Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 46 posiedzeniu w dniu 25 czerwca 2014 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:

 

 

  1. Przyjęcie protokołu nr 45/2014 z ostatniego posiedzenia komisji
  2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego bezzwłocznej potrzeby zabezpieczenia miejsca pod potrzeby funkcjonowania dziennej placówki terapeutyczno – edukacyjnej dla dzieci i młodzieży dotkniętej spektrum autyzmu, według założeń przedstawionych w liście intencyjnym do Prezydenta Łomży przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Łomży - druk nr 778, 778A
  3. Informacja o aktualnej sytuacji na rynku pracy w mieście oraz działaniach podejmowanych przez miasto i Urząd Pracy w zakresie przeciwdziałania bezrobociu. Bezrobocie wśród osób młodych i osób niepełnosprawnych na terenie miasta - druk nr 776
  4. Ocena realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Łomża za 2013 rok - druk nr 772
  5. Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w  sprawie określenia rozkładu pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Łomża - druk nr 782, 782A
  6. Sprawy różne i wolne wnioski

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 45/2014 z ostatniego posiedzenia komisji

Komisja nie niosła uwag do protokołu nr 45/2014 z ostatniego posiedzenia i w wyniku głosowania protokół przyjęła jednogłośnie – 5 głosami za.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego bezzwłocznej potrzeby zabezpieczenia miejsca pod potrzeby funkcjonowania dziennej placówki terapeutyczno – edukacyjnej dla dzieci i młodzieży dotkniętej spektrum autyzmu, według założeń przedstawionych w liście intencyjnym do Prezydenta Łomży przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Łomży - druk nr 778, 778A

Pan Wojciech Winko – Sekretarz KTA O/Łomża zabierając głos w dyskusji zwrócił się do członków komisji z prośbą o jednogłośne zaopiniowanie na najbliższej sesji w/w projektu uchwały, gdyż sprawa ta przede wszystkim dla dzieci autystycznych, dla ich przyszłości jest niezwykle ważna. Dodał, że w wielu miastach Polski takie ośrodki powstają z inicjatywy społecznej. Ośrodki terapeutyczno-edukacyjne dla dzieci są niezwykle ważne, bo rodzice sami z problemem nie są w stanie sobie poradzić, gdyż ich dzieci do końca życia są zdane na pomoc i opiekę. Edukacja jest częścią terapii dzieci autystycznych.

Następnie głos w tym punkcie obrad zabrała Pani Monika Szymanowska – Prezes KTA O/Łomża. Zwróciła się do komisji z prośbą o pozytywne zaopiniowanie uchwały. Stwierdziła, że w Łomży nie ma takiego ośrodka, a jest on potrzebny ze względu na rosnący problem autyzmu. Ośrodek byłby ogromnym wsparciem dla rodzin, które chcą normalnie funkcjonować i żyć w społeczeństwie łomżyńskim.

Radna Wanda Mężyńska stwierdziła, że wszystkie kluby radnych popierają w/w projekt uchwały, bo sprawa jest bardzo ważna i potrzebna.

Przewodnicząca obrad poparła wypowiedź radnej Wandy Mężyńskiej. Dodała, że sprawa podjęcia w/w uchwały wydaje się oczywista, bo wszyscy radni rozumieją problem i popierają propozycję przedstawioną w liście intencyjnym do Prezydenta.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

W wyniku głosowania komisja jednogłośnie pozytywnie – 5 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Ad. 3

Informacja o aktualnej sytuacji na rynku pracy w mieście oraz działaniach podejmowanych przez miasto i Urząd Pracy w zakresie przeciwdziałania bezrobociu. Bezrobocie wśród osób młodych i osób niepełnosprawnych na terenie miasta - druk nr 776

Informację w powyższej sprawie przedstawiła Pani Maria Gwardys – Kierownik Działu Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, zgodnie z drukiem nr 776 – w załączeniu do protokołu.

Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że grupa prawie 90 osób w wieku do lat 30 pozostaje bez pracy, nie może nigdzie znaleźć zatrudnienia. Dodała, że sytuacja jeśli chodzi o bezrobocie w mieście niemal się nie zmienia. W br. bezrobocie jest minimalnie niższe niż w roku ubiegłym. Kolejny problem to niezmienna, stale utrzymująca się liczba osób niepracujących w mieście, ludzi trwale bezrobotnych oraz osób w wieku do 50 lat. Kontynuując wypowiedź stwierdziła, że liczba osób bezrobotnych w mieście jest wg niej wyższa niż podana w informacji. Nie wszystkie osoby rejestrują się, szczególnie młodzież, która czeka na wyniki egzaminów i matur i ma nadzieję na staż czy zatrudnienie. Poza tym zwróciła uwagę, że bardzo duża liczba stażystów nie nabywa doświadczenia w pracy, bo przez pracodawcę u którego odbywa staż jest zatrudniana do pomocy, do prac porządkowych, parzenia kawy itd. Jest to bardzo niepokojące zjawisko.

Pani Maria Gwardys odnosząc się do wypowiedzi radnej stwierdziła, że faktycznie jest dużo osób, które w PUP nie są zarejestrowane. Dodała, że jest też odwrotna sytuacja – są osoby zarejestrowane, a pracują na czarno. PUP nie ma narzędzi aby to zjawisko kontrolować. Jeśli do PUP wpłynie informacja, że ktoś pracuje, zawiadamia Inspekcję Pracy, która kontroluje prawdopodobnego pracodawcę i sprawdza czy wskazana osoba tam pracuje. Następnie poinformowała, że wprowadzony zostanie w życie nowy pomysł Ministerstwa Pracy, tj. w PUP funkcjonować będzie okienko, którego celem będzie rejestracja osób zainteresowanych rejestracją ze względu tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Stwierdziła, że szacuje się, że średnio 30% osób , które figurują w ewidencji PUP są to osoby zainteresowane tylko i wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodała, że osób bezrobotnych w bazie PUP w Łomży jest coraz mniej, ale to nie oznacza, że ludzie mają pracę. Oznacza to, że coraz mniej ludzi w Łomży jest bezrobotnych, bo w mieście jest coraz mniej ludzi młodych w ogólnej puli mieszkańców. Miasto się starzeje. Jeśli chodzi o starze stwierdziła, że sprawa ta wygląda bardzo różnie. Są pracodawcy, którzy organizują staż i ich celem jest żeby wykorzystać stażystę do prac pomocniczych, do opieki nad dziećmi, sprzątania itp. Takie rzeczy są niedozwolone, ale zdarzają się. Jeśli stażysta poinformuje o tym PUP, to pracodawca ma kontrolę i jeśli kontrola potwierdzi informację stażysty staż zostaje rozwiązany, a pracodawca w najbliższej przyszłości na kolejny staż liczyć nie może. Następnie wyjaśniła, że są tacy pracodawcy, gdzie stażyści biją się o organizację stażu, bo tam przygotowują się do pracy na określonym stanowisku, a bywa, że zostają tam zatrudnieni.

Kolejno radna Wanda Mężyńska poruszyła sprawę zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Stwierdziła, że osoby te powinny być zatrudniane w pierwszej kolejności, a z tym różnie bywa.

Pani Maria Gwardys wyjaśniła, że PUP znajduje się w okresie zmiany ustawy. O tyle, o ile sytuacja ludzi młodych do 30 roku życia w obliczu nowelizacji ustawy bardzo się poprawia, o tyle nie ma żadnych rozwiązań do osób niepełnosprawnych. Uważa, że ich sytuacja się pogorszyła, gdyż dotychczas był art. 49, który mówił o osobach będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy i w tej grupie były osoby niepełnosprawne. W tej chwili art. 49 nie ma, został skreślony czyli osoby niepełnosprawne są taktowane na warunkach takich jak pozostali bezrobotni.

Radna Bogumiła Olbryś zwróciła się do Pani Marii Gwardys z zapytaniem czy PUP otrzymuje informacje od stażystów po zakończeniu przez nich stażu. Stwierdziła, że dobrze by było, aby taka informacja do PUP wpływała, by PUP po zakończeni stażu zobowiązał stażystów do wizyty PUP i wypełnienia ankiety, czy napisania krótkiej oceny na temat odbytego stażu. Wyjaśniła, że taka opinia pozwoliłaby na nagrodzenie najlepszych organizatorów stażu jakąś skromną nagrodą. Takie wyróżnienie  miałoby wydźwięk społeczny w postaci bardzo dobre opinii o przedsiębiorcy jako organizatora stażu, a także motywowałoby innych przedsiębiorców do lepszej pracy, do starania się. Dodała, że młodzi ludzie uciekają z Łomży. Należy zrobić wszystko aby młodzież w mieście zatrzymać, a dobry staż jest bardzo dobrym ku temu argumentem.

Pani Maria Gwardys wyjaśniła, że tylko i wyłącznie w odniesieniu do staży PUP tego nie robił, natomiast opinie o organizatorach staży doskonale zna. Następnie poinformowała, że w ubiegłym roku po raz pierwszy PUP organizował ranking przedsiębiorców współpracujących z Urzędem Pracy i tam oceniał jak przedsiębiorcy i instytucje publiczne wywiązują się z zobowiązań podjętych wobec PUP. W br. w październiku również gala taka się odbędzie. Ocena, o której mówi radna Olbryś musiałaby być dokonywana przez stażystów i dotyczyłaby tylko organizatorów staży. Kończąc wypowiedź stwierdziła, że propozycja radnej zostanie z pewnością rozważona.  Poza tym poinformowała komisję, że w związku ze zmianą ustawy zmienił się też przepis – do tej pory na staż do 12 miesięcy mogły być kierowane tylko osoby do 25 roku życia, a w tej chwili do 27 roku życia. Wyjaśniła, że jest szereg instrumentów dla osób do 30 roku życia, tj. są cztery bony: bon stażowy, bon szkoleniowy, bon na zasiedlenie i bon zatrudnieniowy. Następnie pokrótce przedstawiła zasady przyznawania w/w bonów.

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że niepokojący jest fakt braku preferencji przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pani Maria Gwardys stwierdziła, że ustawa rzeczywiście pogorszyła warunki zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Można jednak organizować programy specjalne na zatrudnienie osób niepełnosprawnych – czy wspólnie z instytucjami, czy z ministerstwem.

Więcej uwag i zapytań w tym temacie komisja nie zgłosiła.

W wyniku głosowania komisja w/w informację przyjęła jednogłośnie – 6 głosami za.

Ad. 4

Ocena realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Łomża za 2013 rok - druk nr 772

Radna Wanda Mężyńska stwierdziła, że z powyższej informacji wynika, że pomoc świadczona przez MOPS na rzecz osób najuboższych od kilku lat kształtuje się na tym samym poziomie. Następnie zapytała MOPS ma wiedzę ile osób uzyskało pracę w wyniku uczestnictwa w programie „Nowa droga do sukcesu”, który był realizowany w ubiegłym i bieżącym roku.

Pan Wiesław Jagielak wyjaśnił, że 36 osób uczestniczących w realizowanych przez MOPS projektach znalazło zatrudnienie, a 53 osoby podjęło prace dorywcze i sezonowe.  Odnosząc się do wypowiedzi radnej Wandy Mężyńskiej stwierdził, że liczba mieszkańców korzystających z pomocy społecznej wzrasta rocznie o ok. 100 osób i będzie ich coraz więcej.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

W wyniku głosowania komisja 5 głosami za – jednogłośnie pozytywnie oceniła realizację Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Łomża za 2013 rok.

Ad. 5

Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w  sprawie określenia rozkładu pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Łomża - druk nr 782, 782A

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawiła Pani Janina Picewicz-Znosko, zgodnie z drukiem nr 782 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag i zapytań do w/w projektu uchwały.

W wyniku głosowania komisja jednogłośnie pozytywnie - 5 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Ad. 6

Sprawy różne i wolne wnioski:

Komisja nie zgłosiła żadnych spraw w tym punkcie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 9 lip 2014 07:40
  • Data opublikowania: środa, 9 lip 2014 07:44
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej