Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 58 posiedzeniu w dniu 20 stycznia 2010 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji:

 

1)    nr 56/09 z dnia 21 października 2009 roku

 

2)    nr 57/09 z dnia 9 grudnia 2009 roku

 

2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Łomżyńskiego Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na 2010 rok – druk nr 719, 719A

 

3.    Przyjęcie planu pracy komisji i zgłoszenie propozycji tematów na sesje Rady Miejskiej w 2010 roku oraz przyjęcie sprawozdania z pracy komisji za 2009 rok

 

4.    Informacja na temat przygotowania miasta i planowanych formach wypoczynku dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych – druk nr 722

 

5.    Sprawy różne

 

Ad. 1

 

Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji:

 

1)    nr 56/09 z dnia 21 października 2009 roku – Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 56/09 i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 3 głosami za,

 

2)    nr 57/09 z dnia 9 grudnia 2009 roku – Komisja nie wniosła również uwag do protokołu nr 57/09 i w wyniku głosowania przyjęła go 3 głosami za – jednogłośnie.

 

Ad. 2

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Łomżyńskiego Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na 2010 rok – druk nr 719, 719A

 

            Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że na początku każdego roku budżetowego rada przyjmuje w/w program. Wynika to z uchwały budżetowej, w której ten program rozpisany jest kwotowo, a w przedmiotowym dokumencie zadaniowo i chodzi o uruchomienie środków i zadań.

 

            Pan Józef Babiel – Wydział Kultury, Sportu i Turystyki – uzupełniając wypowiedź radnego Jana Kleczyńskiego stwierdził, że przyjęcie powyższego programu wynika również z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, jak też z uchwały Rady Miejskiej Łomży w sprawie Łomżyńskiej Karty Współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi”. Dodał, że Karta jest programem wieloletnim, zaś przedłożony dziś komisji do zaopiniowania dokument jest programem rocznym, jest literalnym spełnieniem wymogów ustawowych. Następnie poinformował, że Sejm i Senat RP przyjęły już nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie i po podpisaniu jej przez Prezydenta RP sądzi, że nastąpią w tym dokumencie znaczące zmiany na tyle, że prawdopodobnie w najbliższym czasie zostanie Radzie zaproponowane uchylenie Karty Współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi i przyjęcie nowych dokumentów, dostosowanych do znowelizowanej ustawy.

 

            Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie – 4 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

Ad. 3

 

Przyjęcie planu pracy komisji i zgłoszenie propozycji tematów na sesje Rady Miejskiej w 2010 roku oraz przyjęcie sprawozdania z pracy komisji za 2009 rok

 

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że w propozycjach tematów w miesiącu kwietniu jest temat: Ocena realizacji „Strategii rozwiązywania problemów społecznych na terenie miasta Łomża na lata 2007-2015, ze szczególnym uwzględnieniem polityki pro rodzinnej miasta”. W związku z tym poddał pod rozwagę komisji, by w ramach realizacji tego punktu ze środków na profilaktykę samorząd zorganizował ogólno miejską imprezę promującą abstynencję w rodzinie.

 

Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że osobiście nie ma nic przeciwko temu, że inicjatywa należy do radnych. Stwierdziła, że radny Kleczyński powinien przedstawić konkretny program tej imprezy, a komisja go z pewnością wesprze i pomoże w jego realizacji. Dodała, że są na to pieniądze w budżecie miasta, a nie zawsze są one właściwie wykorzystywane.

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do propozycji radnego Jana Kleczyńskiego stwierdził, że temat przeanalizuje. Przypomniał, że zapotrzebowanie na środki z profilaktyki jest duże, a na ostatniej sesji padły wnioski o przeznaczenie z nich m.in. kwot dla Policji czy szkół. Dodał, że w ubiegłym roku zgłoszone zapotrzebowanie na środki z profilaktyki opiewały na kwotę 2mln.zł, a faktycznie w budżecie było ich i w tym roku będzie na podobnym poziomie – ok. 1mln.zł. Trzeba więc tak selekcjonować zgłaszane programy, by wybierać te najlepsze. Kontynuując wypowiedź odnośnie propozycji zorganizowania miejskiej imprezy promującej abstynencję w rodzinie stwierdził, że tematem się zajmie, przeanalizuje go. Dodał, że oczekuje również na pomoc i sugestie komisji odnośnie realizacji zgłoszonej inicjatywy.

 

Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji zabierając ponownie głos w tym temacie stwierdziła, że Komisja od początku kadencji w swojej pracy zwracała szczególną uwagę na politykę prorodzinną miasta. Komisja była inicjatorem uchwały w sprawie nagrody opiekuńczej, jednak nie było dobrej woli, by ona ostała uchwalona i obowiązywała w naszym mieście, a w innych miastach tego typu uchwały obowiązują, Rady je uchwaliły. Dodała, że  już trzy szkoły w Łomży zostały zlikwidowane. Siedziby tych szkół mają dziś inne przeznaczenie. W jednej z nich mieści się muzeum, w drugiej Szkoła Drzewna i Gimnazjum, a w trzeciej Dom Dziecka. Kontynuując swoją wypowiedź stwierdziła, że coraz mniej jest dzieci w naszym mieście i w naszym kraju również.

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że gdyby była inna polityka działania Rządu, gdyby dotacje na jednego ucznia były większe, to w klasach zamiast 30, uczyłoby się 15 uczniów i budynki szkół nie pustoszałyby, nie zmieniałyby swojego przeznaczenia.

 

Radny Jan Kleczyński zabierając glos w dyskusji stwierdził, że skoro mowa o polityce prorodzinnej, to każdy samorząd zgodnie z ustawą powinien taka politykę mieć. On na dzień dzisiejszy nie widział takiej polityki miasta Łomża, a projekt w tej kwestii m.in. i na Komisji Rodziny przedkładał ponad 2 lata temu, ale nie został nadany temu projektowi żaden bieg. Dodał, że inne gminy taka politykę posiadają i w oparciu o nie funkcjonują, bo jej posiadanie jest obowiązkiem każdej gminy. Następnie zwrócił się do Pana Prezydenta Choińskiego z zapytaniem, jak przedstawi Radzie ocenę funkcjonowania „Strategii rozwiązywania problemów społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem polityki prorodzinnej miasta”, który to temat Przewodnicząca obrad zaproponowała jako jeden z tematów kwietniowej sesji Rady, skoro tej polityki prorodzinnej miasto nie ma?

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że miasto realizuje „Strategię”, a polityka prorodzinna jest jej elementem składowym. Dodał, że w br. już wprowadzono do tego dokumentu pewne zmiany, nowe zadania i co roku kolejne nowe zadania będą do niej wprowadzane. Stwierdził, że na pewno radni otrzymają konkretną informację na temat realizacji strategii. Ponadto poinformował, że Prezydent Miasta zarządzeniem powołał zespół ds. aktualizacji i monitorowania "strategii rozwiązywania problemów społecznych na terenie miasta Łomża na lata 2007 - 2015." W skład zespołu wchodzą przedstawiciele UM, szkół, KMP, WOPiT, MOPS, i inni.

 

Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie – 4 głosami za przyjęła: plan pracy komisji i propozycje tematów na sesje Rady Miejskiej na 2010 rok oraz sprawozdanie z działalności komisji za rok 2009 – w załączeniu do protokołu.

 

Ad. 4

 

Informacja na temat przygotowania miasta i planowanych formach wypoczynku dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych – druk nr 722

 

            Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym punkcie obrad zwróciła się do Dyrektora MOPS z zapytaniem, na jakiej podstawie będą wydawane w czasie ferii posiłki dzieciom z rodzin ubogich w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, czy będzie się to odbywało na podstawie jakiegoś wykazu?

 

            Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że Dyrekcji tej szkoły przekazał listę dzieci uprawnionych do korzystanie z bezpłatnych posiłków.

 

            Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta uzupełniając wypowiedź Dyrektora MOPS stwierdził, że przez kilka lat nie organizowało miasto posiłków dla dzieci w czasie ferii, bo nie było takiego zainteresowania. Jednak w tym roku po obiady będą wydawane w stołówce ZSzDiG, MOPS czeka jeszcze na zgłoszenia dzieci z poszczególnych szkół. Dodał, że szkoła ta oprócz wydawania posiłków będzie również prowadziła wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie szkoły będą czynne w czasie ferii w godz. od 9.00 do 13.00, a pracownicy i nauczyciele będą w nich sprawować dyżury, by dzieciom i młodzieży zapewnić właściwą opiekę. Wyjaśnił ponadto, że z informacji jakie uzyskał wynika, że np. SP nr 10 będzie czynna w czasie ferii do godz. 21. Odbywać się w niej będą różnorodne zajęcia, w tym koła przedmiotowe z każdego niemal przedmiotu. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że oferta kierowana do dzieci i młodzieży w czasie ferii jest bardzo szeroka, urozmaicona, a drzwi każdej szkoły będą otwarte dla każdego dziecka, które zechce tylko w czasie ferii z zabawy czy nauki w szkole skorzystać. Wiele dzieci w tym czasie od szkoły zechce całkiem odpocząć o to też trzeba uszanować.

 

            Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji zabierając głos w tym punkcie obrad poprosiła o wyjaśnienie, czy dyrektorzy szkół zgłosili listy dzieci, które będą korzystały z obiadów w czasie ferii oraz czy rodzice i opiekunowie tych dzieci zostali powiadomieni o tym, że taka możliwość będzie. Dodała, że chodzi jej o to, by te obiady nie były szykowane na darmo, by pieniądze nie zostały niepotrzebnie wydatkowane.

 

            Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że MOPS przygotował listę dzieci uprawnionych do otrzymania darmowych posiłków w czasie ferii. Ponadto pracownicy socjalni MOPS na co dzień pracujący w tym środowisku informują mieszkańców o takiej możliwości. Lista jest więc otwarta i każde dziecko, które będzie się kwalifikowało na pewno z tych posiłków skorzysta. Dodał, że nie widzi potrzeby włączania w to dyrektorów szkół, bo będą oni i tak musieli się kontaktować z MOPS. Stwierdził, że na dzień dzisiejszy 250 dzieci znajduje się na tej liście. Następnie stwierdził, że lista tych dzieci trafi na lodowisko, dzięki czemu za symboliczne 2zł będą one mogły z niego korzystać do woli. Dyrektor MOSiR tę listę otrzymał również jako administrator lodowiska, już przygotował identyfikatory dla dzieci. Poinformował, że opłata 2zł będzie pobierana za wypożyczanie sprzętu, korzystanie z lodowiska będą dzieci miały zapewnione bezpłatnie. Uważa, że nie jest dobrą metodą wychowawczą dawanie wszystkiego za darmo. Dzieci wnosząc symboliczną opłatę za sprzęt będą go bardziej szanowały.

 

            Radny Jan Kleczyński poparł stanowisko Prezydenta, że bardziej wychowawcze jest pobieranie, choćby drobnej opłaty za sprzęt niż rozdawnictwo. Uważał, jednak, że będzie to rzeczywiście symboliczna złotówka, ale skoro już miasto podjęło działania, to je popiera.

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że rzeczywiście już wszystko jest ustalone, dograne, poszła informacja, że będzie to opłata w wysokości 2zł. Dodał, że w tym roku zostanie to przetestowane, da wskazówki do rozwiązań na lata kolejne.

 

Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji ponownie zabierając głos w tym punkcie obrad zwróciła się z zapytaniem do Prezydenta Choińskiego, w jaki sposób szkoły przekażą dzieciom i rodzicom swoją ofertę na czas ferii? Czy będą to informacje dla rodziców przekazywane na spotkaniach z nimi, czy też w formie ogłoszeń w szkołach?

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że każda szkoła już ma opracowany swój program na ferie w formie konkretnego dokumentu. Na spotkaniach z rodzicami wychowawcy klas zapoznają rodziców z ofertą szkoły na czas ferii. Dodał, że szkoły od dawna do tych zadań się przygotowywały, bo muszą zabezpieczyć opiekunów, sprzęt, itd.

 

Kolejno radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że zarówno w tym roku, jak i w latach poprzednich również, najbogatszą ofertę dla dzieci i młodzieży w czasie ferii przygotowała Parafia p.w. Krzyża Św., która przewiduje objąć opieką w tym czasie ok. 300 osób dziennie. Dodała, że ogólnie w całym mieście oferta kierowana do uczniów na czas ferii zmieniła się na lepsze. Szkoda tylko, że basen w tym czasie nie będzie jeszcze oddany do użytku, bo miasto ponosi ogromne koszty na jego utrzymanie. Następnie zwróciła się do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem dot. Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego – czy w czasie ferie będzie on zamknięty czy czynny? Czy dzieci uczęszczające do ośrodka będą mogły korzystać w ferie z zajęć organizowanych w Zespole Szkół Specjalnych i w jakich godzinach.

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że ośrodek jest placówką feryjną, działa w ramach Zespołu Szkół Specjalnych. Zespół Szkół Specjalnych organizuje zajęcia w czasie ferii, więc wychowankowie ośrodka na równi z wychowankami ZSzS mogą z nich korzystać, co prawda nie na terenie ośrodka przy ul. Wojska Polskiego, ale w siedzibie zespołu przy ul. Nowogrodzkiej. Dodał, że w Zespole Szkół Specjalnych czas ferii jest organizowany inaczej niż w pozostałych placówkach. Tam nauczyciele i rodzice ściśle współpracują, dogadują się w jakich godzinach placówka ma być czynna.

 

Kolejno radny Jan Kleczyński poprosił o wyjaśnienie, czy jest znany termin oddania do użytku basenu przy SP nr 10 oraz czy maszyna do pielęgnacji lodu już działa na lodowisku przy Orliku?

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że przewidywany termin oddania do użytkowania basenu przy SP nr 10 to połowa lutego 2010r. Jeśli zaś chodzi o maszynę do pielęgnacji lodu, to Państwowa Inspekcja Pracy jeszcze nie przekazała jej do użytku. Ma nadzieję, że nastąpi to lada dzień.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie – 4 głosami za przyjęła informację o przygotowaniu do wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych – zgodnie z drukiem nr 722.

 

Ad. 5

 

Sprawy różne

 

            Radny Jan Kleczyński zwrócił się do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem, czy rzeczywiście w czasie ferii zimowych zabezpieczona będzie opieka dla dzieci uczęszczających do Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego?

 

            Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że ośrodek znajduje się w jurysdykcji Zespołu Szkół Specjalnych. Dodał, że nie rozumie dlaczego tym tematem obarcza się Prezydenta? Od tego jest dyrektor ZSzS. To on ma wychodzić z dobrymi propozycjami do środowiska, oczekuje też na współpracę tego środowiska. Musi więc powstać inicjatywa, rozwiązanie, skąd pozyskać dodatkowe środki aby tym dzieciom pomóc m.in. w czasie ferii, wakacji. Pani Dyrektor Niewińska jest otwarta na zawiązanie stowarzyszenia z rodzicami, jednak rodzice to rozwiązanie negują, uzasadniając zmęczeniem.

 

            Radny Jan Kleczyński odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że dobrze by było, by samorząd wyjaśnił rodzicom, że jeśli nie zaangażują się solidnie w pozyskiwanie środków z zewnątrz na funkcjonowanie ośrodka, do którego uczęszczają ich dzieci, to będzie ciężko zapewnić im opiekę w czasie ferii, wakacji, bo jest to placówka feryjna.

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

 

Na tym protokół zakończono.

 
  • Data powstania: Data powstania: środa, 17 lut 2010 11:10
  • Data opublikowania: środa, 17 lut 2010 11:13
  • Data przejścia do archiwum: środa, 22 gru 2010 12:29
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej