Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 67 posiedzeniu w dniu 26 września 2006 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny: 1. Przyjęcie protokołu nr 66/06 z poprzedniego posiedzenia Komisji z dnia 28.08.2006r. 2. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie na rok 2006 /druk nr 742, 742A/ 3. Ocena realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej za I półrocze 2006 roku /druk nr 724/ 4. Podjęcie uchwały w sprawie założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na 2007 rok /druk nr 723, 723A/ 5. Informacja o realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta Łomży za I półrocze 2006 roku /druk nr 730/ 6. Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 392/LXI/06 z dnia 22 lutego 2006 roku w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2006 rok /druk nr 728, 728A/ 7. Informacja o realizacji polityki społecznej za I półrocze 2006 roku /druk nr 731/ 8. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży /druk nr 734, 734A/ 9. Sprawy różne
Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 66/06 z poprzedniego posiedzenia Komisji z dnia 28.08.2006r.

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 66/06 z poprzedniego posiedzenia komisji z dnia 28 sierpnia br. i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 6 głosami za.

Ad. 2

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie na rok 2006

Wniosek w sprawie zmian w budżecie miasta na 2006 rok wraz z dwoma autopoprawkami Prezydenta w działach merytorycznie podległych Komisji przedstawiła Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukami nr 742, 742/1, 742/2 – w załączeniu do protokołu.
Komisja nie wniosła uwag do projektu powyższej uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie /6 głosami za/ wraz z dwoma autopoprawkami Prezydenta Miasta z dnia 20 i 25 września 2006 roku.

Ad. 3

Ocena realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej za I półrocze 2006 roku /druk nr 724/

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Wiesław Jagielak – Zastępca Dyrektora MOPS – zgodnie z drukiem nr 724 – w załączeniu do protokołu.
Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że zbyt mała jest dostępność do prawnika w MOPS. Dodał, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na pomoc prawną udzielaną przez MOPS, wielu ludzi narzeka i wręcz do niego apeluje i zwiększenie czasu pracy prawnika w MOPS.
Pan Wiesław Jagielak wyjaśnił, że prawnik jest w MOPS zatrudniony na cały etat. Jeśli chodzi o klientów OIK, to każdy z nich jeśli zajdzie potrzeba zostanie obsłużony przez prawnika zatrudnionego w MOPS. Dodał, że trudno przewidzieć ile osób zarejestruje się do ośrodka, więc nie wiadomo jakie tam będzie zapotrzebowanie na poradę prawną. Jak już ośrodek w pełni zafunkcjonuje, wówczas będzie można rozważać możliwość zatrudnienia w nim prawnika, zgodnie z istniejącą potrzebą.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie /5 głosami za/ oceniła realizację zadań z zakresu pomocy społecznej za I półrocze 2006 roku.

Ad. 4

Podjęcie uchwały w sprawie założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na 2007 rok /druk nr 723, 723A/

Przed przystąpieniem do realizacji tego punktu Przewodnicząca obrad stwierdziła, że mimo zaproszenia na Komisji jest nieobecna Pani Wiesława Serwatko – Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Inwestycji, która projekt „Założeń ...” opracowała, wobec czego wszelkie pytania i uwagi w tej sprawie Komisja po dyskusji zgłosić może dopiero na sesji. Następnie stwierdziła, że przedstawione „Założenia polityki społeczno-gospodarczej miasta na 2007 rok” w obszarze społecznym zostały przedstawione bardzo ogólnikowo, szczególnie w zakresie budownictwa komunalnego. W związku z ogromnym problemem społecznym, jakim jest brak mieszkań komunalnych, zwróciła uwagę na konieczność precyzyjnego określenia ilości planowanych do oddania w 2007 roku mieszkań. Kolejnym zagadnieniem nie ujętym w dokumencie jest problem bezdomności, a Komisja wielokrotnie zwracała uwagę na konieczność opracowania kompleksowego programu wychodzenia z bezdomności (a nie tylko utworzenia noclegowni), którym objęte byłyby zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Radny Jan Kleczyński w swej wypowiedzi zwrócił uwagę na zapis dotyczący mieszkań chronionych, które zostały w „Założeniach ...” uwzględnione pod zadaniem „Opieka społeczna”. Poprosił Pana Jagielaka o wyjaśnienie kwestii tego zapisu.
Pan Wiesław Jagielak wyjaśnił, zadanie pn. „mieszkania chronione” to zadanie, na które potrzebne są ogromne nakłady finansowe. Dodał, że rozpatrywana będzie możliwość nadbudowy piętra w budynku W.Polskiego 161 z przeznaczeniem go na mieszkania chronione ale będzie to możliwe po uzyskaniu na ten cel środków, być może z UE. Ponadto wyjaśnił, że na dzień dzisiejszy na terenie miasta nie ma żadnego obiektu, który można by przeznaczyć na cel, jakim są mieszkania chronione i dlatego jego realizacja jest z roku na rok przekładana.
Ponadto w trakcie dyskusji w tym temacie członkowie Komisji kilkakrotnie stwierdzali, że mają wiele wątpliwości i zapytań do omawianego dokumentu z zakresu obszaru działania Komisji, jednak nieobecność na posiedzeniu Naczelnika Wydziału Polityki Gospodarczej i Inwestycji, jak i Zastępcy Prezydenta uniemożliwia dyskusję i powoduje jej przeniesienie na sesję Rady.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie „Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na 2007 rok” stosunkiem głosów: za – 1,przeciw – 2, wstrzymujących się – 2 głosy.

Ad. 5

Informacja o realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta Łomży za I półrocze 2006 roku

Informację w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Małgorzata Bronowicz-Domańska – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej – zgodnie z drukiem nr 730 – w załączeniu do protokołu.
Radny Jan Kleczyński poprosił o informację dot. ilości kontroli przeprowadzonych w punktach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w omawianym okresie czasu.
Pan Zenon Malinowski – Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśnił, że przeprowadzono kilka kontroli, jednak było ich zdecydowanie za mało.
Radny jan Kleczyński zwrócił się następnie z zapytaniem do Pani Iwony Śliwińskiej – inspektora Ewidencji Działalności Gospodarczej czy posiada informację ile podmiotów sprzedających alkohol złamało przepisy ustawy i ilu podmiotom w tym półroczu cofnięto zezwolenie na sprzedaż alkoholu.
Pani Iwona Śliwińska wyjaśniła, że w I półroczu br. wszczęto jedną sprawę dot. cofnięcia koncesji. Sprawa jest jeszcze w toku. Wydział oczekuje jeszcze na opinię Policji w tej sprawie.
Kolejno radny Jan Kleczyński zapytał czy w trybie art. 156 k.p.a. były wydawane jakieś zezwolenia, z pominięciem tych zaopiniowanych przez MKRPA oraz tych, które dotyczyły ogródków.
Pani Iwona Śliwińska wyjaśniła, że takich pozwolenie nie było, jeśli już, to dotyczyły przedłużenia koncesji ogródkom piwnym, przylokalowym - przy lokalach, które koncesję już posiadają. Dodała, że uchwała mówi o 21 punktach sprzedaży alkoholu oraz 40 punktach gastronomii i tyle punktów obecnie na terenie miasta funkcjonuje.
Radny Jan Kleczyński poprosił, by na jutrzejszą sesję dotarła do Rady dokładna informacja MKRPA o ilości i wynikach kontroli punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych za I półrocze br.
Więcej uwag w tym temacie nie zgłoszono.
Ad. 6

Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 392/LXI/06 z dnia 22 lutego 2006 roku w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2006 rok

Przewodnicząca obrad przystępując do realizacji tego punktu obrad stwierdziła, że wniosek w powyższej sprawie wskazuje, że wnioskodawcą projektu powyższej uchwały jest Komisja Gospodarki Komunalnej.
Radny Jan Kleczyński stwierdził, że ewidentną nieprawdą jest, że jest to wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej, gdyż jest członkiem Komisji Gospodarki Komunalnej i uczestniczył w posiedzeniu w dniu 22 sierpnia br., czyli w dniu, w którym rzekomo ten wniosek Komisja zgłosiła, przyjęła i przekazała Radzie do zaopiniowania. Wyjaśnił, że w momencie, gdy Komisja zakończyła pracę, sprzęt nagrywający został wyłączony, członkowie Komisji zaczęli się rozchodzić i wówczas na holu gdzieś jakieś „interesy” były załatwiane. Tak naprawdę to nie jest wniosek Komisji, tylko może wniosek Przewodniczącego tejże Komisji – Pana Walęckiego – zapyta go o to jutro. Jeśli to on rzeczywiście taki wniosek złożył, to niech nie szarga dobrego imienia Komisji.
Radny Dariusz Szamański zabierając głos w tym temacie zwrócił uwagę, że § 1 załącznik nr 2 mówi o ograniczaniu dostępności do alkoholu, a wnioskuje się o zwiększenie ilości punktów sprzedaży alkoholu – to jest kuriozalne.
Pani Małgorzata Bronowicz-Domańska – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej stwierdziła, że przedmiotowy projekt uchwały może, wręcz powinna nastąpić dopiero po podjęciu przez Radę uchwały zasadniczej, tworzącej prawo miejscowe, a taką uchwałą jest uchwała w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Uchwała ta ustala limit ilościowy punktów sprzedaży alkoholu w mieście i zgodnie z tym limitem ustalonym uchwałą zasadniczą automatycznie wprowadza zmiany w Łomżyńskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Następnie radny Jan Kleczyński zwrócił się do Pani Naczelnik Domańskiej z zapytaniem czy zmniejszyła się ilość podań o leczenie odwykowe.
Pani Naczelnik Domańska wyjaśniła, że nie, wręcz przeciwnie – wzrosła ilość podań i to znacznie, tym bardziej, że obecnie z uwagi na koszty Prokuratura oraz Policja – zgodnie z ustawą kierują osoby do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Następnie radny Dariusz Szymański zaproponował, by Komisja w ogóle wnioskiem się nie zajmowała i wystąpiła do Przewodniczącego i Rady z wnioskiem o zdjęcie tego punktu z obrad sesji.
Radny Jan Kleczyński ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że jest również członkiem Komisji Gospodarki Komunalnej i poinformował, że nie było głosowania wniosku o zwiększenie liczby punktów sprzedaży alkoholu.
Następnie Komisja zapoznała się z treścią protokołu z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej z dnia 22 sierpnia br., a radny Kleczyński w tym czasie odbył rozmowę z osobą protokołującą to posiedzenie. Poinformował, że Pani Dardzińska przekazała mu informację, że po zamknięciu posiedzenia Komisji wytoczyła się debata dot. ilości punktów sprzedaży alkoholu i Przewodniczący obrad, jako że to on podpisuje protokół uznał, że wniosek należy w protokole umieścić. Uważa, że jest to kuriozum – w sytuacji, gdy nie było głosowania wniosku, w protokole z obrad Komisji jest napisane, że 6 osób głosowało za wnioskiem. W związku z tym wnosi do Przewodniczącej Komisji, by na początku sesji zgłosiła wniosek o zdjęcie tego punktu z obrad sesji z uwagi na to, że ten wniosek został złożony nielegalnie, jak też i ze względu na społeczny aspekt zwiększenia dostępności do alkoholu, co będzie owocowało zwiększeniem spożycia alkoholu, a przez to zwiększeniem występowania patologii alkoholowej w Łomży.
Komisja przez aklamację opowiedziała się za złożeniem wniosku o zdjęcie tego punktu z obrad najbliższej sesji rady.
Następnie Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 392/LXI/06 z dnia 22 lutego 2006 roku w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2006 rok.
W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie negatywnie /5 głosami przeciw/ zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Ad. 7

Informacja o realizacji polityki społecznej za I półrocze 2006 roku

Informację w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Małgorzata Bronowicz-Domańska – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej – zgodnie z drukiem nr 731 – w załączeniu do protokołu.
Komisja nie wniosła uwag do w/w informacji.

Ad. 8

Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży /druk nr 734, 734A/

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że w związku z przyjęciem przez Komisję wniosku w sprawie w sprawie zdjęcia z porządku obrad sesji punktu „Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 392/LXI/06 z dnia 22 lutego 2006 roku w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2006 rok” /druk nr 728, 728A/, zasadnym jest zdjęcie z porządku obrad także punktu „Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży /druk nr 734, 734A/. Komisja uzasadnia swe stanowisko wątpliwościami co do legalności złożonego wniosku w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży. Trudno określić czy jest to wniosek Pana Marcina Brunona Sroczyńskiego – Zastępcy Prezydenta Miasta /wg protokołu z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej z dnia 22 sierpnia br./, czy Przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej. Ponadto Pan Jan Kleczyński – członek Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia, który jest także członkiem Komisji Gospodarki Komunalnej i uczestniczył w posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej w dniu 22 sierpnia br., kategorycznie zaprzecza aby wniosek w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży, był sformułowany i poddany pod głosowanie.
W związku z powyższymi wątpliwościami Komisja wniosła jak we wstępie i w wyniku głosowania jednogłośnie (5 głosami przeciw) negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Ad. 9

Sprawy różne:

Nie zgłoszono spraw różnych.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.





  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 30 paź 2006 09:36
  • Data opublikowania: poniedziałek, 30 paź 2006 09:41
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 10:04
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej