Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 11 posiedzeniu w dniu 25 czerwca 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:
 

1.      Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uregulowania należności za transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej placówki dzieci niepełnosprawnych

 

2.      Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomża do roku 2020 - druk nr 131, 131A

 

3.      Sprawy różne

 

Ad. 1 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uregulowania należności za transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej placówki dzieci niepełnosprawnych

 

             Przewodnicząca Komisji – radna Alicja Bandzul wprowadzając do tematu stwierdziła, że Komisja na swym pierwszym posiedzeniu w tej sprawie w dniu 28 lutego 2007 roku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała prośbę rodziców o dofinansowanie transportu dzieci niepełnosprawnych do Dziennego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dodała, że Komisja nie znała przepisów prawa umożliwiających wypłatę kwot należnych rodzicom za dowóz dzieci, zwróciła się z wnioskiem do Prezydenta Miasta, by podległe mu służby opracowały i przedłożyły Komisji do zaopiniowania projekt uchwały w przedmiotowej sprawie, by Komisja mogła ją zaopiniować i przedłożyć na sesji Rady celem podjęcia stosownej uchwały. Komisja otrzymała odpowiedź, że brak jest podstaw prawnych do wypłaty należności, dlatego Komisja zaprzestała działań w tym zakresie. Jednak rodzice dzieci niepełnospraw-nych sprawę drążyli dalej. Zwrócili się do Ministerstwa Edukacji z prośbą o wskazanie podstawy prawnej. Ministerstwo Edukacji tę podstawę prawną wskazało, więc rodzice dzieci niepełnosprawnych ponownie do Komisji skierowali prośbę w sprawie wypłat należnych im kwot za dowóz dzieci, dlatego też ten temat jest przedmiotem obrad dzisiejszej Komisji. Dodała, że aby dojść do konsensusu niezbędna jest obecność Prezydenta, który dysponuje funduszami, jak i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Niestety Pan Prezydent Choiński przebywa na urlopie wypoczynkowym, rodzice zaś są na spotkaniu obecni. Uważa, że sprawę należy jak najszybciej pozytywnie załatwić, gdyż ciągnie się ona od kilku lat.           

Pani Lilianna Lechowicz – przedstawiciel rodziców dzieci niepełnospraw-nych wyjaśniła, że nurtująca ich sprawa ciągnie się już od 1999 roku, a sama prośba o dofinansowanie transportu była władzom miasta przy każdej okazji spotkania ustnie monitowana, jednakże zawsze była oddalana, nie znajdowała poparcia. Dlatego rodzice sformułowali prośbę na piśmie, przekazali ją Prezydentowi i Komisji, stąd m.in. dzisiejsze spotkanie.           

Przewodnicząca Komisji – radna Alicja Bandzul stwierdziła, że poza należnością miesięczną rodzice na piśmie wnioskują o wypłatę zaległych kwot. W związku z tym zwróciła się do obecnych na posiedzeniu rodziców z zapytaniem, czy ten wniosek podtrzymują, czy pójdą na ugodę i zaległości darują. Dodała, że co prawda Prezydent jest na spotkaniu nieobecny, ale otrzyma na piśmie wniosek wypracowany na dzisiejszym posiedzeniu Komisji. Poprosiła również członków Komisji o wypowiedź w tej sprawie.           

Radny Jan Kleczyński zwrócił się z zapytaniem czy na pismo z 21.06.2007r., z którym Komisja w pełni się identyfikuje Pan Prezydent udzielił odpowiedzi?           

Przewodnicząca Komisji – radna Alicja Bandzul stwierdziła, że Pan Prezydent na pismo nie odpowiedział i jest na spotkaniu z powodu urlopu nieobecny. Brak jest też opinii radcy prawnego w sprawie projektu uchwały Komisji.            

Radny Maciej Borysewicz zabierając głos w dyskusji stwierdził, że Prezydent i jego służby miały tydzień czasu na zajęcie się tą sprawą. Dodał, że na poprzednim posiedzeniu wnioskował do Prezydenta o jak najszybsze zajęcie się sprawą z uwagi na to, że w dniu dzisiejszym Komisja z rodzicami będzie rozmawiała o możliwości polubownego załatwienia sprawy. Uważa, że kwestia wydania opinii przez radcę prawnego nie wymaga wielodniowych zastanowień, a opinii jednak Komisja nie otrzymała, w związku z czym on będzie się posiłkował tym, co Pan Prezydent Choiński powiedział na ostatnim posiedzeniu – że nie zgadza się z opinią prawną Ministerstwa Edukacji.            

Pani Lilianna Lechowicz – przedstawiciel rodziców poinformowała Komisję, że żaden z Rodziców nie otrzymał od Prezydenta oficjalnej odpowiedzi na wniosek Komisji z dnia 1.03.2007r. pomimo tego, że wszyscy rodzice w piśmie tym podani byli jako adresaci. Odpowiedź tę otrzymała w Biurze Rady, gdy przyszła zapytać, czy coś w tej sprawie do Biura wpłynęło. Następnie stwierdziła, że w momencie, gdy był zakładany ośrodek w 1999 roku Pan Dyrektor Chrzanowski zapewniał rodziców, że zapewni transport dzieci do DPS. Jednak, gdy zobaczył, że rodzice posiadają swoje samochody, ta sprawa upadła. Teraz jednak rodzice wystosowali wniosek, znaleźli podstawę prawną i chcą otrzymać należne pieniądze i proszą Komisję o pomoc w tej sprawie.            

Pan Zbigniew Nawrocki – przedstawiciel rodziców stwierdził, że z obiegiem dokumentów Prezydenta coś jest nie tak, gdyż nie tylko brak jest odpowiedzi na pismo z 1.03.br., o którym była mowa w dyskusji ale i na kilka innych, sprzed kilku lat. Takie postępowanie powoduje, że rodzice czują się lekceważeni przez obecną władzę, opuszczeni, bo na żadne pisma i prośby nie otrzymują odpowiedzi. Następnie podziękował Komisji za zaproszenie, wysłuchanie prośby i pozytywną opinię w sprawie. Ponadto stwierdził, że dzieci dużo zdrowsze od ich dzieci, te, które uczęszczają na warsztaty terapi zawodowej, są na zajęcia dowożone. Ich dzieci są najbardziej przez los pokrzywdzone, a mimo to rodzice muszą je sami dowieźć do DPS i w pełni samodzielnie koszty transportu pokryć. Dodał, że niedawno Pan Dyrektor Chrzanowski zakupił samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, więc to tylko kwestia chęci dowozu ich dzieci do DPS.           

Pani Elżbieta Karwowska – przedstawiciel rodziców stwierdziła, że jest to przykra sytuacja, że Prezydent wiedząc o spotkaniu, nie znalazł nawet 5 minut czasu dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.     

Przewodnicząca Komisji – radna Alicja Bandzul zapewniła rodziców, że Komisja identyfikuje się z ich prośba i zrobi, co w jej mocy by to, co dzieciom specjalnej troski się należy, otrzymały. Następnie zwróciła się do rodziców z zapytaniem czy podtrzymują wniosek o wypłatę zaległości, czy są skłonni z tego zejść.            

Pani Lilianna Lechowicz – przedstawiciel rodziców w imieniu rodziców stwierdziła, że ugoda jest mile widziana, jednak chcieliby wiedzieć, na co mogą liczyć ze strony miasta. Jak poznają warunki Prezydenta, będzie mowa o ugodzie.            

Przewodnicząca Komisji – radna Alicja Bandzul podsumowując dyskusję w tym temacie stwierdziła, że nie ma na posiedzeniu Komisji Pana Prezydenta, wnioskuje, by jeszcze raz odbyło się spotkanie Komisji w tej sprawie, na które rodzice również otrzymają zaproszenie. Dodała, że na najbliższej sesji temat nie zostanie poddany pod głosowanie Rady, ponieważ sprawa nie jest sfinalizowana. Uchwała musi być zaopiniowana przez Prezydenta, bo on jest dysponentem i wykonawcą budżetu miasta.            

Radny Jan Kleczyński ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że na najbliższej sesji złoży w tej sprawie interpelację, bo nie może tak być, że organ wykonawczy lekceważy bardzo istotne problemy, dotyczące naszego miasta. To ignorancja i arogancja władzy.   

Radny Maciej Borysewicz poinformował rodziców, że powinni w kwestii braku odpowiedzi na pisma zgłosić się do Komisji Rewizyjnej Rady i ona tę sprawę zbada.

Przewodnicząca Komisji – radna Alicja Bandzul poddała pod głosowanie wniosek, by Komisja ponownie się spotkała w sprawie uregulowania należności za transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej placówki dzieci niepełnospraw-nych.

 

Ad. 2

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomża do roku 2020 - druk nr 131, 131A 

Wnioski w tym temacie zgłosili:

Radny Jan Kleczyński:

1.      odnosząc się do zapisu na str. 51 – cel operacyjny: „Budowa nowych, modernizacja i poprawa standardu istniejących komunalnych zasobów mieszkaniowych”, gdzie wymienione są enumeratywnie różne budynki komunalne z terenu naszego miasta stwierdził, że w tym zakresie żadnej polityki miasta nie widać. Z rozmów, jakie ostatnio przeprowadził z fachowcami wynika, że remontowanie starych obiektów o znacznej kubaturze pochłonie ogromne koszty – co widać w „Strategii ...”. Poddaje w związku z tym pod rozwagę czy nie lepiej byłoby podjąć decyzję o sprzedaży tych starych budynków komunalnych i wyasygnować fundusz mieszkaniowy celem budowy nowego obiektu komunalnego. Uważa, że przyjmując to zadanie miasto na lata będzie miało związane ręce tymi budynkami, a ten problem już w mieście istnieje. Zwrócił się więc do Komisji z prośbą o pomoc w sformułowaniu nowych zapisów dotyczących tego zadania.

2.      str. 54 – cel operacyjny: „Poprawa warunków życia osób niepełnosprawnych” – nie jest do końca pewny czy istnieje baza danych osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie Łomży3.      wniósł, by na stronie 57 cel operacyjny: „Poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego” - zadanie realizacyjne „Budowa Izby Wytrzeźwień” w rubryce podmioty odpowiedzialne lub współodpowiedzialne za realizację zadania wpisać także „samorządy ościenne”, bo nie wyobraża sobie, by one nie partycypowały w kosztach budowy, a potem utrzymania izby wytrzeźwień4.      kolejno zawnioskował, by na stronie nr 47 cel operacyjny: „Utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy poprzez wspieranie rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości” - zadanie realizacyjne „Zagospodarowanie terenów PKP położonych w centrum miasta na działalność gospodarczą” zmienić na „przywrócenie połączenia kolejowego Łomży z całym krajem”           

Przewodnicząca Komisji – radna Alicja Bandzul zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że w szczególności popiera wniosek radnego Jana Kleczyńskiego dotyczące połączenia kolejowego Łomży z całą Polską. Dodała, że traktuje „Strategię...” jako dokument elastyczny, podobnie jak Plan Pracy Rady Miejskiej, w który w miarę potrzeb dodaje się lub zdejmuje pewne zadania. Popiera wszelkie inicjatywy służące rozwojowi naszego miasta i poprawie warunków życia jego mieszkańców.            

Następnie w wyniku dyskusji Komisja podjęła decyzję, że wyrazi pozytywną opinię w sprawie „Strategii ...”, że popiera wszelkie działania służące rozwojowi naszego miasta i poprawie warunków życia jego mieszkańców, jednak wnosi o:

1.      by na stronie nr 47 cel operacyjny „utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy poprzez wspieranie rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości” projekt (zadanie) realizacyjne „Zagospodarowanie terenów PKP położonych w centrum miasta na działalność gospodarczą” zmienić na „przywrócenie połączenia kolejowego Łomży z całym krajem”

2.      by na stronie 57 cel operacyjny „poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego” projekt (zadanie) realizacyjne „Budowa Izby Wytrzeźwień” w rubryce podmioty odpowiedzialne lub współodpowiedzialne za realizację zadania wpisać także „samorządy ościenne”           

W wyniku głosowania powyższą opinię Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie /5 głosami za/ wraz z wyżej wymienionymi, przyjętymi przez Komisję wnioskami.           

Na tym protokół zakończono.  

 

  • Data powstania: Data powstania: środa, 22 sie 2007 08:36
  • Data opublikowania: środa, 22 sie 2007 08:42
  • Data przejścia do archiwum: środa, 22 gru 2010 12:38
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej