Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 59 posiedzeniu w dniu 16 lutego 2010 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji

 

2.    Rozpatrzenie pisma Pana Tadeusza Żelazny

 

3.    Rozpatrzenie wniosku mieszkańców Łomży w sprawie likwidacji Ośrodka dla Cudzoziemców w Łomży

 

4.    Zajęcie stanowiska w sprawie pisma Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

 

5.    Sprawy różne

  

Ad. 1

  

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji

  

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 58/10 z dnia 20 stycznia 2010 roku i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 4 głosami za.

  

Ad. 2

  

Rozpatrzenie pisma Pana Tadeusza Żelazny

  

            Na wstępie głos w tym punkcie obrad zabrał Pan Tadeusz Żelazny, który podziękował Przewodniczącej obrad za zaproszenie na posiedzenie komisji. Następnie poinformował komisje o swojej sprawie – o odwołaniu się od decyzji MOPS do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Stwierdził, że SKO uchyliło decyzję MOPS. Dodał, że odwołanie do SKO złożył z uwagi na to, że nie zgadzał się z decyzja MOPS, która jego zdaniem nie uwzględniła wszystkich aspektów, jakie podał w podaniu o zmniejszenie odpłatności za korzystanie z obiadów w Klubie Seniora.

 

            Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że prośbę Pana Tadeusza Żelaznego MOPS załatwił zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodał, że jako Dyrektor MOPS ma prawo stosowania ulg, jednak musi również zwracać uwagę na budżet miasta. Dodał, że na dzień dzisiejszy utrzymanie Klubu Seniora wynosi prawie 450tys.zł. To nie jest mała kwota. Jeżeli więc zacznie wszystkie osoby korzystające z usług Klubu seniora zwalniać z opłat, to dojdzie do sytuacji, że całość wydatków będzie musiał ponieść budżet miasta. Ponadto wyjaśnił, że Pan Tadeusz Żelazny ma dość wysoki dochód i gdyby nie ulga, to zgodnie z uchwałą Rady powinien ponieść całkowity koszt za wyżywienie.

 

            Następnie radny Jan Kleczyński zwrócił się do Dyrektora MOPS z zapytaniem, jak dużo tego typu spraw, tj. odwołań od decyzji wpływa rocznie do MOPS.

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że tego typu spraw wpływa co roku dosyć dużo. Należy jednak je podzielić na takie, które Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyla i takie, z które utrzymuje w mocy. Dodał, że dokładnej liczy składanych odwołań nie jest w stanie w chwili obecnej podać. Musiałby to policzyć.

 

Następnie radna Wanda Mężyńska zapoznała komisję z treścią decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

 

Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji podsumowując dyskusję w tym temacie stwierdziła, że uważa sprawę za zamkniętą. Pogratulowała Panu Tadeuszowi Żelaznemu wygrania sprawy i podziękowała za obecność na posiedzeniu komisji.

  

Ad. 3

  

Rozpatrzenie wniosku mieszkańców Łomży w sprawie likwidacji Ośrodka dla Cudzoziemców w Łomży

  

            Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że pod wnioskiem, o którym mowa podpisało się kilkuset mieszkańców Łomży. Dodał, że beneficjenci MOPS otrzymują różne formy pomocy. Sugerują, że cudzoziemcy przebywający na terenie naszego miasta uchylają się od pracy, a również z tej formy pomocy korzystają. Ponadto autorzy wniosku podają, że w naszym mieście przebywać może obecnie ok. tysiąca cudzoziemców, jest to ogromna rzesza ludzi, a co z tym się wiąże – duże pieniądze. Następnie zwrócił się do Dyrektora MOPS z zapytaniem czy sprawa uchodźców jest monitorowana przez MOPS.

 

            Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że na pewno Rada nie będzie miała wpływu na to czy uchodźcy w naszym mieście będą czy nie. Wyjaśnił, że na spotkaniu w WSzZiP im. B. Jańskiego był obecny Dyrektor Biura ds. Uchodźców i wyjaśniał szeroko kwestię przedmiotowego wniosku, bo został on złożony również na jego ręce. Dodał, że dwa ośrodki, które działają na terenie naszego powiatu, tj. w Łomży i w Czerwonym Borze mają określony termin działania do końca czerwca br. W miesiącu marcu odbędzie się przetarg na dalsze prowadzenie ośrodków i uważa, że oba utrzymają się, będą nadal funkcjonować. Ponadto wyjaśnił, że jeżeli nawet w mieście nie byłoby ośrodków dla uchodźców, to i tak cudzoziemcy ze statusem uchodźcy maja możliwość osiedlania się na całym terytorium RP. To, gdzie uchodźcy się osiedlają mając status uchodźcy, to ich sprawa. W miejscu, w którym uchodźcy zdecydują się zamieszkać, zgłaszają swój pobyt i są objęci integralna pomocą, jak pozostali mieszkańcy miasta.

 

            Radny Jan Kleczyński ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdził, że ma pełną świadomość tego, że ani Rada, ani Prezydent, ani ktokolwiek inny w mieście nie jest władny aby zmienić tę sytuację. Może dokonać tego tylko Urząd ds. Uchodźctwa. Uważa jednak, że takimi wnioskami, jak omawiany obecnie przez komisję, czy stanowiskami można zmusić urząd do działania, bo za chwilę miasto nie będzie w stanie poradzić sobie z uchodźcami. Kontynuując swoją wypowiedź stwierdził, że niehumanitarnym byłoby zamknięcie ośrodków i nie o to wnioskodawcom i jemu chodzi. Chodzi tylko o ograniczenie liczby cudzoziemców przebywających na terenie naszego miasta.  

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdził, że Urząd ds. Uchodźców zaostrzył kryteria i coraz mniej emigrantów przebywa w ośrodkach dla uchodźców. Jako przykład podał, że w roku ubiegłym w ośrodkach na terenie naszego powiatu przebywało ponad 150 rodzin ponad program, a w tym roku jest ich już tylko 33. Stwierdził, że na pewno byłoby lepiej gdyby jeden ośrodek z terenu Łomży został zlikwidowany ale na to miasto nie ma żadnego wpływu. Nikt nie pyta Rady ani Prezydenta czy taki ośrodek w mieście chcą mieć. Urząd ds. Uchodźców kieruje się prostą zasadą – jak najmniejszym kosztem funkcjonowania ośrodka i to się bardzo dobrze sprawdza we wschodniej części naszego kraju. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że jako Dyrektor MOPS i jako obywatel miasta opowiada się za likwidacją jednego ośrodka z terenu Łomży. To stanowisko przedstawił na spotkaniu, w którym uczestniczył Wojewoda Podlaski. Spotkanie poświęcone było kwestii uchodźców i miały być podjęte działania w kierunku likwidacji jednego ośrodka. Jednak nic się nie dzieje w tym kierunku.

 

Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w dyskusji poparła wypowiedź Pana Dyrektora Jagielaka, że gdyby tylko jeden ośrodek funkcjonował na terenie naszego powiatu -  ten w Czerwonym Borze, to wystarczyłoby to w zupełności.

 

Kolejno radny Jan Kleczyński stwierdził, że problem poruszony we wniosku mieszkańców w naszym mieście istnieje. Wystarczyłby w Łomży jeden ośrodek i przychyla się do stanowiska mieszkańców, że ośrodek w Czerwonym Borze należy zostawić, a zlikwidować ten przy ul. Wesołej w Łomży. Zaproponował następnie, żeby komisja przyjęła i do Urzędu ds. Cudzoziemców skierowała swoje stanowisko o wygaszenie ośrodka w Łomży, a pozostawienie tylko tego w Czerwonym Borze.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

 

Następnie radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie wniosek radnego Jana Kleczyńskiego.

 

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 3 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się. Przewodnicząca Komisji nie brała udziału w głosowaniu.

  

Ad. 4

  

Zajęcie stanowiska w sprawie pisma Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

  

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie zaproponował, aby komisja zwróciła się z prośbą do Dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala w Łomży o rozważenie możliwości realizacji postulatów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, podnoszonych pismem nr OZZPiP-Sz.W-06/2010 z dnia 5 lutego br. – pismo w załączeniu do protokołu.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

 

Następnie radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie wniosek radnego Jana Kleczyńskiego.

 

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 3 głosami za, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się. Przewodnicząca Komisji nie brała udziału w głosowaniu.

 

Następnie, w związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

 
  • Data powstania: Data powstania: środa, 24 mar 2010 08:04
  • Data opublikowania: środa, 24 mar 2010 08:07
  • Data przejścia do archiwum: środa, 22 gru 2010 12:28
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej