Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 25/17 z dnia 21 marca 2017 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Zbigniew Prosiński – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, który po zapoznaniu się z listą obecności i stwierdzeniu quorum, przedstawił porządek obrad (w załączeniu). Poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku. Komisja nie wniosła uwag i przyjęła następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 24/17 z dnia 22 lutego 2017 r. 2. Informacja nt programów realizowanych przez miasto w zakresie poprawy bezpieczeństwa i porządku. 3. Informacja nt stanu dróg i chodników w mieście w tym, poruszanie się po nich osób niepełnosprawnych. 4. Sprawy różne.

Ad. 1 

            Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

            Komisja przyjęła protokół nr 24/17 z dnia 22 lutego 2017 roku bez uwag.

 

Ad. 2

 

            Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej przedstawił informację Straży Miejskiej w Łomży nt programów realizowanych przez miasto w zakresie poprawy bezpieczeństwa i porządku (informacja w załączeniu).

            Andrzej Karwowski – Naczelnik WGK uzupełniając wyjaśnił, że do programu „Razem Bezpieczniej” w roku bieżącym wpłynęło 9 wniosków, w tym jeden z Urzędu Miejskiego o dofinansowanie doświetlenia przejść dla pieszych.

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję. Stwierdził, że w programie jest 5 mln. zł i to zostało rozdzielone na 4 województwa. Wcześniej miasto Łomża nie występowało o dofinansowanie. W bieżącym roku Komisja Rozwoju i Przedsiębiorczości, na jego wniosek, wystąpiła do   Prezydenta o udział w tym programie. Prezydent był zdziwiony, że taki program istnieje, ale dobrze się stało, że wniosek został złożony. Dodał, że Pan Komendant zawarł w informacji pewnego rodzaju wniosek i musimy to podtrzymać, ponieważ robi się smutno, kiedy słyszymy, że nie ma pieniędzy na programy profilaktyczne, a wydaje się je w inne miejsca, niekoniecznie potrzebne. Uważa, że są cele, które są priorytetowe wg niego, jak poprawa bezpieczeństwa przede wszystkim. Poinformował, że Komisja wróci do tego tematu.

            Innych uwag nie zgłoszono.

Komisja przyjęła przedstawioną informację.

 

Ad. 3

 

            Andrzej Modzelewski – Dyrektor MOSiR przedstawił informację nt bezpieczeństwa w obiektach MOSiR (informacja w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję. Stwierdził, że w dniu 7 marca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami KMP w Łomży oraz ŁKS 1926, w trakcie którego policja zgłosiła konieczność wykonania w ogrodzeniu wewnętrznym boiska głównego dodatkowej bramy wjazdowej dla polewaczki wody oraz oklejenia szyb pomieszczenia dowodzenia, aby publiczność znajdująca się na trybunach nie miała możliwości weryfikacji osób w nim przebywających. Zwrócił się z prośbą o przesunięcia banera, który znajduje się na środku widowni na pływalni nr II w parku wodnym. Baner ten zasłania nieckę z każdej strony i należy go przesunąć.

            Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

            Komisja przyjęła przedstawioną informację.

 

Ad. 4

 

            Andrzej Karwowski – naczelnik WGK przedstawił informację nt stanu dróg i chodników w mieście w tym, poruszanie się po nich osób niepełnosprawnych (informacja w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Radna Marianna Jóskowiak wniosła o obniżenie krawężników na ul. Sosnowej, od ul. Zielnej, w związku z tym, że dzieci nie mogą jeździć rowerami.

            Andrzej Karwowski – naczelnik WGK wyjaśnił, że krawężniki są obniżane przy przejściach dla pieszych, natomiast na tej ulicy nie ma przejścia.

            Radny Stanisław Oszkinis wniósł natomiast o przyjrzenie się ilości kopert dla osób niepełnosprawnych przy ul. Bernatowicza. Zwrócił uwagę, że od strony I LO jest ich 5,a pierwsza od ul. Nowogrodzkiej jest cały czas wolna.

            Andrzej Karwowski – naczelnik WGK wyjaśnił, że była weryfikacja miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Zwracano się do ZGM i spółdzielni mieszkaniowych z prośbą o informację, gdzie koperty są zbędne, ponieważ część osób straciło uprawnienia. Jeśli wpłynie wniosek od zarządcy budynku, że miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych nie są potrzebne, zostaną zlikwidowane. Dodał, że patrząc na całe miasto, nie mamy wystraczającej ilości miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, jest ich za mało. W zależności od wielkości parkingu przepisy określają ile ma być miejsc dla niepełnosprawnych.

            Przewodniczący Komisji zamknął dyskusję.

            Komisja przejęła przedłożoną informację.

 

Ad. 5

 

            Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że wraca temat płatnego parkowania. Przypomniał, że na posiedzeniu Komisji Rozwoju i Przedsiębiorczości zaproponował, aby rozważyć możliwość wprowadzania strefy, ale tylko na 2 godziny. Uważa, że to uporządkowało by problem samochodów, które parkują cały dzień i blokują miejsca parkingowe. Poprosił, aby nad tym się zastanowić, bo to byłoby rozwiązanie problemu.

            Radny Andrzej Wojtkowski uważa, że na starym mieście miejsca parkingowe powinny być płatne.

            Radny Maciej Borysewicz zwrócił się z prośbą o zachowanie pewnych proporcji. Uważa, że interes przedsiębiorców jest bardzo ważny i to na wniosek przedsiębiorców temat został rozpoczęty jeszcze w poprzedniej kadencji. Uchwała została podjęta, a teraz przychodzą następni o przywrócenie strefy. Cały czas obracamy się w ilości ok. 50 przedsiębiorców plus pracownicy tych firm to 150-200 osób, a miasto ma ponad 60 tysięcy mieszkańców. Stwierdził, że jest zwolennikiem likwidacji strefy i mniejszych obostrzeń, czy kwot płaconych przez mieszkańców, którzy i tak płacą za wszystko w tym mieście. Zauważył, że takie sprawy jak likwidacja straży miejskiej, czy rewitalizacji, poddawane są konsultacjom, ale jak przychodzi do podwyżki cen za śmieci, czy wprowadzenia strefy płatnego parkowania, konsultacji nie ma. Jego zdaniem należy zrobić konsultacje i niech mieszkańcy Łomży wyrażą wolę, bo to mieszkańców miasta reprezentują radni, a nie przedsiębiorców. Od reprezentowania przedsiębiorców jest ŁIPH, ŁFS, śniadania biznesowe, a nie radni mieszkańcy. Radni mają dbać o mieszkańców i jeżeli mieszkańcy wyrażą wolę, że chcą przywrócenia strefy płatnego parkowania, to proszę bardzo. Dodał, że z tymi mieszkańcami, z którymi rozmawia nie chcą strefy płatnego parkowania i to trzeba brać pod uwagę. Problem generalnie wynika z braku miejsc parkingowych, a więc powinniśmy dążyć do tego, aby budować parkingi, a nie zastanawiać się, czy jedna godzina, czy druga.   

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 

                                                                                                          Przewodniczący

                                                                                         Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

 

                                                                                                         Zbigniew Prosiński

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 26 maj 2017 07:49
  • Data opublikowania: piątek, 26 maj 2017 07:51
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej