Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 2 posiedzeniu w dniu 9 stycznia 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 1/06 z dnia 19 grudnia 2006 roku. 2. Omówienie i przyjęcie planu pracy komisji na 2007 rok. 3. Omówienie i przyjęcie propozycji tematów do planu pracy Rady Miejskiej na 2007 rok. 4. Propozycje priorytetów do Programu Inwestycyjnego dla Łomży na lata 2007 – 2010. 5. Sprawy różne.
Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu nr 1/06 z posiedzenia Komisji z dnia 19 grudnia 2007 roku.
Uwag nie wniesiono i w wyniku głosowania 8 głosami za – jednogłośnie Komisja przyjęła protokół nr 1/06.


Ad. 2

Przewodniczący Komisji przedstawił projekt planu pracy Komisji Gospodarki Komunalnej na 2007 rok (w załączeniu). Poprosił o wnioski i uwagi do projektu planu.
Pan Paweł Borkowski odnosząc się do tematów zaplanowanych na miesiąc maj 2007 zaproponował, aby temat nr 1 został przeniesiony na miesiąc kwiecień br.
Przewodniczący komisji ustosunkowując się do wypowiedzi radnego zwrócił uwagę, że w miesiącu styczniu ujęty został temat dot. programów pomocowych w zakresie inwestycji oraz ocena przygotowania miasta do absorpcji środków unijnych.
Pan Paweł Borkowski wycofał swoją propozycję.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, że brakuje mu w przedstawionym projekcie planu jednego tematu, a mianowicie, analizy realizacji przyjętych programów inwestycyjnych na poszczególne lata. Postawił wniosek, aby temat ten został ujęty w lipcu 2007.
Przewodniczący komisji poddał wniosek radnego Lipskiego pod głosowanie. W wyniku głosowania 8 głosami za – jednogłośnie Komisja przyjęła do planu pracy wnioskowany temat.
Pani Alicja Bandzul stwierdziła, że jej zdaniem Komisja winna zająć się oceną stanu placów zabaw na osiedlach administrowanych przez miasto, a konkretnie chodzi o mieszkańców osiedla „Maria”. Dodała, że temat ten zaproponowała w planie pracy Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia.
Pan Zbigniew Lipski zabierając głos stwierdził, że jeśli Komisja ma zająć się oceną placów zabaw, to wszystkich placów znajdujących się w mieście.
Pan Jerzy Brodziuk stwierdził, że temat ten winien znaleźć się w zakresie działania Komisji Rodziny i Komisji Edukacji.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że jego zdaniem temat jest bardzo istotny, ale jeśli tym tematem zajmie się Komisja Rodziny, to nie widzi potrzeby, żeby dublować ten temat w Komisji Gospodarki Komunalnej.
W związku z tym, że innych uwag do projektu planu Komisji nie zgłoszono Przewodniczący poddał projekt planu pod głosowanie. Komisja w wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie przyjęła plan pracy Komisji Gospodarki Komunalnej na 2007 rok uzupełniony o poprawkę zgłoszoną przez radnego Lipskiego.


Ad. 3

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do propozycji tematów do planu pracy Rady Miejskiej na 2007 rok . Zaproponował, aby temat przyjęty do planu pracy Komisji na wniosek radnego Lipskiego został ujęty do propozycji tematów do planu pracy Rady Miejskiej.
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 11 głosami za – jednogłośnie przyjęła tematy do planu pracy Rady Miejskiej na 2007 rok (w załączeniu).


Ad. 4

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat propozycji priorytetów do programu inwestycyjnego Łomży na lata 2007 – 2010 (w załączeniu do protokołu).
Pan Jan Chojnowski stwierdził, że komisja zastanowić się czy nie lepiej wybudować w mieście basen z prawdziwego zdarzenia. Uważa, że teren po ŁPRI byłby dobrym miejscem na realizację takiej inwestycji.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że obowiązkiem miasta jest dbanie o majątek istniejący. Zgodnie z założeniami należy wykonać dokumentację na modernizację istniejącego basenu. Remont ten będzie kosztował ok. 2 mln. zł. Basen musimy wyremontować, bo jeśli tego nie zrobimy w następnym roku trzeba będzie go zamknąć. Trzeba pamiętać o tym, że budowa nowego basenu jest to rząd wielkości ok. ponad 10 mln. zł. Uważa, że należy wyremontować basen przy SP nr 10, a potem myśleć o budowie nowego basenu. Stwierdził, że żaden basen nie jest dochodowy i utrzymanie go wiąże się z kosztami. Poza tym o budowę basenu zabiega WSzZiI i może się okazać, że w mieście będą trzy baseny. Jest za tym, żeby w Łomży powstała pływalnia, ale uważa, że wszystko należy robić po kolei.
Pan Jan Bajno odnosząc się do przedłożonych propozycji priorytetów do programu inwestycyjnego zwrócił uwagę, że w pkt-e 5 ujęta została zarówno modernizacja istniejącego basenu jak również budowa nowej pływalni jako priorytet na 4 lata.
Pani Krystyna Michalczyk - Kondratowicz stwierdziła, że nie możemy ograniczać się tylko do basenów przy szkołach. Modernizacja jest potrzebna, ale miastu również jest potrzebna pływalnia. Mieszkańcy czują się niedowartościowani w sytuacji kiedy inne mniejsze miasta takie pływalnie posiadają, przykładem jest Zambrów. Cieszy ją fakt, że budowa pływalni znalazła się w planach perspektywicznych.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że utrzymujemy w mieście tyle różnych rzeczy, które nie są komercyjne, dochodu nie przynoszą i nie powinniśmy zakładać, że basen będzie przynosił dochody.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, że należy zastanowić się jakie będą koszty i to, co mamy zrobione, nie zniszczyć. Może należałoby rozważyć budowę pływalni w powiązaniu z innymi rozwiązaniami np. z budową multikina.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że jest przygotowana specyfikacja na ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu Łomżyńskiego Centrum Kultury, które przewiduje salę widowiskową na 1 tysiąc miejsc w proponowanym przez radnego Chojnowskiego miejscu czyli w miejscu dawnej bazy ŁPRI.
Pan Jerzy Brodziuk odnosząc się do zaproponowanych priorytetów stwierdził, że dodałby do tego jeszcze działania energooszczędne w pkt-e 7 . Poza tym uważa, że nie tak powinno być to ułożone. Ująłby priorytety do programu inwestycyjnego poprzez wskazanie na konkretne działanie. Podstawowym, pierwszym działaniem nie jest ani basen, ani multikino, ale to, co załatwia podstawowe sprawy miasta czyli przygotowanie terenów i współpraca w budowie campusu studenckiego. Dzięki temu mogłyby być realizowane kolejne działania, a więc baza sportowa, pływalnia . Przy realizowaniu wszelkich działań inwestycyjnych miasto powinno sięgać po środki unijne i we wszystkich procesach inwestycyjnych podstawowym priorytetem powinno być sięgnięcie po takie środki. Jego zdaniem również należy podejmować działania z okolicznymi gminami w tworzeniu programów umożliwiających przyciąganie środków inwestycyjnych. Uważa, że priorytet jest to konkretne działanie, a w materiale zawarte zostały cele.
Przewodniczący Komisji odnosząc się do wypowiedzi radnego Brodziuka stwierdził, że wystarczyłoby tylko w pkt-e 2 dopisać „ i wspieranie działań innych inwestorów (np. budowa campusu)”.
Pan Jan Bajno postawił wniosek o przegłosowanie zaproponowanych priorytetów i zamknąć sprawę.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie propozycję zgłoszoną przez radnego Brodziuka, aby w pkt-e 2 wykazu priorytetów dodać zapis: „i wspieranie działań innych inwestorów (np. budowa campusu)”. Komisja, w wyniku głosowania 11 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym przyjęła powyższą propozycję. Stwierdził następnie, że pozostałe propozycje, które zgłosił radny Brodziuk zawarte są w pkt-e 3 i 6. Następnie Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie uzupełnienie zapisu pkt-u 7 wykazu priorytetów o zapis: „działania energooszczędne)”. Komisja w wyniku głosowania 12 głosami za – jednogłośnie przyjęła powyższy wniosek.
W dalszej części posiedzenia, 11 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym Komisja przyjęła Priorytety do programu inwestycyjnego na lata 2007 – 2010 (w załączeniu do protokołu).


Ad. 5

Ustalono termin następnego posiedzenia komisji na dzień 23 stycznia br. na godz. 17.00.
Następnie Przewodniczący Komisji przedstawił pisma skierowane do komisji:

- odpowiedź Z-cy Prezydenta Miasta na pismo RO nr 9 z dnia 18 grudnia 2006 roku dot. budowy ścieżki dla pieszych (w załączeniu),
- pismo Pana M. Makieła w sprawie rozważenia możliwości przełożenia koryta rzeki Narwi (w załączeniu),
- pismo Pana M. Makieła w sprawie budowy ulicy od. ul. Zjazd do Grobli Jednaczewskiej (w załączeniu),
- pismo RO nr 13 w sprawie budowy chodnika i modernizacji ul. Wiosennej (w załączeniu),
- wniosek mieszkańców ul. Żabiej o wykonanie łącza kanalizacyjnego oraz nawierzchni jezdni utwardzonej (w załączeniu).
- pismo mieszkańców ul. Zamiejskiej w sprawie remontu ul. Rybaki (w załączeniu),
- wniosek mieszkańców ul. Zielnej o wykonanie nawierzchni jezdni utwardzonej oraz chodników (w załączeniu),
- pismo mieszkańców osiedla Narew z prośbą o remont i modernizację ulic i chodników na terenie osiedla ( w załączeniu),
- pismo mieszkańców dzielnicy Łomżyca w sprawie budowy ul. Piaski i Podleśnej (w załączeniu),
- pismo ŁTPCh „Hospicjum” w sprawie wykonania drogi dojazdowej od strony rzeki do Hospicjum (w załączeniu).
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta odnosząc się do pisma ŁTPCh „Hospicjum” wyjaśnił, że droga była wykonana, ale został tam wybudowany płot, który nie przewidywał bramy. Miasto nie przewidywało dojazdu od strony rzeki, ponieważ utwardzony dojazd był od strony ul. Rybaki. Dodał, że droga może być wybudowana w momencie realizacji bulwarów.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie komisji.
  • Data powstania: Data powstania: środa, 7 mar 2007 09:15
  • Data opublikowania: środa, 7 mar 2007 09:21
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 10:56
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej