Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 3 posiedzeniu w dniu 23 stycznia 2007 roku

Komisja realizowała następujący porzadek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 2/07 z dnia 9 stycznia 2007 roku. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej Rady Miejskiej Łomży. 3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości gruntowej miasta Łomży przy ul. Poligonowej 28 B – druk nr 29, 29A 4. Analiza wykazu wniosków do projektu planu rzeczowo-finansowego inwestycji na 2007 rok. 5. Analiza projektu budżetu miasta na 2007 rok - projekt planu inwestycji miasta Łomża na 2007 rok – druk nr 1. 6. Zaopiniowanie programu inwestycyjnego miasta Łomży na lata 2007-2010 7. Sprawy różne
Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Członkowie Komisji nie wnieśli uwag i w wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie przyjęli protokół nr 2/07 z posiedzenia komisji, które odbyło się w dniu 9 stycznia 2007 roku.

Ad. 2

Przewodniczący komisji przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej RM Łomży (w załączeniu do protokołu). Poprosił o uwagi i propozycje kandydatur do składu komisji inwentaryzacyjnej.
Komisja nie zgłosiła uwag. Nie zgłosiła również kandydatur pozostawiając ustalenie składu komisji Radzie Miejskiej. W związku z powyższym Przewodniczący komisji poddał projekt uchwały pod głosowanie. W wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem nr 23 A.

Ad. 3

Przewodniczący Komisji przedstawił projekt uchwały w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości gruntowej miasta Łomży przy ul. Poligonowej 28 B (w załączeniu).
Pan Paweł Borkowski zwrócił uwagę, że będzie więcej wniosków o wykup z racji tego, ze prowadzone są przeszacowania, a w ich wyniku wzrost wartości działek.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że jeśli taki wniosek wpłynie do Prezydenta, to podejrzewa, że na 99 % Prezydent rozpatrzy go negatywnie z tego względu, że kiedyś ta nieruchomość została nabyta za ułamkową część jej faktycznej wartości.
Pan Zbigniew Lipski poprosił o podanie orientacyjnej kwoty jaką możemy uzyskać w przypadku zbycia tej działki.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że będzie można uzyskać cenę od 50 do 70 zł.
Innych uwag nie zgłoszono. Następnie komisja w wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem nr 29 A.


Ad. 4

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat wniosków do projektu planu rzeczowo – finansowego inwestycji na 2007 rok (wykaz w załączeniu). Przypomniał wnioski, które wpłynęły do Komisji, a które przedstawił w trakcie posiedzenia Komisji w dniu 9 stycznia br. (wnioski w załączeniu do protokołu nr 2/07).
Pani Alicja Bandzul stwierdziła, że w 2002 roku były składane wnioski i była obietnica miasta, że ul. Piaski i Podleśnej zostanie wykonana w 2006 roku. Dlaczego tak mało pieniędzy zostało przekazanych na tamten teren. Wnioski są składane dużo wcześniej, a mimo to nie ma żadnego odzewu.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta odnosząc się do wypowiedzi radnej Bandzul poprosił radną o skontaktowanie się ze wspólnotą gruntową i doprowadzenie do tego, aby wspólnota przekazała miastu grunt niezbędny do wybudowania ul. Podleśnej i Piaski. Wtedy nie będzie problemu i miasto wykona te ulice.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, ze padł wniosek i Przewodniczący komisji na następne posiedzenie komisji powinien poprosić Prezydenta o przedstawienie stanu formalno-prawnego tych terenów i wtedy będziemy dyskutować.
Przewodniczący komisji stwierdził, że wniosek radnego Lipskiego chciałby poszerzyć o inne pozycje wnioskowane do projektu budżetu, a mające nieuregulowany status prawny. Dobrze by było, aby była informacja, co do niektórych ulic jakie są możliwości wykonania. Ma tu np. na myśli ul. Zamiejską, w przypadku której jest wniosek, a ze względów formalno-prawnych wykonanie nie jest możliwe, ponieważ są to grunty prywatne. Poprosił o przygotowanie informacji, która odpowie na pytanie w przypadku jakich ulic stan formalno-prawny przeszkadza uzyskać pozwolenie na budowę. Chodzi tu m.in. o ulice: Piaski, Podleśna, Polna, Łąkowa, Zamiejska. Poddał pod głosowanie powyższy wniosek. W wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie wniosek został przyjęty.
Pani Bogumiła Olbryś odnosząc się do programu inwestycyjnego miasta na lata 2007-2010 wniosła o przeniesienie realizacji ul. Zielnej z 2008 roku na 2007 rok.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta zwrócił uwagę, że to, o czym mówi Pani radna jest to program inwestycyjny miasta, który został przyjęty uchwałą Rady Miejskiej i stanowi prawo na dzień dzisiejszy. Wyjaśnił, że nie jesteśmy w stanie do tego, aby w roku bieżącym wykonać ulicę Zielną ze względu na brak dokumentacji technicznej. Pani Bogumiła Olbryś zwróciła uwagę, że realizacja ul. Zielnej została umieszczona w planach inwestycyjnych w 2003 roku i przekładana była przez kolejne lata.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta ustosunkowując się do wypowiedzi radnej Olbryś stwierdził, że ul. Zielna nie była wpisana do budżetu 2003 roku, nie figurowała również w WPI w 2003 roku. Wyjaśnił, że Wieloletni Plan Inwestycyjny jest to dokument, który w całości uchwala Rada Miejska.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że w WPI uchwalonym w dniu 18 sierpnia 2006 roku ul. Zielna ujęta jest na rok 2007. W związku z tym, że Pan Prezydent powołuje się cały czas na WPI i wskazuje, że WPI jest wykładnią realizacji i przygotowania prowizorium chciałby wiedzieć jak to jest, że budowa ul. Zielnej i ukończenie ul. Sosnowej jest ujęta w WPI na 2007 rok, a w projekcie budżetu na 2007 rok nie. Wymienił wszystkie ulice, które zostały ujęte w WPI na 2007 rok, a nie znalazły się w projekcie budżetu.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że mało kiedy udaje się prognozę z WPI wykonać ze względu na brak środków inwestycyjnych. Część inwestycji realizowanych jest ze środków zewnętrznych i z kredytów . W momencie kiedy brak jest środków zewnętrznych bądź nie przewidujemy zaciągnięcia kredytów WPI jest aktualizowane i niektóre inwestycje przesuwane są na lata następne.
Przewodniczący komisji stwierdził, że dobrze by było, aby został przygotowany wykaz wszystkich ulic gruntowych w mieście, aby komisja wiedziała jakiej skali jest to problem.
Pani Alicja Bandzul zwróciła uwagę, że w wykazie brak jest wniosku osiedla Narew, który wpłynął 27 grudnia 2006 roku i wpłynął nie później niż inne wnioski wymienione w wykazie. Poprosiła o ujęcie tego wniosku w wykazie.
Przewodniczący komisji stwierdził, że wykaz wniosków, w trakcie posiedzenia, został uzupełniony o wnioski przedstawione na poprzednim i powtórzone na dzisiejszym posiedzeniu.
Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos stwierdził, że komisja nie powinna iść w kierunku konfrontacyjnego stawiania problemu, ponieważ to nad czym toczy się dyskusja nie jest początkiem drogi. Jest to pewna kontynuacja realizacji konsensusu w Radzie Miejskiej ubiegłych kadencji. Wyjaśnił, że w ubiegłej kadencji Rada realizowała pewne zadania polegające na tym, że w pewnych latach realizowane były inwestycje z naciskiem na pewne okręgi. Był również nacisk na okręg, o którym mówi radna Olbryś. Realizowano tam inwestycje nie tylko z pieniędzy podatnika łomżyńskiego, ale również ze środków unijnych. Dzisiaj przyszła kolej na realizację pewnych zadań, które wynikają z pewnego konsensusu. ŁSM przygotowała projekty inwestycji . Dodał, że nie podobały mu się priorytety, które komisja przyjęła. Dodając jedno zdanie „działania energooszczędne” chciał pokazać, że cała Górka Zawadzka jest realizacją tego priorytetu. Nie może tak być, że my rzucamy temat i należy go realizować. Nikt nie neguje potrzeby priorytetu, który został zapisany – uliczki gruntowe. Jest potrzeba realizacji i nikt tej potrzeby nie neguje, ale należy rozważyć sytuacje prawną, i dobrać te ulice do możliwości wykonania technicznego, prawnego i dopiero wtedy projektowego włączając je w normalny proces inwestycyjny.
Pani Bogumiła Olbryś stwierdziła, że przekazuje tylko głos mieszkańców. Inwestycja realizowana na ul. Zielnej też będzie inwestycją i chodzi o to, żebyśmy dali odczuć mieszkańcom, którzy 40 lat czekają na realizację ulicy.
Pani Krystyna Michalczyk-Kondratowicz stwierdziła, że wszyscy zostali wybrani przez jakąś społeczność i każdemu zależy na tym, żeby Łomża była dobrym miastem, ale pewne priorytety muszą być. Nie starajmy się przekonywać kto ma lepsze intencje i kto się komu zobowiązał.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, ze komisja musi widzieć różne części miasta. Pewne inwestycje nie mogą być rozpoczęte ze względu na nieuregulowane stany prawne.
Pani Alicja Bandzul odnosząc się do uregulowań prawnych zwróciła się z pytaniem do Z-cy Prezydenta co Pan Prezydent zamierza zrobić w tej kwestii jeżeli chodzi o ul. Podleśną.
Przewodniczący Komisji przypomniał, że temat stanu formalno-prawnego został zamknięty, a wniosek w tej sprawie został przegłosowany. Poddał następnie pod głosowanie wniosek w sprawie sporządzenia i przedłożenia Komisji wykazu wszystkich ulic gruntowych. Komisja w wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie wniosek powyższy przyjęła. Stwierdził, że z wypowiedzi Prezydenta wynika, że wiele zadań można zrealizować bez rewolucji budżetu podstawowego i inwestycyjnego. W związku z powyższym postawił wniosek, aby przedstawiony został wykaz zadań planowanych w ramach bieżącego utrzymania. Komisja w wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie wniosek Przewodniczącego przyjęła.

Ad. 5

Przewodniczący komisji poprosił o uwagi i wnioski do projektu planu inwestycji miejskich na 2007 rok (w załączeniu). Zwrócił uwagę na str. 135 projektu budżetu, dział 600 pkt - opracowanie dokumentacji na modernizację ul. Senatorskiej i Długiej. Jego zdaniem ul. Długą należy wykreślić w związku z tym, że jest dokumentacja.
Zaproponował również dodać zapis w brzmieniu: centrum kultury w pkt-e – przygotowanie inwestycji w tym współfinansowanie przez UE. Stwierdził, że jest to jego formalny wniosek, aby taki zapis w planie inwestycyjnym się znalazł. Odnosząc się do pozycji dotyczących Górki Zawadzkiej poprosił o wyjaśnienie czy dokumentacja na te zadania zostanie wykonana czy została wykonana. Jeżeli została wykonana, to poprosił o skorygowanie tych zapisów. Postawił również wniosek , aby w przygotowaniu inwestycji w roku 2007 znalazło się zadanie - przygotowanie dokumentacji na pływalnię miejską.
Innych uwag nie zgłoszono.

Ad. 6

Program inwestycyjny miasta na lata 2007 – 2010 Komisja omówiła przy realizacji pkt- u 4 i 5 porządku obrad.

Ad. 7

Przewodniczący Komisji przedstawił pismo MPWiK w sprawie budowy kanału sanitarnego w ul. Żabiej (w załączeniu do protokołu) skierowane do mieszkańców tej ulicy.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie komisji.



  • Data powstania: Data powstania: środa, 7 mar 2007 09:21
  • Data opublikowania: środa, 7 mar 2007 09:26
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 10:56
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej