Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 26 posiedzeniu w dniu 17 czerwca 2008 roku

Komisja realizowała następujacy porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. 2. Zaopiniowanie wniosku z projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny udziału Miasta Łomża we Wspólnocie Gruntowej Pulwy /druk nr 366, 366A/. 3. Ocena realizacji polityki zwiększania zasobu gruntów miejskich, w tym pod inwestycje /druk nr 349/. 4. Zaopiniowanie wniosku o zajęcie stanowiska do propozycji zbycia gruntów /druk nr 362/. 5. Zaopiniowanie wniosku o zajęcie stanowiska do propozycji zbycia gruntów /druk nr 357/. 6. Sprawy różne.
 

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Janusz Nowakowski – Przewodniczący Komisji.

Ad. 1

Wprowadzając do tematu Przewodniczący poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia.

Członkowie komisji nie zgłosili uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia i przyjęli go jednogłośnie 8 głosami za.

Ad. 2

Wniosek w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny udziału Miasta Łomża we Wspólnocie Gruntowej Pulwy zgodnie z drukami 366, 366A przedstawił Pan Prezydent Marcin Sroczyński.

Członkowie Komisji nie zgłosili uwag do przedłożonego materiału i zaopiniowali go pozytywnie 9 głosami za - jednogłośnie.

Ad. 3

Informację o realizacji polityki zwiększania zasobu gruntów miejskich, w tym pod inwestycje zgodnie z drukiem nr 349 przedstawił Pan Prezydent Marcin Sroczyński.

W trakcie dyskusji Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że została zrealizowana kwestia zamiany gruntów z Wojewodą. Poprosił następnie o informację dotycząca terenów miejskich za Podgórzem. Czy w przedłożonym zestawieniu ta działka jest ujęta.

Pani Anna Rzędarska – Naczelnik WGGiSL wyjaśniła, że informacja dotyczy 2 ostatnich lat.

Pan Prezydent Sroczyński dodał, że tereny te są terenami żwirowni, niestety na działkach miasta te złoża nie są tak dobre, jak na działkach gminy. Żwir jest bardzo drobny. Dodał, że miasto otrzymało oferty od osób, które chciałyby to eksploatować. Mając badania geologiczne wiedza, że są to złoża średniej jakości, ponadto aby to eksploatować miasto powinno posiadać różne zgody, a to wiąże się z pewnymi opłatami za koncesję. Po przeanalizowaniu wszystkich składników okazało się, że „skórka nie jest warta wyprawki”. Dodał, że mimo wszystko są firmy zainteresowane takim rodzajem żwiru. Terenem tym zainteresowana jest Gmina Łomża i chciałaby odkupić od miasta. Miasto nie jest zainteresowane jednak zbyciem. Dodał, że swego czasu żwirownia ta była eksploatowana przez MPWiK i znaczne ilości żwiru zostały zużyte przy budowie oczyszczalni. Następnie teren został wyrównany osadem pościelowym. W chwili obecnej ilość żwiru, która pozostała jest nieznaczna, dodatkowo złej jakości. Podkreślił, że firmy, które są zainteresowane ponowią ofertę, trzeba będzie ogłosić przetarg, ponieważ innej możliwości nie ma.

Dodał następnie, że w ostatnich dniach wpłynęła oferta związana z propozycją sprzedaży miastu grunty w obrębie Przytuł. Grunt zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod wysypisko odpadów. Jest to temat do rozważenia, bo jeżeli cena będzie przyzwoita, można zakupić. Powstrzymałoby to Gminę Miastkowo przed podwyższaniem opłat miastu za eksploatację wysypiska. Miasto miałoby możliwość przeniesienia go na te tereny. Będą rozmawiali z właścicielem gruntów w sprawie ustalenia sumy.

Więcej uwag nie zgłoszono i komisja pozytywnie 8 glosami za, przy 1 wstrzymującym zaopiniowała „Informację o realizacji polityki zwiększania zasobu gruntów miejskich, w tym pod inwestycje” zawartą w druku nr 349.

Ad. 4

Pan Prezydent Marcin Sroczyński przedstawiając wniosek zgodnie z drukiem 362 wyjaśnił, że właściciel zabudowanej domem mieszkalnym nieruchomości, w postaci działek o nr/nr 22903/5 i 21927/1, Pan Krzysztof Chludziński, mając na uwadze poprawienie zagospodarowania swej nieruchomości, prosi o zgodę na nabycie części wolnego terenu ul. Wesołej, o powierzchni około 65 m2.

Dodał, że wydzielenie wolnego terenu ul. Wesołej zostało uzgodnione z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Ochrony Środowiska i Rolnictwa tut. Urzędu jako wolnego gruntu od infrastruktury technicznej ulicy i stąd możliwość powiększenia nieruchomości Pana Krzysztofa Chludzińskiego.

Przewodniczący zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę, że sposób zagospodarowania tego terenu pozwalałby na to, aby można było jeszcze więcej tego terenu zagospodarować, aż bliżej trafostacji. Uważa więc, że w związku z tym, iż jest dobry dojazd można by było zaproponować, by tą działkę jeszcze zwiększyć i sprzedaż większy teren, bo teren ten będzie nie przydatny.

Pan Prezydent Sroczyński wyjaśnił, że jeżeli taka będzie sugestia Komisji zaproponują takie rozwiązanie, wiadomo jednak, że wiąże się to z pieniędzmi.

Pan Paweł Borkowski zabierając głos poprosił o wyjaśnienie, czy między trafostacją, a proponowanym poszerzeniem można przejeżdżać.

Pan Prezydent Sroczyński wyjaśnił, że przejeżdża się za trafostacją. Dodał, że widoczność jest bardzo dobra.

Pan Jan Bajno zabierając głos w dyskusji stwierdził, że propozycja Przewodniczącego jest bardzo dobra i należy ją zaproponować.

Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono i Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek o nabycie części wolnego terenu ul. Wesołej, o powierzchni około 65 m2 przez Pana Krzysztofa Chludzińskiego 10 głosami za, przy 1 wstrzymującym.

Komisja sugeruje również, by zaproponował zainteresowanemu, nabycie gruntu w szerszym zakresie.

Ad. 5

Pan Przewodniczący wprowadzając do wniosku zawartego w druku 357 zwrócił uwagę, że właściciele nieruchomości z terenu miasta wystąpili z wnioskami o pozyskanie gruntów, na uzupełnienie własnych, z zasobu gruntów miejskich. Następnie przystąpiono do omawiania poszczególnych wniosków.

Pani Adrianna Salwowska, właścicielka zabudowanej byłej bazy drogowej MPGKiM, przy ul. Nadnarwiańskiej 52, w postaci działek nr/nr 20169 i 10001, mając na uwadze pełne zagospodarowanie nabytej bazy , prosi o zgodę na nabycie części działek Miasta nr/nr 10002 i 50362, będących w granicach istniejącego jeszcze przed zakupem i do dzisiaj, ogrodzenia bazy MPGKiM. Linia wydzielenia gruntu uzupełniającego uwzględnia zabezpieczenie infrastruktury drogowej /pobocze/, a dostęp do istniejącego przewodu gazowego w pasie na uzupełnienie bazy został uzgodniony z Zakładem Gazowniczym, poprzez ustanowienie służebności gruntowej w postaci prawa dostępu do przewodu na rzecz Zakładu na działce uzupełniającej, w momencie jej zbycia .

Wniosek o uzupełnienie terenu bazy może być dopiero teraz rozpatrzony z uwagi na to , że wcześniej nie był uregulowany stan prawny działki nr 10002 i 50362.

Przewodniczący zwrócił uwagę, że przez ta działkę przebiega kanał sanitarny, proponuje, by w tym przypadku załatwić sprawę służebności podobnie, jak w przypadku Zakładu Gazowniczego., aby w akcie notarialnym był zapis, że służebność przysługuje MPWiK, jeżeli chodzi o eksploatację.

Więcej uwag nie zgłoszono i Komisja wniosek wraz z sugestia Przewodniczącego zaopiniowała pozytywnie 12 głosami za, przy 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących.

 

Państwo Regina i Lucjan małż. Proniewscy, właściciele zabudowanej domem mieszkalnym nieruchomości w Łomży przy ul. Cegielnianej 19, proszą o wyrażenie zgody na nabycie części pasa drogowego ul. Cegielnianej, w postaci działki nr 22429/77,0 pow. 28 m2, nieświadomie zajętej w momencie budowy ogrodzenia działki przez wykonawców ogrodzenia, podczas nieobecności właściciela /pobyt za granicą/. Zajęcie części pasa ulicy nie zakłóciło wybudowania ulicy Cegielnianej, jej budowa w pełni zakończona, a użytkowanie przewodu gazowego przez Zakład Gazowniczy, w działce na uzupełnienie, zostanie zabezpieczone poprzez ustanowienie służebności gruntowej, co potwierdza Zakład Gazowniczy na piśmie.

Pan Paweł Borkowski zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę, że połowa działalności Wydziału Gospodarki Gruntami polega na uzupełnianiu trójkąta widoczności. Podkreślił, że ten proceder w Łomży uprawiany jest od lat. Zauważył, że w dniu dzisiejszym 3 wnioski i też uzupełnianie widoczności. Porosi o zaprotokołowanie, iż protestuje przeciwko takiemu procederowi, że radni, którzy nie są specjalistami w sprawie drogownictwa, decydują w takich newralgicznych momentach, jak trójkąty widoczności, gdzie grozi w każdym wypadku utrata życia, że protestuje przeciwko takiemu procederowi uprawianemu przez Urząd Miasta poprzez Wydział Gospodarki Gruntami. Następnie postawił wniosek i prosi Komisję o rozwagę i by w momencie, gdy będą omawiane trójkąty widoczności, jak w przypadku ul. Cegielnianej, by zawsze była opinia odpowiedzialnego pracownika drogownika z Urzędu, który w tej sprawie by się wypowiedział. Przypomniał, że kilka razy pytał już, czy osoby, które projektują osiedla i drogi posiadają wykształcenie, czy też radni musza ich poprawiać. Uważa, że jeżeli ktoś projektował, to posiadał wizję, wyliczał.

Pan Prezydent Sroczyński zwrócił uwagę, że nie jest to skrzyżowanie, jest to ulica w kształcie rogala. Podkreślił następnie, że należy pamiętać o tym, iż w momencie, gdy jest zrobiony podział działek nie ma jeszcze z reguły dokumentacji technicznej, z której by wynikało jak te trójkąty widoczności wyglądają. Z reguły przy podziale działek starają się, aby zabezpieczyć odpowiednie grunty i z zasady jest tak, że grunt zabezpiecza się z zapasem i do dużym. W momencie gdy ulica jest wybudowana i wszystkie media umieszczone w pasie drogowym jest wiadomym jaki grunt jest zbędny. Zauważył, że na niektórych osiedlach źle zostało to kiedyś zrealizowane, stoją płoty i nic nie można zrobić. Dodał, że wszystkie te wnioski musi opiniować zarządca drogi, czyli Wydział Gospodarki Komunalnej inaczej takiego podziału nie można by było dokonać. Jeżeli radny sobie życzy taka opinia będzie dołączana. Jeszcze raz podkreślił, że nie ma takiej możliwości, by wydzielić pasek gruntu z pasa drogowego i nie poinformować o tym zarządcy drogi.

Pan Paweł Borkowski zabierając głos jeszcze raz podkreślił, że temat trójkątów od pierwszej kadencji powtarza się do dnia dzisiejszego.

Pan Przewodniczący stwierdził, że nie ma wątpliwości, że to co mówi Prezydent Sroczyński jest prawdą w tym sensie, że procedura jest zachowana, że ktoś opiniował. W tym przypadku nie może to być powodem tego, aby nad tym się nie zastanawiać. Co do zasady radny Borkowski ma rację, natomiast w tych zgłoszonych przypadkach problemu nie ma. Nie jest to skrzyżowanie. Zauważył, że z reguły Komisja opiniuje wnioski, które ze względu na gospodarkę gruntami operują podziałami działek. Dodał, że w tym przypadku problemu nie ma, ponieważ droga ta ma taki charakter, że przy dopuszczalnych prędkościach nie jest problemem to, co mówi radny Borkowski.

Pan Prezydent Sroczyński dodał, że ulica ta była realizowana w roku ubiegłym, stąd też wiadomo, jak są ustawione krawężniki, chodniki i taki wniosek można zrealizować.

Pan Przewodniczący potwierdził, że droga została zrealizowana z chodnikami, z jezdnią i wówczas ewidentnie widać co jest bezpieczeństwem i mieszkańcy nie będą mięli problemu, jeśli by granica działki została uhonorowana formalnie. Dodał, że działka jest uporządkowana ogrodzeniem, nie wnikając, czy ktoś się pomylił, czy też nie, to już inna sprawa.

Więcej uwag nie zgłoszono i Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek o wyrażenie zgody na nabycie części pasa drogowego ul. Cegielnianej, w postaci działki nr 22429/77,0 pow. 28 m2 przez Państwo Reginę i Lucjana małż. Proniewscy 10 głosami za, przy 1 przeciwnym i 1 wstrzymującym.

Pan Włodzimierz Lichomski, wraz z żoną Danutą Lichomską są właścicielami zabudowanej nieruchomości przy ul. Kaktusowej 1 w Łomży. Wobec nie zagospodarowanego, wolnego terenu miejskiego przy ich nieruchomości - część działki nr 22644/2, prosi o jej nabycie, w celu poprawienia zagospodarowania i ukształtowania swej nieruchomości i poprawienia wjazdu do budynku mieszkalnego przy ul. Kaktusowej 1.

Pan Przewodniczący zabierając głos zwrócił uwagę, że należy zaproponować, by zakupił całość. Inaczej pozostała działka będzie niezagospodarowana i miasto będzie musiało o nią dbać.

Pani Anna Rzędarska stwierdziła, że zaproponują.

Więcej uwag nie zgłoszono i Komisja wniosek o nabycie działki nr 22644/2, w celu poprawienia zagospodarowania i ukształtowania swej nieruchomości i poprawienia wjazdu do budynku mieszkalnego przy ul. Kaktusowej 1przez Pana Włodzimierza Lichomskiego zaopiniowała pozytywnie 10 glosami za, przy 1 przeciwnym i 2 wstrzymującymi. Sugerując równocześnie, by zaproponować zainteresowanemu zakup całej tej działki.

Pan Szczepan Maliszewski, jako właściciel zabudowanej nieruchomości przy ul. Nowogrodzkiej 128, prosi o zgodę na nabycie części wolnego gruntu, pozostałego po wybudowaniu separatora wód opadowych na działce nr 20111, stanowiącej własność Miasta. Wolny grunt w działce nr 20111 nie może stanowić samodzielnej nieruchomości pod zabudowę z uwagi na małą powierzchnię /ok. 222 m kw./ i otaczającą ją zabudowę, na działkach sąsiednich.

Pan Przewodniczący poprosił o wyjaśnienie, czy drogi dojazdowe to teren publiczny, czy też nie.

Pan Prezydent Sroczyński wyjaśnił, że są to wydzielone działki. Dodał, że bezpośrednio z ulicy można dojechać do działki separatora.

Więcej uwag nie zgłoszono i Komisja wniosek o nabycie części wolnego gruntu, pozostałego po wybudowaniu separatora wód opadowych na działce nr 20111, stanowiącej własność Miasta przez Pana Szczepana Maliszewskiego zaopiniowała pozytywnie 13 glosami za – jednogłośnie.

Pan Wiesław Stelmachowski, wraz z żoną Ryszardą Stanisławą Stelmachowską, jest właścicielem nieruchomości przy al. J. Piłsudskiego 127 w Łomży, zabudowanej budynkiem usługowo - handlowym. Wobec konieczności zabezpieczenia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych dla klientów prosi o sprzedaż wolnego terenu od Al. Piłsudskiego, w postaci działki nr 23684, o pow. 51 m2. Opracowany projekt drogowy Al. Piłsudskiego na styku z nową ulicą do byłej bocznicy kolejowej do Zakładów „Narew", nie obejmuje działki 23684, stąd nie ma przeszkód w jej zbyciu na uzupełnienie nieruchomości sąsiedniej.

Pan Prezydent Sroczyński dodał, że Państwo Stelmachowscy wystąpili o dwie działki. Miasto odmówiło co do jednej działki, druga działka jest zbędna. Maja już gotową dokumentacje techniczną z rozrządem na budowę sięgacza ulicy Piłsudskiego. Zgodnie z projektem ten grunt nie jest potrzebny. Odpowiadając radnemu Borkowskiemu wyjaśnił, że zgodnie z zasadami wszystkie skrzyżowania powinny być pod kątem prostym.

Pan Paweł Borkowski zabierając głos zwrócił uwagę, że ul. Piłsudskiego jest ruchliwa, a znajduje się tam przychodnia, do której uczęszczają starsi ludzie i proszą, by wykonać tam przejście do przystanku.

Pan Prezydent Sroczyński przypomniał, że droga ta jest na liście indykatywnej i w chwili obecnej wydawanie pieniędzy na prowizorki jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Ma nadzieję, że jeszcze w tym roku będą ogłoszone przetargi.

Pan Paweł Borkowski zwrócił uwagę, że wymalowanie pasów nie wiąże się z dużymi pieniędzmi.

Pan Prezydent Sroczyński zwrócił uwagę, że oprócz pasów trzeba wykonać dojście do pasów. W chwili obecnej jest tam trawnik.

Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono i Komisja wniosek o sprzedaż wolnego terenu od Al. Piłsudskiego, w postaci działki nr 23684, o pow. 51 m2. Państwu Stelmachowskim zaopiniowała pozytywnie 11 głosami za, przy 1 przeciwnym i 1 wstrzymującym.

Ad. 6

W sprawach różnych Komisja nie zgłosiła problemów.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 19 wrz 2008 08:52
  • Data opublikowania: piątek, 19 wrz 2008 08:59
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:03
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej