Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 5 posiedzeniu w dniu 15 marca 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny: 1. Przyjęcie protokołu nr 4/07 z dnia 28 lutego 2007 roku 2. Rozpatrzenie sprawozdania z realizacji zadań w zakresie pomocy społecznej za 2006r. oraz oceny działalności MOPS – druk nr 59 3. Informacja o realizacji zadań z zakresu polityki społecznej miasta Łomży w 2006r. – druk nr 64 4. Ocena realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i patologii Społecznej za 2006r. – druk nr 60 5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie finansowania zadań ze środków PFRON w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych – druk nr 63, 63A 6. Sprawy różne
Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 4/07 z dnia 28 lutego 2007 roku

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 4/07 z poprzedniego posiedzenia Komisji z dnia 28 lutego br. i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 5 głosami za.

Ad. 2

Rozpatrzenie sprawozdania z realizacji zadań w zakresie pomocy społecznej za 2006r. oraz oceny działalności MOPS – druk nr 59

Radny Jarosław Kozłowski zabierając głos w powyższej sprawie stwierdził, że na dzień dzisiejszy należałoby zatrudnić w MOPS 10 pracowników socjalnych, by spełnione były obowiązujące standardy w tym zakresie. Prosi o wyjaśnienie, czy te osoby zostaną zatrudnione.
Pan Dyrektor Jagielak stwierdził, że w tym roku zostały zatrudnione 3 osoby – opiekunki społeczne i w kolejnych latach takie osoby będą zatrudniane, aż do osiągnięcia wspomnianych przez radnego standardów – 1 pracownik socjalny na dwa tysiące mieszkańców. Dodał, że to miasto na ten cel musi wygospodarować środki i zatrudnić te osoby na stałe.
Następnie głos w dyskusji zabrał radny Jan Kleczyński i odniósł się do wielu zagadnień dotyczących przedłożonego materiału, m.in. kwestii pomocy uchodźcom z Czeczenii, wypłaty zasiłków okresowych, dożywiania osób biednych, funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Kończąc swą wypowiedź zasugerował, aby w latach przyszłych organizacja Łomżyńskich Dni Rodziny była imprezą organizowaną przez wiele podmiotów i w Łomży, na miejscu, by skoordynować wszelkie działania związane z ich organizacją, bo stać Łomżę na imprezę z prawdziwego zdarzenia.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania sprawozdanie z realizacji zadań w zakresie pomocy społecznej za 2006 rok przyjęła 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym.

Ad. 3

Informacja o realizacji zadań z zakresu polityki społecznej miasta Łomży w 2006r. – druk nr 64

Informację powyższą przedstawiła Komisji Pani Małgorzata Bronowicz-Domańska – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.
Przewodnicząca obrad zwróciła się do pani Naczelnik z zapytaniem, jaka liczba osób oczekuje w Łomży na mieszkania socjalne.
Pani Naczelnik Domańska stwierdziła, że 46 osób to osoby uprawnione, umieszczone na liście oczekujących na mieszkania socjalne i te osoby w tym roku takie mieszkania otrzymają, gdyż zostanie oddany do użytku blok komunalny. Dodała, że podań o mieszkania tego typu jest w wydziale złożonych ok. tysiąca.
Następnie radny Jan Kleczyński poprosił o wyjaśnienie jak przedstawia się sprawa egzekucji świadczeń alimentacyjnych od tych, którzy nie chcą ich świadczyć.
Pani Naczelnik Domańska wyjaśniła, że na samorządy nałożono obowiązek wypłacania zaliczek alimentacyjnych oraz całą procedurę postępowania wobec dłużników alimentacyjnych. Takich dłużników łomżyński samorząd ma 284. Dodała, postępowanie wobec tych dłużników jest nieskuteczne – w skali ogólnopolskiej wskaźnik odzyskiwania zaliczek alimentacyjnych wynosi 0,5%, zaś w Łomży odzyskuje się 3% wypłaconych zaliczek alimentacyjnych. Stwierdziła, że ta procedura jest taka, że w zasadzie jedna osoba powinna siedzieć i nią się zajmować przeglądając wszystkie teczki dłużników i kolejne kroki postępowania prowadzić, tj. wywiady środowiskowe, ustalanie adresów, sprawdzanie na policji, oświadczenia majątkowe, ustalenie czy dłużnik posiada samochód czy jakieś nieruchomości, zabieranie praw jazdy, kierowanie do pracy, współdziałanie w całej tej sprawie z komornikiem itd.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania przyjęła ją 5 głosami za – jednogłośnie.

Ad. 4

Ocena realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Patologii Społecznej za 2006r. – druk nr 60

Sprawozdanie z realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywa-nia Problemów Alkoholowych i Patologii Społecznej za 2006r przedstawiła Komisji Pani Małgorzata Bronowicz-Domańska – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.
Radny Jan Kleczyński odnosząc się do w/w sprawozdania stwierdził, że żenujący jest fakt przeprowadzenia w 2006 roku tylko 13 kontroli punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Uważa, że należy wystąpić do Prezydenta z wnioskiem, by ta Komisja zaczęła lepiej pracować, bo kontrole to jej najistotniejsze zadanie.
Pani Naczelnik Domańska wyjaśniła, że tak rzeczywiście ta komisja w 2006 roku pracowała niesystematycznie ale wybrany został nowy przewodniczący Komisji, poza tym uzupełniono jej skład o 2 nowe osoby i na rok 2007 Komisja ustaliła już plan kontroli punktów sprzedaży alkoholu na poszczególne miesiące i kwartały, a ich liczba ma się zamykać ilością punktów razy półtora. Z tego wynika, że tych kontroli w roku 2007 będzie dużo. Ponadto stwierdziła, że od stycznia br. został ustalony dodatek dla tych członków komisji, którzy przeprowadzają kontrole punktów alkoholowych w wysokości 25% najniższego wynagrodzenia. Dodatek ten jest ustalany nie od ilości kontroli, a za dany miesiąc.
Następnie radny Jan Kleczyński poruszył kwestię dofinansowywania zadań ze środków profilaktyki. Stwierdził, że z tego co się orientuje są tacy realizatorzy, którzy korzystają z wielu źródeł dofinansowania. W związku z tym pyta czy jest to kontrolowane.
Pani Naczelnik Domańska stwierdziła, że urząd kontroluje wykonanie i rozlicza finansowo tylko i wyłącznie z tego zakresu zadania, na jaki poszły środki z budżetu miasta.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania przyjęła sprawozdanie z realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązy-wania Problemów Alkoholowych i Patologii Społecznej za 2006r 4 głosami za, przy 1 głosie przeciw i braku głosów wstrzymujących.

Ad. 5

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie finansowania zadań ze środków PFRON w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych – druk nr 63, 63A

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Małgorzata Bronowicz-Domańska – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Ad. 6

Sprawy różne:

Radny Jan Kleczyński zgłosił wniosek, kierując go do Prezydenta Miasta, by zgodnie z art. 7, ust. 1, pkt. 16 ustawy o samorządzie gminnym opracowany został i przedłożony Radzie do zaopiniowania projekt uchwały w sprawie polityki prorodzinnej miasta Łomży.
Wniosek powyższy Komisja przyjęła jednogłośnie – 4 głosami za.
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 30 mar 2007 08:15
  • Data opublikowania: piątek, 30 mar 2007 08:19
  • Data przejścia do archiwum: środa, 22 gru 2010 12:26
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej