Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 37 posiedzeniu w dniu 29 października 2013 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

1. Przyjęcie protokołu nr 36/2013 z poprzedniego posiedzenia komisji

2. Informacja o funkcjonowaniu Ośrodka dla Bezdomnych w Łomży (Noclegownia Mężczyzn i Kobiet oraz Ogrzewalnia Mężczyzn i Kobiet) w okresie zimowym 2013/2014 oraz pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży – druk nr 607

3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 rok – druk nr 609, 609A

4. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:

a) określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2014 rok – druk nr 600, 600A

b) opłaty od posiadania psów, terminów płatności oraz zwolnień na 2014 rok – druk nr 600, 600B

c) określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2014 rok – druk nr 600, 600C

5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno – gospodarczej na rok 2014 - druk nr 598, 598A

6. Sprawy różne i wolne wnioski

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 36/2013 z poprzedniego posiedzenia komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 36/2013 z poprzedniego posiedzenia i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 5 głosami za.

Ad. 2

Informacja o funkcjonowaniu Ośrodka dla Bezdomnych w Łomży (Noclegownia Mężczyzn i Kobiet oraz Ogrzewalnia Mężczyzn i Kobiet) w okresie zimowym 2013/2014 oraz o pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży – druk nr 607

Informację o funkcjonowaniu Ośrodka dla Bezdomnych w Łomży (Noclegownia Mężczyzn i Kobiet oraz Ogrzewalnia Mężczyzn i Kobiet) w okresie zimowym 2013/2014 przedstawił Pan Tadeusz Kurkowski – inspektor ds. noclegowni – zgodnie z drukiem nr 607 – w załączeniu do protokołu. Informację o pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży przedstawił Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS w Łomży, zgodnie z drukiem nr 607 – w załączeniu do protokołu.

Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że materiał zawarty w druku nr 607 został opracowany bardzo dobrze, szczegółowo i merytorycznie. Z przedstawionych danych wynika, że w ostatnich czterech latach, 25 osób, które przebywały w łomżyńskim ośrodku, usamodzielniło się. Jest to bardzo dobra wiadomość.

Pan Tadeusz Kurkowski – inspektor ds. noclegowni wyjaśnił, że w ostatnim roku siedem osób wyszło z bezdomności. Wszystkie osoby objęte opieką ośrodka są objęte programem resocjalizacyjnym, programem nieprzystosowania społecznego. Dodał, że każdy bezdomny to dramat pojedynczego człowieka. Każdy bezdomny wymaga indywidualnej pomocy i indywidualnej pracy terapeutycznej. Wiele osób wymaga stałej opieki lekarskiej i tę opiekę ośrodek bezdomnym zapewnia. Stwierdził, że dużym problemem bezdomnych jest alkohol. Osoba bezdomna, która trafi do ośrodka a jest pod wpływem alkoholu, jest z ośrodka usuwana i spędza noc w ogrzewalni. W ośrodku zakaz spożywania alkoholu i przebywania w nim osób będących pod wpływem alkoholu jest stosowany bezwzględnie. Następnie poinformował, że ogrzewalnia znajduje się w tym samym miejscu co ośrodek dla bezdomnych. Dwa lata temu dzięki pomocy Dyrektora MOPS zostało uruchomione drugie pomieszczenie w ogrzewalni. Dzięki temu w ogrzewalni jest już 14 miejsc dla mężczyzn i 6 miejsc dla kobiet, a w noclegowni jest 12 miejsc dla mężczyzn i 4 miejsca dla kobiet. Na chwilę obecną liczba miejsc w noclegowni i ogrzewalni zabezpiecza potrzeby miasta w tym zakresie.

Komisja nie wniosła uwag do w/w informacji i w wyniku głosowania przyjęła je jednogłośnie – 6 głosami za.

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 rok – druk nr 609, 609A

Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie zmian w budżecie na 2013 rok w działach merytorycznie podległych komisji przedstawiła Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta, zgodnie z drukiem nr 609 – w załączeniu do protokołu

Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały w powyższej sprawie i w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2013 w działach merytorycznie podległych komisji - zgodnie z drukiem nr 609A.

Ad. 4

Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:

a) określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2014 rok – druk nr 600, 600A

b) opłaty od posiadania psów, terminów płatności oraz zwolnień na 2014 rok – druk nr 600, 600B

c) określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2014 rok – druk nr 600, 600C

Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie w/w projektów uchwał przedstawiła Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta, zgodnie z drukiem nr 600 – w załączeniu do protokołu.

Radny Andrzej Modzelewski zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że jest przeciwny podnoszeniu stawek podatków i opłat. Stwierdził, że obecne czasy są trudne, szczególnie dla przedsiębiorców i uważa, że budżet miasta aż tak bardzo nie odczuje zwiększenia podatków i opłat, a dla przedsiębiorców kolejna podwyżka to jeszcze trudniejsza sytuacja. Nie wie czy podniesienie podatków będzie się miastu opłacało, bo wpływy nie będą aż takie duże, a miasto na tym może dużo stracić.

Radna Agata Gołaszewska stwierdziła, że jest podobnego zdania co przedmówca. Uważa, że podnoszenie podatków w Łomży powoduje tylko to, że przedsiębiorcy z miasta uciekają. Należy innymi działaniami prowadzić rozwój miasta, a nie tylko wyciąganiem pieniędzy z portfeli przedsiębiorców i wszystkich mieszkańców.

Radny Jan Jarota stwierdził, że jest za obniżeniem podatków od nieruchomości, w których jest prowadzona działalność gospodarcza, a także za obniżeniem podatku od środków transportowych. Obniżenie obu podatków spowodowałby rozwój działalności gospodarczej w mieście.

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta odnosząc się do w/w wypowiedzi radnych stwierdziła, że jest nimi zaskoczona. Sadziła, że Komisja Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia poprze wniosek Prezydenta Miasta w sprawie podatków i opłat, ponieważ te pieniądze, które z tych opłat i podatków wpływają do miasta idą przede wszystkim na pomoc dla osób biednych i ubogich, na świadczenia społeczne, na oświatę, itp. Dodała, że miasto pełni te funkcje, które są nieopłacalne dla przedsiębiorców i z czegoś musi to wszystko finansować. Nie wie czy dobrym rozwiązaniem będzie jeśli te środki pozostaną w prywatnych rękach mieszkańców miasta, wśród przedsiębiorców, a miasto nie będzie miało środków na dotowanie nierentowanych działalności, którymi głownie się zajmuje np. ośrodki kultury, dojazdy autobusami MPK, dożywianie, noclegownia, itd. Następnie przypomniała, że w roku ubiegłym Rada Miejska nie podniosła stawek podatków od środków transportowych, co skutkuje zmniejszonymi wpływami i nieodczuwalnym zwiększeniem dochodów w tym zakresie. Następnie poinformowała, że spadają kwoty niektórych subwencji i dotacji, jakie miasto otrzyma na rok 2014. Będą one niższe od otrzymanych w tym roku. Kończąc wypowiedź zwróciła się do członków komisji z prośbą o dużą rozwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie podatków, bo ograniczone dochody miasta spowodują zmniejszenie wydatków na wiele zadań miasta.

Radna Agata Gołaszewska ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że nastąpiła podwyżka cen wody, ogrzewania, a podniesienie stawek podatków będzie kolejnym wydatkiem dla łomżyńskich rodzin. Nie można samymi podatkami zapewniać rozwoju miasta i zapewniać możliwość realizacji zadań. Należy innymi sposobami działać, nie tylko podwyższać wszystkie wydatki. Pewne działania podejmowane przez władze miasta – np. zamknięcie ruch na ul. Długiej powoduje zamykanie sklepów w tamtym rejonie miasta, powoduje ograniczenie rozwoju Łomży. Tę decyzję należy zmienić, bo życie pokazało, że nie było to dobre rozwiązanie. Kończąc wypowiedź stwierdziła, że jest przeciwna podwyższaniu podatków, a za ruszenie głową o podjęciem działań zmierzających do rozwoju miasta. Kolejno poruszyła sprawę inwestycji wykonywanych przez MPWiK. Stwierdziła, że MPWiK pozostawia po swoich robotach popsute chodniki, ulice i trawniki. Nikt tego nie egzekwuje. Ma o to ogromny żal do Prezydenta, bo nie jest to dopilnowane. To jest skandal. MPWiK bierze na swoje prace środki z UE, a miasto za pieniądze podatników musi potem naprawiać chodniki, ulice i zieleń – a za co? Właśnie za pieniądze podatników. To ludzie widzą, że pieniądze z podatków wcale nie idą na szlachetne cele, tylko np. na naprawy szkód wyrządzonych przez inwestycje prowadzone przez spółkę miejską.

Radna Wanda Mężyńska stwierdziła, że wydając zgodę na budowę w mieście sklepów wielko powierzchniowych, miasto samo sobie zrobiło krzywdę, gdyż spowodowało to upadek miejskich przedsiębiorców, a podatki odprowadzane przez te sklepy wcale nie wpływają do miasta tylko za granicę. Jedynie podatek od nieruchomości trafia do kasy miasta, więc z nie podniesienia stawek podatków od nieruchomości te wielkie sklepy tylko skorzystają.

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w dyskusji również opowiedziała się przeciwko podwyżkom podatków i opłat lokalnych. Stwierdziła, że podwyższenie drastyczne dość kilka lat temu podatku od posiadania psów odniosło wręcz odmienny skutek – mniej ludzi wpłaciło podatek i dlatego podatek ten Rada w kolejnym roku zmniejszyła. Tak jest w przypadku podatku od nieruchomości i środków transportowych. Podwyższenie ich spowoduje zmniejszenie liczny przedsiębiorców i tym samym mniejsze wpływy do kasy miejskiej.

Przewodnicząca obrad – radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że podwyższanie podatków nie jest prorozwojowe i proinwestycyjne. Miasto powinno podjąć działania zmierzające do ściągnięcia nowych przedsiębiorców, a nie tylko podwyższać podatki. Opowiedziała się przeciwko podwyżkom podatków i opłat lokalnych.

Więcej uwag w sprawie w/w podatków komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania zaopiniowała je następująco:

a) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2014 rok – druk nr 600A - negatywnie /0 głosów za, 4 głosy przeciw, 2 głosy wstrzymujące/,

b) w sprawie opłaty od posiadania psów, terminów płatności oraz zwolnień na 2014 rok – druk nr 600B - Komisja nie zajęła stanowiska /1 głos za, 1 głos przeciw, 3 głosy wstrzymujące/.

c) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2014 rok – druk nr 600C - negatywnie /0 głosów za, 5 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący/.

Ad. 5

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno – gospodarczej na rok 2014 - druk nr 598, 598A

Wniosek Prezydenta w powyższej sprawie w działach merytorycznie podległych komisji przedstawiła Pani Anna Kadłubowska – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, zgodnie z drukiem nr 598 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag do projektu powyższej uchwały i w wyniku głosowania 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno – gospodarczej na rok 2014 w działach merytorycznie podległych komisji, zgodnie z drukiem nr 598A.

Ad. 6

Sprawy różne i wolne wnioski:

 

Komisja nie zgłosiła żadnych spraw w tym punkcie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 21 lis 2013 08:29
  • Data opublikowania: czwartek, 21 lis 2013 08:31
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej