Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 12/15 z dnia 26 sierpnia 2015 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Zbigniew Prosiński –Zastępca Przewodniczącego Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego, który na podstawie listy obecności stwierdził prawomocność obrad, a następnie przedstawił porządek obrad (w załączeniu). Poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku obrad. Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie przyjęła następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 11/15 z dnia 6 lipca 2015 r. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do stowarzyszenia „Łomżyńskie Forum Samorządowe” – druk nr 143, 143 A. 3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Zrównoważonego Rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014 – 2020. 4. Sprawy różne.

Ad. 1

 

            Przewodniczący obrad poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. Członkowie Komisji przyjęli protokół nr 11/15 z dnia 6 lipca 2015 roku bez uwag.

 

Ad. 2

 

            Pani Marzena Górska – WRF – przedstawiła wniosek i projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do stowarzyszenia „Łomżyńskie Forum Samorządowe” (w załączeniu).       

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta – uzupełniając wyjaśnił, że stowarzyszenie jest zrzeszeniem gmin i powiatów z terenu byłego województwa łomżyńskiego. Wiadomo jest, że stowarzyszenia, które zrzeszają dużą ilość podmiotów mają wyraźniejszy głos, mogą realizować wspólne przedsięwzięcia oraz pozyskiwać i wykorzystywać środki pomocowe UE. Stowarzyszenie będzie reprezentowało interesy zrzeszonych samorządów. Deklaracje złożyło 22 gminy, w tym 10 podjęło już uchwałę m.in. Grajewo, Stawiski, Turośl, Wysokie Mazowieckie, gm. Łomża, Czyżew, Jedwabne, Śniadowo i Zbójna.

            Przewodniczący obrad otworzył dyskusję.

            Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że czasami deklaracje są bardzo szczytne, natomiast potem z realizacją jest gorzej, ale wiem, że zależy to od wielu czynników. Odnosząc się do składki rocznej stwierdził, że nie mówi o tym dlatego, że 6 tys. zł jest to kwota, która „rzuca na kolana”, ale jest tak w stowarzyszeniach, że rotacyjnie rolę takiego biura partnera realizuje konkretna gmina i np. Łomża może być 2 lata itd. Obawia się, że te pieniądze, jeżeli będzie ktoś zatrudniony, nie wiadomo na co zostaną przeznaczone. Jeżeli powstanie stowarzyszenie i powstanie biuro, to skończy się na tym, że będziemy płacić. Dlatego też postawił wniosek, aby raz w roku z działań stowarzyszenia i rezultatów tych działań składana była informacja. Uważa, że jest to wniosek nie podważający sensu utworzenia tej organizacji.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta – stwierdził, że szanuje głos radnego Zaremby ponieważ transparentność oraz przejrzystość wydatkowania środków publicznych jest jego oczkiem w głowie i będzie popierał każdą inicjatywę, która będzie do tego zmierzała.

            Radny Janusz Olszewski poprosił o wyjaśnienie, czy aplikując o takie, czy inne środki będzie wolność samorządów aplikowania o te środki. Rozumie, że Forum będzie występowało o środki w imieniu samorządów, które będą zainteresowane takim, czy innym programem i czy w czasie trwania aplikowania i realizacji tych wniosków będzie możliwość wystąpienia któregoś z samorządów.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta – stwierdził, że Forum będzie aplikowało i występowało o środki zewnętrzne w projektach, które będzie dotyczyło 3-5-10 gmin, a nie wszystkich, bo tak się nie da. Obciążenia i konsekwencje będą dotyczyły konkretnie gmin zainteresowanych danym projektem. Dużo będzie zależało od lidera projektu jak będzie te działania prowadził.

            Przewodniczący obrad zwrócił uwagę, że projekt uchwały podpisał radca prawny, ale czy analizował to pod kątem ustawy o samorządzie gminnym, która zabrania radnym, prezydentom zasiadania we władzach statutowych stowarzyszeń.

            Radny Witold Chludziński stwierdził, że wg jego opinii miasto przystępuje do następnego stowarzyszenia, które ma za nas wykonywać zadania. Została powołana rada przy Prezydencie Miasta Łomży, mamy wydziały Urzędu Miejskiego, mamy Komisję Rozwoju, Przedsiębiorczości, mamy radnych i dlaczego się ich nie słucha. Uważa, że stowarzyszenie nic nam absolutnie nie da, jeśli my ciężką pracą sami nie wypracujemy.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta – stwierdził, że jest zaskoczony głosem radnego Chludzińskiego. To, że podejmujemy współpracę w ramach stowarzyszenia, nie wyczerpuje nam innych możliwości. Stowarzyszenie wykracza poza granice Łomży dając przewagę i siłę głosu w docieraniu do władz, ale też w kwalifikowaniu programów, gdzie jest punktacja za to, że ubiega się o to kilka podmiotów i tworzy wspólne projekty.

            Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że na dzisiaj jest szansa i jeżeli cele będą wspólne, a działania będą rzetelne i rozliczane, to jest szansa, że to będzie działało. Uważa, że jest to cenna inicjatywa i nie zgadza się z radnym Chludzińskim. Trzeba dać szansę, ale trzeba też rozliczać z działalności.

            Innych uwag nie zgłoszono. Komisja w wyniku głosowania 8 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zawarty w druku nr 143 A wraz z wnioskiem radnego Tadeusza Zaremby.

 

Ad. 3

 

            Roman Gruszczyk – Delta Partner – przedstawił Strategię Zrównoważonego Rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014 – 2020 (w załączeniu).

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję. Poinformował, że w sobotę, w Nowogrodzie, odbywała się sesja rady i temat ten miał być poruszany, jednak nie został przyjęty. W związku z tym, jak radni Łomży mają do tego podejść jeżeli w innej gminie zostanie podjęta uchwała innej treści i co będzie jeżeli „zmienimy kropkę na przecinek”. Być może z punktu prawnego byłoby lepiej, gdyby Rada upoważniła Prezydenta do przyjęcia tej strategii w porozumieniu z burmistrzem Nowogrodu.

            Andrzej Garlicki – Z-ca Prezydenta Miasta odnosząc się do kwestii Nowogrodu stwierdził, że wszyscy wiedzą, że problem jest innej natury niż ocena i przyjęcie strategii, ale ma nadzieje, że to się zmieni. Dodał, że strategia jest jednolita dla wszystkich gmin i chciałby, aby została przyjęta w takim kształcie, w jakim została wypracowana, natomiast działania, które za tym pójdą wcale nas nie ograniczają. Czasy, możliwości i oczekiwania   zmieniają się, więc nie jesteśmy ograniczeni zapisami strategii.

            Roman Gruszczyk – Delta Partner – dodał, że ŁOF nie ma osobowości prawnej i jakiekolwiek dokumenty strategiczne, dotyczące obszaru, mogą być przyjęte w każdym samorządzie osobno. Jeżeli w samorządzie dojdzie do zmiany, każdy z członków, każda z gmin powinna w formie aktualizacji również przyjąć je u siebie.

            Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że przedłożony materiał jest bardzo obszerny. Chciałby wiedzieć, jakie konkretne priorytety do włączenia do tych działań, finansowanych z funduszy unijnych są przewidziane w Łomży. Poprosił o wskazanie, w którym miejscu jest to zapisane, na której stronie, bądź przedstawienie tego w chwili obecnej. Zgłosił następnie uwagę do samego trybu tworzenia różnych projektów i stwierdził, że na stronie miasta powinna być taka zakładka „dokumenty do konsultacji”, gdzie znalazłyby się projekty zmian, opracowań do elektronicznej konsultacji z mieszkańcami. Zgłosił również uwagę techniczną do zapisu na str. 8 strategii: „dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu”. Zapis ten jest „ni przypiął, ni przyłatał”, ponieważ mamy swoją komisję egzaminacyjną w Łomży.

            Roman Gruszczyk – Delta Partner - stwierdził, że całość opracowania składa się z diagnozy, społeczno – gospodarczej, strategii zrównoważonego rozwoju ŁOF, prognozy oddziaływania na środowisko oraz z załącznika – inwestycje zintegrowane o znaczeniu subregionalnym. W załączniku tym , w formie tabelarycznej zestawiono projekty przypisane do poszczególnych celów operacyjnych. Wyjaśnił ponadto, że dokument był opracowywany w taki sposób, aby uwzględnić zdanie społeczeństwa i skonsultować go z mieszkańcami. W miesiącu maju były prowadzone konsultacje społeczne. Było też zorganizowane spotkanie, ale pomimo zaproszenia, zainteresowanych było niewielu. Była możliwość również konsultacji elektronicznej, ponieważ na stronie internetowej znajdował się formularz, który przewidywał m.in. propozycje zmiany, wnoszenie uwag itp., a więc poza udziałem w spotkaniu był również dostęp w formie elektronicznej.

            Innych uwag nie zgłoszono. Komisja, w wyniku głosowania 8 głosami za – jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zawarty w druku nr 167 A.

 

Ad. 4

 

            Przewodniczący obrad przedstawił pismo RO nr 1 w sprawie budowy ul. Modrzewiowej (w załączeniu). Stwierdził, że właściwą Komisją do rozpatrzenia tego pisma jest Komisja Gospodarki Komunalnej.

            Radny Witold Chludziński – członek Komisji, a jednocześnie Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej poinformował, że do Komisji Gospodarki Komunalnej również wpłynęło pismo tej treści i Komisja przekazała je do Prezydenta Miasta celem rozpatrzenia i rozważenia możliwości realizacji wniosku RO nr 1.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie Komisji.

 

                                                                                              Z-ca Przewodniczącego

                                                                                  Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości

                                                                                  i Zagospodarowania Przestrzennego

 

                                                                                              Zbigniew Prosiński

  • Data powstania: Data powstania: środa, 2 wrz 2015 13:22
  • Data opublikowania: środa, 2 wrz 2015 13:24
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej