziecin i rodzin z problemem autyzmu przez miasto.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do toczącej się dyskusji raz jeszcze wyjaśniła, że złoży na sesji wniosek o zdjęcie punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie omawianego programu z porządku sesji, gdyż zależy jej na tym aby program uchwalony przez Radę był dobrym programem, żeby służył wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Łomży

Pan Wojciech Winko stwierdził, że łomżyński oddział KTA obejmuje opieką ok. 70 dzieci autystycznych w wieku od 2 do 14 lat, z których większość stanowią mieszkańcy Łomży. Rodziny tych dzieci przezywają dramat, bo po pomoc muszą jeździć do Białegostoku, Warszawy czy Krakowa. Sam dojazd jest uciążliwy, a ponadto koszty rehabilitacji są bardzo duże. W przypadku wielu rodzin terapia jest więc nierealna. Dodał, że Towarzystwu nie chodzi o to, aby autyzm stał na pierwszym miejscu, by stanowił wyjątek, ale o to, żeby samorząd widział problem, żeby w Łomży w tym kierunku podjęto działania, by wprowadzone zostało systemowe, wczesne rozpoznawanie autyzmu, żeby kadra pracownicza żłobków, przedszkoli i szkół została właściwie przeszkolona, by umiała zajmować się autystycznymi dziećmi. Najważniejsza jest opieka nad tymi dziećmi, które mają szansę wyjść z niepełnosprawności. Zamiarem Towarzystwa jest zbudowanie na tym obszarze współpracy z Radą Miejską, z samorządem miasta, z instytucjami miejskimi i wszystkimi podmiotami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS ponownie poinformował Pana Winko, że jeśli KTA O/Łomża organizuje szkolenia w zakresie autyzmu, to ma prawo skorzystania z dofinansowania do tego szkolenia. Musi jednak napisać stosowny wniosek do MOPS, wystąpić wsparcie finansowe.

Pan Wojciech Winko zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą, by wygospodarowała czas na spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa. Chciałby, aby w tym spotkaniu uczestniczył również Naczelnik Wydziału Oświaty oraz Dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji i radni. Takie spotkanie Towarzystwu jest potrzebne, by wiedziało w jakim kierunku ma iść, jakie ma możliwości wsparcia ze strony samorządu – by mogło się rozwijać na rzecz pomocy dzieciom autystycznym.

Więcej uwag i zapytań w tym temacie nie zgłoszono.

Ad. 9

Ocena zasobów pomocy społecznej wraz z rekomendacją opracowaną w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej miasta Łomża – druk nr 741

Komisja nie wniosła uwag i zapytań w tym punkcie obrad i w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie pozytywnie oceniła zasoby pomocy społecznej wraz z rekomendacją opracowaną w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej miasta Łomża.

Ad. 10

Sprawy różne i wolne wnioski:

Przewodnicząca obrad przedstawiła pismo Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w sprawie dofinansowania do zakupu sprzętu medycznego – pismo w załączeniu do protokołu.

W wyniku głosowania komisja jednogłośnie – 6 głosami za poparła wniosek szpitala i skierowała wniosek do Prezydenta Miasta z prośbą o rozważenie możliwości udzielenia wsparcia finansowego łomżyńskiemu szpitalowi na zakup wskazanego w piśmie sprzętu medycznego.

Więcej spraw w tym temacie nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 23 maj 2014 07:58
  • Data opublikowania: piątek, 23 maj 2014 08:00
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej