Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 64 posiedzeniu w dniu 26 czerwca 2006 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. 2. Zaopiniowanie wniosku Prezydenta: a/ w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i przyjęcia wartości jednego punktu w złotych celem wynagradzania pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w Zespole Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Łomży /druk nr 690, 690A/ b/ w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i przyjęcia wartości jednego punktu w złotych celem wynagradzania pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w Ośrodku Adopcyjno - Opiekuńczym w Łomży /druk nr 690, 690B/. 3. Informacja o finansowaniu opieki społecznej w latach 2002 – 2005 /druk nr 687/. 4. Sprawy różne
Ad. 1

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 63/06 z posiedzenia Komisji z dnia 29 maja 2006 r. i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 5 głosami za.

Ad. 2 a i b

Wniosek Prezydenta w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i przyjęcia wartości jednego punktu w złotych celem wynagradzania pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w Zespole Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Łomży /druk nr 690, 690A/ oraz w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i przyjęcia wartości jednego punktu w złotych celem wynagradzania pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w Ośrodku Adopcyjno - Opiekuńczym w Łomży /druk nr 690, 690B/ przedstawiła Pani Skarbnik.
Pan Jan Kleczyński zabierając głos w dyskusji poprosił o wyjaśnienie, których stanowisk to dotyczy i czy jest to wystarczająca propozycja.
Pani Janina Picewicz – Znosko – Dyrektor MOPS wyjaśniła, że dotyczy to wszystkich pracowników, których nie dotyczy Karta Nauczyciela. Wzrosła natomiast stawka najniższa. Odpowiadając Przewodniczącej wyjaśniła, że nauczyciele, którzy zostali zatrudnieni przed reformą zachowali wynagrodzenie zgodnie z kartą Nauczyciela, natomiast ci wszyscy, którzy są zatrudniani po reformie, zatrudniani są zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Nie ma tu wpływu, czy jest to nauczyciel mianowany, czy dyplomowany. Traktowany jest jako zwykły pracownik.
Więcej uwag członkowie Komisji nie zgłosili i jednogłośnie 5 glosami za zaopiniowali wniosek Prezydenta w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i przyjęcia wartości jednego punktu w złotych celem wynagradzania pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w Zespole Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Łomży.
Kontynuując, również pozytywnie 4 głosami za, przy 1 wstrzymującym się zaopiniowano wniosek Prezydenta w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego i przyjęcia wartości jednego punktu w złotych celem wynagradzania pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w Ośrodku Adopcyjno - Opiekuńczym w Łomży.

Ad. 3

Następnie Pani Dyrektor MOPS przedstawiła Informację o finansowaniu opieki społecznej w latach 2002 – 2005 zgodnie z drukiem nr 687. Dodała następnie, że jest już następny projekt założeń reformy społecznej. Spowoduje to dołożenie samorządom obowiązków. Nie jest pewna, czy propozycje te przyniosą jakieś efekty. Ma wątpliwości, czy jest sens prowadzić szkolenia, gdy nie tworzy się później miejsc pracy.
W trakcie dyskusji członkowie Komisji zwrócili uwagę, że jest problem ze znalezieniem chętnych do pracy. Zwrócono również uwagę na zbyt małe środki na pomoc społeczną, zwłaszcza na zasiłki okresowe i zasiłki celowe. Podkreślono fakt, że w mieście pojawił się problem tzw. „biedy dziedzicznej”. Należałoby stworzyć jakiś system, by osoby z tej grupy zainteresować pracą. Zauważono jednak, że pracodawcy nie są zbyt zainteresowani zatrudnianiem tych osób, ponieważ większość z nich kończy edukację na szkole podstawowej.
Pani Skarbnik i Pani Dyrektor poinformowały, że w roku przyszłym nie będzie już dotacji dla DPS i będzie to zadanie własne samorządu. MOPS będzie również musiał dążyć do obowiązkowych standardów, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami.
Kończąc dyskusję członkowie Komisji stwierdzili, że jest to bardzo trudny problem. Należałoby zwiększyć środki na opiekę społeczną. Ważnym elementem byłoby zmobilizować te osoby do pracy, stworzyć jakieś warunki, brak jest jednak możliwości. Rozwiązaniem byłoby być może stworzenie jakiego zakładu pracy. Aby jednak problem ten rozwiązać należałoby stworzyć odpowiednie przepisy prawa.
Na tym dyskusję w powyższym temacie zakończono.



Ad. 4

Komisja nie zgłosiła problemów w sprawach różnych.
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.


  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 28 sie 2006 09:35
  • Data opublikowania: poniedziałek, 28 sie 2006 09:38
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 5 wrz 2006 07:32
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej