Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 1 posiedzeniu w dniu 27 grudnia 2010 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2011 rok

 

2.    Informacja dotycząca przestępstw przeciwko rodzinie w 2010 roku

 

3.    Sprawy różne.

  

Ad. 1

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2011 rok – druk nr 4, 4A

 

            Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawiła komisji Pani Anna Bigiej – stanowisko ds. Zdrowia i Rozwiązywania Problemów Patologii Społecznej – zgodnie z drukiem nr 4 – w załączeniu do protokołu.

 

Głos w dyskusji w tym temacie zabrali:

 

            Radna Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji zwróciła się do Pani Anny Bigiej z prośbą o wyjaśnienie czy dokonano porównania wyników badań obecnych z latami ubiegłymi. Ponadto poprosiła o wyjaśnienie, jaka jest skala zjawiska przemocy w cyberprzestrzeni na terenie naszego miasta, jak też jak wygląda sprawa z dopalaczami.

 

            Pani Anna Bigiej – stanowisko ds. Zdrowia i Rozwiązywania Problemów Patologii Społecznej wyjaśniła, w „Diagnozie …” – str. 48 znalazło się porównanie niektórych wyników uzyskanych wówczas i dzisiaj. Następnie odnosząc się do zapytania dotyczącego przemocy w cyberprzestrzeni wyjaśniła, że zjawisko to jest obecne na terenie naszego miasta, jego skala utrzymuje się na tym samym poziomie. Dodała, że niektóre szkoły realizują programy profilaktyczne poświęcone właśnie tematowi przemocy w cyberprzestrzeni.

 

            Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że każdy przypadek zatrucia, próby samobójczej czy odurzenia zgłaszany jest przez szpital Prokuraturze. W związku z tym zdaniem radnej służby Prezydenta opracowując ŁPPiRPA winny wystąpić do Prokuratury i z danych przez nią posiadanych korzystać. Dane te pokazałyby skalę zjawisk patologicznych w naszym mieście, rejony najbardziej nimi dotknięte.

 

             Pani Anna Bigiej – stanowisko ds. Zdrowia i Rozwiązywania Problemów Patologii Społecznej wyjaśniła, że materiał otrzymany przez radnych powstał w oparciu o dane z Policji, Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, jednostki oświatowe. Dodała, że w roku ubiegłym miasto zwracało się do Dyrekcji szpitala, jak też do Prokuratury z prośbą o informacje, jednak uzyskało odpowiedzi negatywne. Dodała, że nie są to jednostki podległe miastu i nie mają obowiązku przedkładania informacji Prezydentowi Miasta. Kończąc swoją wypowiedź stwierdziła, że kserokopie pism skierowanych do szpitala i Prokuratury przedłoży komisji w najbliższym czasie.

 

            Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że po zapoznaniu się z przedłożonym materiałem oraz po porównaniu danych w nim zawartych z danymi za lata ubiegłe stwierdza, że zwiększa się świadomość dzieci i młodzieży na temat problemów uzależnień i inny zagrożeń społecznych. Największy problem zdaniem radnej stanowi piwo, które młodzież jak wynika z danych traktuje, jako mniej szkodliwe, wręcz, że nie jest ono alkoholem. Uważa, że na ten problem realizatorzy programów profilaktycznych powinni zwrócić szczególną uwagę. Kolejno stwierdziła, że nastąpił bardzo duży wzrost „Innych działań profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży” /str. 11 diagnozy/, bo w poprzednim badaniu przeprowadzonym 2 lata temu uczestniczyło w nich 365 dzieci, a w obecnym badaniu aż 5.713. Świadczy to o tym, że dzieci i młodzież bardzo chętnie uczestniczy w tych programach, że przynoszą one wymierne efekty. To cieszy. Następnie zwróciła uwagę, że wiek inicjacji alkoholowej nie uległ zmianie, nadal 11-12-latkowie już sięgają po alkohol i najczęściej piją go z kolegami, a wielu, co jest najbardziej zatrważające – z rodziną.

 

            Radny Andrzej Modzelewski zabierając głos w tym temacie stwierdził, że z przedłożonego materiału wynika, że coraz większym problemem stają się obecnie narkotyki i środki odurzające, a nie alkohol. Na profilaktykę w tym zakresie należy więc położyć szczególny nacisk.

 

            Kolejno głos w dyskusji zabrała radna Agata Gołaszewska. Stwierdziła, że pomimo dużej ilości kontroli dokonanych w br. przez członków MKRPA w sklepach i lokalach gastronomicznych, nadal młodzież kupuje ten alkohol i spożywa go na terenie lokali. Zdaniem radnej należy uczulić właścicieli sklepów i lokali gastronomicznych, w których sprzedawany i podawany jest alkohol oraz papierosy do stosowania przepisów ustawy, tj. legitymowania kupujących.

 

Radny Andrzej Modzelewski nawiązując do wypowiedzi radnej Agaty Gołaszewskiej stwierdził, że jego zdaniem kontrole lokali i sklepów z alkoholem przyniosły wymierne, pozytywne efekty. Sama młodzież już jest świadoma tego, że wchodząc do lokalu czy sklepu, bez okazania dowodu tego alkoholu nie kupi.

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS, a jednocześnie Przewodniczący MKRPA zabierając głos w dyskusji stwierdził, że samorząd organizuje szkolenia dla właścicieli sklepów i lokali oraz sprzedawców alkoholu i tytoniu i oni doskonale wiedzą, że mają obowiązek legitymowania osób dokonujących zakupów.

 

Radna Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji ponownie zabierając głos w dyskusji poprosiła o wyjaśnienie:

 

1.    czy środki na programy profilaktyczne realizowane w ramach ŁPPiRPA są przyznawane ich realizatorom na bieżąco, w miarę wpływania wniosków, czy też w ramach konkursów?

 

2.    czy brak projektów uchwał dotyczących liczby punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w mieście oraz miejsc ich usytuowania oznacza, że nie będą one zmieniane?

 

3.    Dlaczego opracowanie „Diagnozy …” jest zlecane do wykonania firmie zewnętrznej, ile to miasto kosztuje, dlaczego nie wykonują jej służby Prezydenta, które lepiej znają środowisko i jego problemy.

 

Pani Anna Bigiej – stanowisko ds. Zdrowia i Rozwiązywania Problemów Patologii Społecznej wyjaśniła, że na realizację programów miasto ogłasza konkursy. W ubiegłym roku odbyły się dwa takie konkursy. Dodała, że wpływające oferty ocenia zespół opiniujący powołany przez Prezydenta Miasta, a przyznane dotacje są przekazywane realizującym je jednostkom zarządzeniem Prezydenta Miasta. Następnie wyjaśniła, że uchwały, o które zapytała Przewodnicząca obrad przygotowuje Wydział Spraw Obywatelskich. Brak projektów takich uchwał przy okazji uchwalania ŁPPiRPA na 2011 rok świadczy o tym, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany. Kolejno odnosząc się do „Diagnozy …” wyjaśniła, że została ona opracowana przez tą samą firmę, która wykonała ją dwa lata temu, dzięki czemu znalazło się w niej porównanie danych z kolejnych 3 badań.  Ponadto wyjaśniła, że była to oferta najtańsza.

 

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że opowiada się za tym, aby to firma zewnętrza nadal robiła diagnozę, gdyż nie jest to proste zadanie, na bardzo trudnym narzędziu badawczym, wymagające bardzo dużo wiedzy fachowej i czasu. Następnie zwróciła się do pani Anny Bigiej z zapytaniem dotyczącym zadania „Działania na rzecz trzeźwości kierowców”, tj. jak to zadanie samorząd chce realizować.

 

Pani Anna Bigiej – stanowisko ds. Zdrowia i Rozwiązywania Problemów Patologii Społecznej wyjaśniła, że zadanie to już jest realizowane, jednak w małym zakresie. Są to np. kontrole trzeźwości kierowców  dokonywane przez Policję, czy różnego rodzaju akcje antyalkoholowe. Uznanie tego zadania jako priorytetu na rok 2011 pozwoli na rozszerzenie działań w tym zakresie.

 

Kolejno radny Andrzej Modzelewski ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że w przedłożonym komisji materiale podano, że badania przeprowadzono tylko na grupie 80 osób. Wydaje mu się, że jak na Łomżę jest to zbyt mała liczba badanych, aby przeprowadzone badania mogły być obiektywne.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

 

W związku z powyższym Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2011 rok.

 

            W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie pozytywnie – 6 głosami za, zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2011 rok – zgodnie z drukiem nr 4A.

  

Ad. 3

 

Informacja dotycząca przestępstw przeciwko rodzinie w 2010 roku – druk nr 8

 

            Informację w powyższej sprawie przedstawił komisji Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS w Łomży – zgodnie z drukiem nr 8.

 

Głos w dyskusji w tym temacie zabrali:

 

            Radna Wanda Mężyńska zwróciła się do Dyrektora MOPS z zapytaniem, czy Rząd RP podjął działania w kierunku pomocy osobom poszkodowanym, ofiarom przemocy, bo takie przesłanki były. Dodała, że chodzi głównie o to, że obecnie sprawca przemocy jest pozostawiany w domu, dalej go dewastuje a ofiary przemocy są z rodzinnego domu zabierane i umieszczane np. w ośrodkach interwencji kryzysowej.

 

            Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że Rząd RP opracował zmianę ustawy dotyczącej tej kwestii, jednak została ona zaskarżona i oczekuje na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że zgodnie z tym co stwierdziła radna Wanda Mężyńska ofiary przemocy z terenu miasta Łomży są umieszczane w OIK. Ośrodek ten zapewnia poszkodowanym opiekę medyczna, prawną, psychologiczną, daje schronienie w postaci użyczenia pomieszczeń. Ofiary przemocy nawet po opuszczeniu OIK zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie ośrodka.

 

            Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w tym punkcie obrad zwróciła się do Dyrektora MOPS z zapytaniem, jaka jest jego zdaniem główna przyczyna alkoholizmu i ściśle z nim związanego zjawiska przemocy w rodzinach. Gdzie w związku z tym powinna być skierowana przez samorząd profilaktyka, pomoc? Czy problem ten nie tkwi głównie w tym, że ludzie nie mają pracy, nie mają środków do życia?

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że przyczyn alkoholizmu i związanej z nim przemocy w rodzinie jest bardzo wiele. Na pewno są nimi i te wskazane przez radną, tj. brak miejsc pracy, brak środków do życia, ale te problemy występują również w wielu rodzinach dobrze materialnie sytuowanych. Jest to bardzo złożony problem społeczny.

 

            Więcej uwag w tym temacie komisja nie wniosła i w wyniku głosowania jednogłośnie – 5 głosami za przyjęła informację w powyższej sprawie.

 

Ad. 4

 

Sprawy różne:

 

Komisja nie zgłosiła żadnych tematów w tym punkcie obrad.

 

            W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

 
  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 11 sty 2011 08:16
  • Data opublikowania: wtorek, 11 sty 2011 08:19
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej