Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 16 posiedzeniu w dniu 23 lutego 2012 roku

 

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

1.    Przyjęcie protokołu nr 15/2012 z poprzedniego posiedzenia komisji

2.    Ocena funkcjonowania ochrony zdrowia na terenie miasta Łomża - druk nr 250

3.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia warunków odpłatności za pomoc w formie posiłku udzielonego w ramach programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” - druk nr 247, 247A

4.    Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 134/XVII/11  Rady Miejskiej Łomży z dnia 30 listopada 2011r. w sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w I półroczu 2012r. (opubl. w Dz. U. Woj. Podl. z 2011r. Nr 303 poz.3879) - druk nr 258, 258A

5.    Sprawy różne

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 15/2012 z poprzedniego posiedzenia komisji

 

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 15/2012 i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 4 głosami za.

 

Ad. 2

Ocena funkcjonowania ochrony zdrowia na terenie miasta Łomża - druk nr 250

 

            Informację w powyższej sprawie przedstawiła komisji pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia – zgodnie z drukiem nr 250 – w załączeniu do protokołu. Uzupełniając w/w informację stwierdziła, że była ona sporządzona na dzień 7 lutego br. i na dziś niektóre dane są już nieaktualne, ponieważ część gabinetów została zakontraktowana a część nie. Wszystkie dane na bieżąco o dostępie mieszkańców Łomży do usług medycznych zakontraktowanych przez NFZ są dostępne na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

            Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że wszelkie informacje nt. funkcjonowania ochrony zdrowia może każdy mieszkaniec uzyskać w Oddziale NFZ. Dodała, że na sesji wypowiadała się w tej sprawie. Była przeciwna wprowadzeniu tego punktu na kolejną sesję, bo ani Rada Miejska ani Prezydent Miasta nie mają prawa oceniać funkcjonowania ochrony zdrowia w Łomży. Są to kompetencje Wojewody. Szkoda tylko było pracy pracowników wydziału, którzy musieli wydzwaniać i pisać do różnych instytucji aby zebrać w/w materiał.

            Pani Mirosława Matejkowska - inspektor ds. zdrowia i pat. społecznych zabierając głos w tym temacie przytoczyła zapisy z pisma Dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ, które wpłynęło do UM w dniu dzisiejszym:  „. Z uwagi na brak rejonizacji – prawo pacjenta do wyboru świadczeniodawcy nie może być łączone z jego miejscem zamieszkania czy pobytu. Powyższe pozwala na stwierdzenie, że świadczenie opieki zdrowotnej na rzecz również mieszkańców miasta Łomży we wszystkich rodzajach i zakresach świadczeń zostały zabezpieczone na terenie całego województwa podlaskiego”.

            Radna Agata Gołaszewska zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że opieka medyczna w mieście Łomża nie jest do końca zabezpieczona. Dodała, że odpowiedź Dyrektora NFZ jest bardzo lakoniczna. Można było się spodziewać, że przedstawiciel NFZ na komisję nie dotrze. Jest to lekceważenie powagi komisji i całej sytuacji opieki zdrowotnej w mieście Łomża. Dyrektor NFZ jeśli sam nie mógł w komisji uczestniczyć, mógł oddelegować pracownika, aby wyjaśnił radnym dlaczego tyle poradni w Łomży jest nieczynnych, dlaczego opieka stomatologiczna w szkołach łomżyńskich jest taka a nie inna, itd. Odpowiedź jest wymijająca, dyplomatyczna. Każdy łomżyniak wie, że nawet do warszawy może jechać i się leczyć, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, aby mieszkańcy Łomży w Łomży korzystali z opieki medycznej, a nie w województwie podlaskim.

            Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w dyskusji poparła wypowiedź radnej Agaty Gołaszewskiej. Stwierdziła, że Rada sprawę niezadawalającej opieki medycznej w Łomży powinna zgłosić parlamentarzystom. Następnie wniosła o zamknięcie dyskusji  i wyrażenie w formie głosowania pozytywnej bądź negatywnej opinii komisji na temat oceny funkcjonowania ochrony zdrowia na terenie miasta Łomża następującej treści: „komisja zapoznała się z informacjami przedstawionymi przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia i stwierdziła, że ochrona zdrowia na terenie miasta Łomży w kwestii zakontraktowanych usług zaproponowanych przez NFZ jest niezadawalająca”

            Radna Bernadeta Krynicka zgłosiła wniosek przeciwny. Zaproponowała przegłosowanie następującej treści opinii: „komisja przyjęła informację na temat zawartych kontraktów na świadczenie usług medycznych na terenie miasta Łomży na rok 2012 oraz zapoznała się z odpowiedziami udzielonymi przez Ministerstwo Zdrowia oraz Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Na podstawie zebranych informacji komisja nie jest w stanie dokonać oceny funkcjonowania ochrony zdrowia na terenie miasta Łomży. Aby dokonać takiej oceny należałoby przeprowadzić szereg badań i analiz wśród mieszkańców miasta”.

 

            Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie dwa zgłoszone wnioski:

1.    Radnej Bogumiły Olbryś – w wyniku głosowania /1 głos za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące się, 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu/ komisja wniosku nie przyjęła

2.    Radnej Bernadety Krynickiej – w wyniku głosowania /3 głosy za, 0 głosów przeciw, 1 wstrzymujący się,1 osoba nie brała udziału w głosowaniu/ komisja wniosek przyjęła.

 

W związku z w/w wynikiem głosowania Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie przyjęty wniosek, który stanowić będzie opinię komisji na sesję: „Komisja Rodziny Opieki Społecznej i Zdrowia przyjęła informację na temat zawartych kontraktów na świadczenie usług medycznych na terenie miasta Łomży na rok 2012  oraz zapoznała się z odpowiedziami udzielonymi przez Ministerstwo Zdrowia oraz Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Na podstawie zebranych informacji komisja nie jest w stanie dokonać oceny funkcjonowania ochrony zdrowia na terenie miasta Łomży. Aby dokonać takiej oceny należałoby przeprowadzić szereg badań i analiz wśród mieszkańców miasta”.

            W wyniku głosowania komisja przyjęła /3 głosami za, przy braku głosów przeciw, 1  wstrzymującym się, 1 osoba nie wzięła udziału w głosowaniu, 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu/ w/w wniosek.

 

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia warunków odpłatności za pomoc w formie posiłku udzielonego w ramach programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” - druk nr 247, 247A

 

            Wniosek w powyższej sprawie przedstawił komisji Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS – zgodnie z drukiem nr 247 – w załączeniu do protokołu.

            Komisja nie wniosła uwag do projektu powyższej uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 5 głosami za.

 

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 134/XVII/11  Rady Miejskiej Łomży z dnia 30 listopada 2011r. w sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w I półroczu 2012r. (opubl. w Dz. U. Woj. Podl. z 2011r. Nr 303 poz.3879) - druk nr 258, 258A

 

            Projekt uchwały w powyższej sprawie przedstawiła komisji Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia – zgodnie z drukiem nr 258 – w załączeniu do protokołu.

            Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w w/w sprawie stwierdziła, że zgodnie z w/w projektem uchwały apteki między sobą muszą się dogadywać jeśli któraś z nich w uchwalonym przez Radę terminie nie może pełnić dyżurów. Apteka, o której mowa w przedmiotowej uchwale przestała funkcjonować, więc jak ustalone zostanie za nią zastępstwo?

            Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia wyjaśniła, że apteka, która nie może pełnić dyżuru w dniu ustalonym w harmonogramie musi we własnym zakresie ustalić zastępstwo z kolejną apteką z listy. Wyjaśniła, że sprawa dyżurów leży w gestii aptek i Izby Aptekarskiej, Urząd Miejski nie jest władny wydawać polecenia następnej aptece z listy, by pełniła dyżur. Dodała, że do wydziału nie wpłynęło pismo, że apteka przestaje istnieć. Pismo mówiło jasno o niemożności pełnienia dyżuru.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie 3 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących się. 

 

Ad. 5

Sprawy różne:

 

            Komisja nie zgłosiła żadnych spraw w tym punkcie obrad.

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

 

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 16 mar 2012 07:40
  • Data opublikowania: piątek, 16 mar 2012 07:42
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej