Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 19/16 z dnia 28 września 2016 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Zbigniew Prosiński – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, który po zapoznaniu się z listą obecności i stwierdzeniu quorum, przedstawił porządek obrad (w załączeniu). Poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku. Komisja nie wniosła uwag i przyjęła następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 18/16 z dnia 24 sierpnia 2016 r. 2. Podsumowanie akcji „Bezpieczne wakacje” – druk 437. 3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomży na 2017 rok – druk nr 447, 447 A. 4. Sprawy różne.

Ad. 1 

 

            Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

            Komisja przyjęła protokół nr 18/16 z dnia 24 sierpnia 2016 roku bez uwag.

 

Ad. 2

 

            Grzegorz Wilczyński – KM PSP – poinformował, że jak corocznie działania Straży Pożarnej w okresie wakacji polegały przede wszystkim na spotykaniu się z młodzieżą. Wspólnie z innymi instytucjami m.in. Policja i Nadleśnictwo Łomża uczestniczono w różnych prelekcjach i pogadankach, a także w pokazach sprzętu. Przeprowadzono również szereg czynności kontrolnych w obiektach związanych z wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Łącznie przeprowadzono 7 kontroli w obiektach, po których wydano 7 opinii w zakresie przygotowania obiektów do świadczenia usług związanych z wypoczynkiem. Dodał, że w roku bieżącym czynności kontrolne zostały trochę rozszerzone w związku z organizacją na terenie powiatu łomżyńskiego ŚDM. Dodatkowe kontrole przeprowadzono w takich obiektach jak Skansen Kurpiowski w  Nowogrodzie, Sanktuarium pw. Miłosierdzia Bożego, Katedra Św. Michała Archanioła w Łomży oraz MPWiK pod kątem sprawności technicznej hydrantów i wodociągów miejskich. Ponadto zaopiniowano 2 plany zabezpieczenia imprez masowych, które odbywały się na terenie naszego powiatu. Były to Gościniec Łomżyński i mecz ŁKS Łomża 1926 i Górnik Zabrze. Uczestniczono również w 3 festynach, podczas których zorganizowano pokazy sprzętu m.in. w ramach akcji „Bezpieczna plaża”.

            Waldemar Dmochowski – WITD O/Łomża – na wstępie poprosił o przekazanie Panu Prezydentowi podziękowań za realizację ich postulatów czyli modernizację punktów kontroli przy ul. Zjazd oraz przy moście Hubala. Przebudowa punktów usprawniła pracę nie tylko WITD, ale również wszystkich służb kontrolnych, które korzystają z tych dwóch punktów. Poinformował następnie, że inspekcja uczestniczy w akcji „Bezpieczny autokar”. Funkcjonariusze kontrolują autokary na punktach kontrolnych oraz pojazdy zgłoszone. W roku bieżącym nie było dużo zgłoszeń, większość była zgłaszana do policji i policja tym się zajmowała, natomiast WITD współdziałała z policją o ile policja poprosi o pomoc.

            Marek Sienkiewicz – Komendant Miejski Policji – przedstawił wskaźniki efektywności realizacji zadań w ramach działań „Wakacje 2016” (w załączeniu).

            Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej – przedstawił Informację i udziale Straży Miejskiej w Łomży w realizacji akcji „Bezpieczne wakacje 2016” (w załączeniu). Dodał, że jest to kolejny wakacyjny sezon, gdzie nie mamy żadnych zdarzeń i można uznać, że wszystkie działania służb, samorządu pod kątem wypoczynku dzieci i młodzieży, prowadzone są w dobrym kierunku.

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

            Radny Waldemar Cieślik odnosząc się do wypowiedzi Komendanta Straży Miejskiej stwierdził, że brak zdarzeń można uznać za sukces, bo jak wynika z przedłożonego materiału odbyło się szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą, przeprowadzono wiele pogadanek, a to nie poszło na marne. Wykonano pracę, aby ten sukces osiągnąć.

            Innych głosów w dyskusji nie zgłoszono. Komisja przyjęła   przedstawione informacje nt akcji „Bezpieczne wakacje 2016”.

 

Ad. 3

 

            Przewodniczący Komisji przechodząc do realizacji pkt-u 3 stwierdził, że zastanawia się nad czym Komisja ma dyskutować, ponieważ kwestie bezpieczeństwa w przedłożonym materiale w ogóle nie została poruszona.

Waldemar Jastrzębski – WRF UM – przedstawił wniosek i projekt uchwały w sprawie przyjęcia Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomży na 2017 rok (w załączeniu). Dodał, że całość programu napisana jest jako realizacja Programu Rozwoju Miasta, Strategii Rozwoju i tam są literalne zapisy dotyczące bezpieczeństwa, natomiast w każdym z tych obszarów, bezpieczeństwo występuje, chociaż nie ma literalnie wymienionego, bo bezpieczeństwo to sprawne miasto i aktywne społeczeństwo itd.

Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że założenia polityki społeczo – gospodarczej są podstawą do budżetu miasta na rok przyszły i zawsze planowano zadania z zakresu bezpieczeństwa np. rozwój i modernizacja monitoringu w mieście, patrole ponadnormatywne policji itd. Dziwi go tym bardziej, że Prezydent wszem i wobec oświadczył, że ma jakiś pomysł na Straż Miejskiego, a w założeniach nic na ten temat nie ma. W związku z tym proponuje zaopiniować negatywnie przedłożony dokument. Otworzył dyskusję.

Radny Andrzej Wojtkowski zwrócił uwagę, że radni są już po kilku Komisjach, w trakcie których opiniowano założenia polityki społeczno – gospodarczej i wielu radnych głosowało za pozytywną opinią, bądź wstrzymało się od głosu, a teraz ma głosować w sposób negatywny, to nie wie jak na to patrzeć, bo przeczyliby sami sobie. Poprosił Przewodniczącego o sformułowanie konkretnego wniosku.

Przewodniczący Komisji zwracając się do radnego Wojtkowskiego zwrócił uwagę, że każda Komisja opiniuje założenia w działach merytorycznie podległym Komisjom. Jeszcze raz podkreślił, że na temat bezpieczeństwa nie ma nic w założeniach. Członkowie Komisji mają czytać założenia i domyślać się między wierszami tym bardziej, że miały zdarzenia, o których mówił wcześniej, a jest to dosyć istotne również dla polityki społeczno – gospodarczej jak chociażby wspomniana Straż Miejska.

Waldemar Jastrzębski – WRF UM – poinformował, że zostały opracowane karty zadań, które zostały rozesłane do wszystkich wydziałów, jednostek podległych, również do radnych Rady Miejskiej. Spłynęło ponad 250 kart, na podstawie których opracowano ogólne założenia polityki społeczno – gospodarczej i ujęto wszystkie zadania, które były zgłoszone.

Radny Maciej Borysewicz zwrócił uwagę, że w przypadku założeń jest podobnie jak z opiniowaniem budżetu. Każda Komisja opiniuje jakiś wycinek, natomiast całość głosowana jest na sesji. Bywa tak, że na jednym posiedzeniu Komisji opiniuje się materiał pozytywnie, a na drugim negatywnie z tym, że decyzję i tak na końcu podejmujemy na sesji. W takiej sytuacji, radni, który ma wątpliwości, może wstrzymać się od głosu. Dodał, że porównując dokument do dokumentów z lat poprzednich, jest to jeden ze słabszych dokumentów. Taka jest jego ocena całości tego projektu, natomiast brak zapisów odnośnie bezpieczeństwa jest to oddzielna kwestia. Sam dokument jest słaby w porównaniu z poprzednimi latami.

Radna Anna Godlewska stwierdziła, że Komisja nie powinna tego opiniować, skoro to Komisji nie dotyczy. Jak można negatywnie opiniować coś, co Komisji nie dotyczy.

Radny Maciej Borysewicz stwierdził, że Przewodniczący Komisji może wnioskować o zdjęcie tego punktu w porządku obrad sesji i uzupełnienie dokumentu o zadania z zakresu bezpieczeństwa.

Przewodniczący Komisji zaproponował, że nie będzie poddawał projektu założeń pod głosowanie, a w dyskusji na sesji przekaże Panu Prezydentowi uwagi, jakie członkowie zgłosili w trakcie posiedzenia. Stwierdził, że Komisja nie zajęła stanowiska w sprawie Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomży na 2017 rok.

Komisja zgodziła się z propozycją Przewodniczącego Komisji przez aklamację.

 

 

 

 

Ad. 4

 

            Jan Iwanowski – KMP w Łomży - przedstawił wdrożony projekt Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Kraju, głównie na terenie miasta i powiatu łomżyńskiego, opierając się na danych statystycznych, które policja ma obowiązek gromadzić w celu zdiagnozowania tych miejsc, które wskazuje społeczeństwo na mapie zagrożeń. Stwierdził, że JKP w Łomży jest jednostką wiodącą jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń i wcale to nie oznacza, że jesteśmy miastem niebezpiecznym, a wręcz przeciwnie. Chodzi o to, że policja dotarła do bardzo dużej grupy osób, zarówno na terenie miasta, jak i powiatu, co trzeba podkreślić, bo zazwyczaj środowiska wiejskie w mniejszym stopniu angażują się w relacje z policją w celu poprawy bezpieczeństwa, a w tym przypadku wyszło bardzo dobrze. Skutkiem tego, od momentu rozpoczęcia działań, było 461 zgłoszeń ogółem, z czego łącznie 324 jest potwierdzonych. Bez weryfikacji policja potwierdziła 114 zgłoszeń, czyli w momencie kiedy policja otrzymała sygnał o niepokojącej sytuacji, już wiedziano, że faktycznie tam obecność funkcjonariuszy policji jest potrzebna. W 332 przypadkach taka weryfikacja miała miejsce. Dodał, że wszystkie zagrożenia na mapie mają swoje kategorie i największą liczbą miejsc zagrożonych z liczbą 203 jest kategoria spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych. Druga kategoria to przekraczanie dozwolonej prędkości – 112 miejsc, gdzie dochodzi do przekraczania dozwolonej prędkości. W dalszej kolejności, nieprawidłowe parkowanie - 28. Uogólniając stwierdził, że w każdym zakątku naszego miasta jest jakieś miejsce, jakiś skwerek, jakaś ławeczka, czy punkt, gdzie mieszkańcy wskazują, że ten alkohol jest spożywany. Zwrócił uwagę na bardzo pozytywne oddziaływanie niektórych gmin, chociażby w likwidacji zgłoszonych dzikich wysypisk śmieci. Dobrym przykładem jest gmina Jedwabne, gdzie mamy 3 miejsca, które społeczeństwo wskazało jako dzikie wysypiska śmieci i już te miejsca są uprzątnięte, bądź też przygotowane do uprzątnięcia, czyli jednak jest reakcja władz gminy na społeczne oczekiwania i właśnie o to w tym wszystkim chodzi, żeby nie tylko policja, nie tylko służby mundurowe reagowały, ale również władze miasta i poszczególnych gmin włączały się aktywnie do likwidacji tych miejsc z mapy zagrożeń. Na przykładzie miasta i sadu przy ul. Księżnej Anny stwierdził, że nie do końca policja osiągnęła sukces, ale postęp jest ogromny, ponieważ miejsce zostało uprzątnięte dzięki uprzejmości władz miasta i jednej ze spółdzielni mieszkaniowej. Dodał, że policja próbuje aktywnie włączać inne instytucje, podmioty i osoby prywatne, aby eliminować zagrożenia. Podkreślił, że mapa zagrożeń jest dla policji cennym narzędziem i pozwala dotrzeć w te miejsca, gdzie faktycznie lokalna społeczność widzi te zagrożenia i potrzebuje pomocy policji, a proces weryfikacji pozwala odsiać te miejsca, które zostały zgłoszone, bo ktoś zrobił sobie głupi kawał. Kończąc stwierdził, że policja musi te potwierdzone 324 miejsca odwiedzać i wypracowuje takie metody, które pozwalają na eliminacje tych zagrożeń. Jako przykład podał ul. Księcia Janusza 11, gdzie gromadziła się młodzież. Młodzież przestała tam się gromadzić, chociaż młodzież ma to do siebie, że będzie się gromadziła i samo gromadzenie się młodzieży nie jest czymś złym. Należy bardziej precyzyjnie te zagrożenia określać, bo w każdej szkole gromadzi się młodzież i jeżeli młodzież się gromadzi to musi rodzić to jakieś określone negatywne skutki np. przejawy demoralizacji. Przy takiej liczbie miejsc policja nie jest w stanie pojechać w każde miejsce codziennie. Podejmowane są działania na zasadzie likwidacji zagrożenia w jednym miejscu i przesuwania się w kolejne miejsce.

            Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej stwierdził, że informację z mapy zagrożeń trafiają również do Straży Miejskiej po zweryfikowaniu. Zwrócił uwagę na nazwy tych zagrożeń. To nie są zabójstwa, czy rozboje i zawsze mówił, że poziom zagrożeń będzie schodził coraz niżej aż zejdzie do uciążliwości na granicy wykroczenia, czy przestępstwa.

            Marek Sienkiewicz – Komendant Miejski Policji uzupełniając dodał, że duża liczba zgłoszeń na mapie zagrożeń w Łomży została pozytywnie oceniona przez Komendę Wojewódzką Policji i wyżej, ponieważ tam, gdzie jest dużo zgłoszeń, jest duża świadomość społeczeństwa i tam jest bezpiecznie.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 

                                                                                                          Przewodniczący

                                                                                         Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

 

                                                                                                         Zbigniew Prosiński

 

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 10 lis 2016 11:45
  • Data opublikowania: czwartek, 10 lis 2016 11:46
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej