Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 12 posiedzeniu w dniu 21 sierpnia 2007 r.

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 11/07 z dnia 10 lipca 2007 roku. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie współdziałania miasta Łomży z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie stworzenia wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym budowy Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów. 3. Ocena realizacji uchwał podjętych przez Radę w I półroczu 2007 roku. 4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2007 rok. 5. Ocena realizacji budżetu miasta za I półrocze 2007 roku – realizacja planu rzeczowo-finansowego inwestycji w I półroczu 2007 roku. 6. Sprawy różne.
 

Ad. 1

 

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 11 głosami za – jednogłośnie przyjęła protokół nr 11/07 z dnia 10 lipca 2007 roku.

 

 

Ad. 2

 

Przewodniczący Komisji poprosił o pytania i uwagi do wniosku i projektu uchwały w sprawie współdziałania miasta z gminami w zakresie stworzenia wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi (druk nr 170, 170 A w załączeniu)

 

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta uzupełniając materiał wyjaśnił, że porozumienia zawarte z gminami obejmują ponad 165 tysięcy mieszkańców. Wniosek wczoraj oficjalnie został przyjęty przez NFOŚ i wpisany na listę indykatywną.

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 11 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem 170 A.

 

Ad. 3

 

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusje na temat realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych w V kadencji w (załączeniu).

Pan Paweł Borkowski odnosząc się do uchwały nr 11/III/06 w sprawie wydatków, które nie wygasają z upływem roku 2006 i zawartej w niej ul. Kierzkowej stwierdził, że inwestycja nie została zrealizowana.

Pan Jan Bajno odnosząc się do tej samej uchwały poprosił o wyjaśnienie czy pozostałe inwestycje, których termin przewidywany był do 30 czerwca br. zostały wykonane.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że Prezydent wnioskował o realizacje ul. Kierzkowej do 30 września br. Rada przegłosowała jednak, że ma to być zrealizowane do 30 czerwca br. Służby Prezydenta już wtedy zgłaszały niemożliwość w takim terminie zakończenia tej inwestycji. Pozostałe inwestycje są w trakcie kończenia ich realizacji. Odnośnie ul. Kierzkowej dodał, że znacznie wzrósł koszt tej inwestycji. Okazało się kosztorys opiewa na prawie 1 mln. zł i rozpoczynanie inwestycji z takimi środkami jakie zostały zaplanowane w budżecie było niemożliwe.

Pan Paweł Borkowski zwracając się do Prezydenta Sroczyńskiego stwierdził, że jeżeli chodzi o ul. Kierzkową to zarzuca Prezydentowi niegospodarność i wręcz marazm odnośnie inwestycji. Kierzkowa „ciągnie się” kilka lat, a przez 3 lata nie zrobiono nic. Na jednej z sesji Prezydent Brzeziński stwierdził, że pieniędzy starczy na realizację tej ulicy. Poprosił radnych o poparcie w sprawie ul. Kierzkowej.

Pani Bogumiła Olbryś poparła wypowiedź radnego Borkowskiego. Stwierdziła, że modernizowane są ulice, które powstały 15-20 lat temu, a ulice gruntowe czekają, a przecież miały być priorytetem. Uważa, że Prezydent jest Prezydentem całego miasta i powinien pamiętać również o tych najstarszych ulicach.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta przypomniał, że Pani Armista wyraźnie mówiła, że nie będzie możliwe zrealizowanie ul. Kierzkowej do 30 czerwca. Mimo wszystko radni przegłosowali termin realizacji ulicy, mając opinię fachowca. To nie jest tak, że ulica Kierzkowa jest zapomniana i że jest to ulica gruntowa. Projektant zalecił przebudowę instalacji podziemnej w związku z czym jest większy koszt modernizacji tej ulicy niż zakładany pierwotnie.

Pan Jerzy Brodziuk postawił wniosek, aby jedno z posiedzeń Komisji poświęcić ul. Kierzkowej. Stwierdził, że jest to kolejne posiedzenie Komisji, gdzie 40 % czasu poświęca się tej inwestycji.

Przewodniczący Komisji w związku z powyższym zaproponował, aby Komisja zaopiniowała pozytywnie realizacje uchwał podjętych przez Rade z wyjątkiem uchwały nr 11/III/07 w sprawie wydatków, które nie wygasają w 2006 roku w związku z niewykonaniem ul. Kierzkowej.

Komisja w wyniku głosowania 8 głosami za przy braku głosów przeciw i 4 głosach wstrzymujących przyjęła wniosek w brzmieniu zaproponowanym przez Przewodniczącego Komisji.

Pan Jerzy Brodziuk wycofał wniosek w sprawie ul. Kierzkowej.

 

 

Ad. 4

 

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do wniosku w sprawie zmian w budżecie miasta na 2007 rok (wniosek i projekt uchwały w załączeniu). Stwierdził, że w związku z tym, że ul. Kierzkowa mogła być do 30 września zrealizowana postawił wniosek, aby uwzględnić realizację ul. Kierzkowej w budżecie 2007 roku przedłużając jej termin wykonania do końca 2007 roku, ze środkami jakie pozostały z tej ulicy z wydatków niewygasłych.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że po pierwsze należałoby wstawić nowe zadanie w budżecie 2007, takie uprawnienia ma tylko Prezydent. Komisja nie ma takich uprawnień. Po drugie należy wziąć pod uwagę koszt tego przedsięwzięcia i należy wskazać pełną kwotę finansowania inwestycji i wpisać ją. Większość wymaga na dzień dzisiejszy zwiększenia poziomu finansowania i to wcale nie znaczy, ze zostały one źle oszacowane przez służby Prezydenta tylko dlatego, że mamy taka, a nie inna sytuację rynkową.

Pani Agata Gołaszewska zwróciła się z zapytaniem ile pieniędzy brakuje na realizacje ul. Kierzkowej.

Pan Paweł Borkowski stwierdził, że robienie ulicy w ten sposób to jest niegospodarność. Przypomniał, że była kontrowersja czy zrobić przejście przy domu posła na ul. Bocznej robić, czy nie robić. Znalazł się fachowiec i pomimo tego, ze ludzie składali wnioski, Pan Brodziuk też to popierał, pomagał członkowi Rady Osiedla pisać na niego paszkwile.

Pan Jerzy Brodziuk poprosił o zapisanie wypowiedzi radnego Borkowskiego w protokole twierdząc, że to się inaczej skończy.

Przewodniczący Komisji podtrzymał swój wniosek. Dodał, że jest to wniosek do Prezydenta. Poddał następnie zgłoszony przez siebie wniosek który Komisja w wyniku głosowania 8 głosami za, przy 3 głosach przeciw i 1 głosie wstrzymującym przyjęła. Poddał również pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2007 rok.

Przed głosowanie Pan Jan Bajno stwierdził, że ma wątpliwości z uwagi na to, że jeżeli kierujemy wniosek w sprawie ul. Kierzkowej i pozostawienia środków, to należy zwrócić uwagę, że środki te wyraźnie są wskazane na inne inwestycje. Możemy więc zaopiniować projekt uchwały uwzględniając wcześniejsze głosowanie.

Pani Agata Gołaszewska zwróciła uwagę na zapis w projekcie uchwały w sprawie zmian w budżecie dot. zadania inwestycyjnego – budowa zespołu terenowych obiektów sportowo - rekreacyjnych na osiedlu Konstytucji 3 Maja.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że umowa jasno precyzuje jakie są proporcje finansowania. W sytuacji kiedy poogłaszane przetargi i wiemy jakie są to kwoty trzeba po prostu to skorygować. W roku ubiegłym gro pieniędzy na to przedsięwzięcie wydawała spółdzielnia mieszkaniowa, a w tym roku następuje odwrócenie sytuacji, aby wyrównać poziom finansowania.

Pani Agata Gołaszewska stwierdziła, że otrzymuje inne wyjaśnienie na to samo pytanie. Co innego mówiła Pani Skarbnik, a co innego mówi Pan Prezydent. Z tego co wie, spółdzielnia i miasto realizuje tę inwestycję przy współudziale środków unijnych. W związku z tym ma kolejne pytanie – kto pisał wniosek unijny, który został odrzucony i na to zadanie miasto nie otrzyma pieniędzy unijnych oraz z jakich powodów wniosek został odrzucony. Dlaczego tak się dzieje, że wnioski pisane przez miasto nie dostają dofinansowania. Jeżeli wniosek napisany właściwie pod względem merytorycznym i formalnym jest odrzucany, to cos jest nie tak. Poprosi na piśmie dlaczego każdy z wniosków został odrzucony, ponieważ nie może tak być.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że generalnie przyczyna odrzucenia wniosków jest zawsze ta sama czyli brak środków unijnych. Takie jest uzasadnienie urzędu marszałkowskiego. Nie zgodził się z wypowiedzią radnej Gołaszewskiej. Stwierdził, że wnioski miasta i to w znacznej mierze są dofinansowywane. W ostatnim okresie tylko i wyłącznie polityka decydowała, który z wniosków otrzyma dofinansowanie. Staramy się również pozyskać środki centralnie i możliwe, że polityka w rozdaniu będzie teraz bardziej przychylna dla Łomży.

Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie zaproponowane przez Prezydenta zmiany w budżecie. Komisja w wyniku glosowania 4 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 7 głosach wstrzymujących zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2007 rok.

 

 

Ad. 5

 

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat sprawozdania z wykonania budżetu miasta za I półrocze 2007 roku.

Pani Alicja Bandzul poprosiła o wyjaśnienie, czy taki niski procent wykonania inwestycji zdarzał się już, czy taka sytuacja występuje po raz pierwszy. Wydatki bieżące realizowane są na bieżąco i to jest naturalne, natomiast realizacja wydatków inwestycyjnych jest niepokojąca.

Następnie Komisja przeanalizowała wykonanie planu rzeczowo finansowego inwestycji w I półroczu 2007 roku str. 154 sprawozdania. Przewodniczący Komisji stwierdził, że Komisję interesuje bardziej rzeczowe wykonanie niż finansowe.

Pan Jan Bajno odnosząc się do zadania – budowa ulic na osiedlu Łomżyca zwrócił uwagę, że były wyszczególnione ulice w tej pozycji.

Przewodniczący Komisji przy omawianiu zadania – tereny sportowo-rekreacyjne nad Narwią (bulwary z amfiteatrem) postawił wniosek do Prezydenta, aby przygotować propozycję podziału na etapy realizacyjne tego zadania i ustalić kolejność realizacji nawet na etapie projektowania.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że zostało to uzgodnione na etapie przetargu. Projektant wystąpił z takim zapytaniem, zasugerowaliśmy jakie etapy widzimy i projektant na etapie projektowania uwzględni możliwości etapowania poszczególnych odcinków. Potwierdził wypowiedź Przewodniczącego Komisji, że za 500 tys. zł opracowana zostanie dokumentacja na całość ze wskazaniem etapowania.

Pan Jan Bajno ponownie wrócił do zadania budowa ulic na osiedlu Łomżyca Stwierdził, że w budżecie miasta wymienione były poszczególne ulice. Kiedy one zginęły, ponieważ w sprawozdaniu z wykonania budżetu tych ulic nie ma. Przedstawił zapisy z projektu budżetu miasta na 2007 rok oraz z uchwalonego przez Radę Miejską budżetu miasta na 2007 roku. W związku z niepełnymi zapisami zadań inwestycyjnych ujętych w uchwale budżetowej na 2007 rok postawił wniosek o ujęcie takich zapisów zarówno w sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta za I półrocze, jak również w uchwałach dotyczących zmian w budżecie miasta.

Pani Alicja Bandzul zwróciła uwagę na str. 157 sprawozdania pkt. 8. Wyjaśniła, że uchwałą budżetową „przeszło” 10 tys. zł na opracowanie koncepcji dokumentacji technicznej konkretnie na osiedlu Maria i tu nie ma tej kwoty.

Przewodniczący Komisji poddał wniosek o skorygowanie zapisów zadań inwestycyjnych w sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta za I półrocze 2007 roku oraz w uchwałach w sprawie zmian w budżecie. Komisja w wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie przyjęła powyższy wniosek.

Przewodniczący Komisji kończąc dyskusję zaproponował, aby następne posiedzenie przed sesja dotyczącą inwestycji było wyjazdowym posiedzeniem, w trakcie którego Komisja dokona przeglądu inwestycji. Zwracając się do Prezydenta poprosił o oddelegowanie kompetentnego pracownika do udziału w przeglądzie inwestycji.

Komisja przyjęła propozycję Przewodniczącego Komisji.

Ad. 6

 

Przewodniczący Komisji przedstawił informacje Prezydenta Miasta w sprawie zadania – „przebudowa ul. Kierzkowej w Łomży” (pismo w załączeniu).

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 

 

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 3 sty 2008 09:24
  • Data opublikowania: czwartek, 3 sty 2008 09:29
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 10:58
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej