Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 38 posiedzeniu w dniu 20 listopada 2013 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

1. Przyjęcie protokołu nr 37/2013 z poprzedniego posiedzenia komisji

2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2013 rok – druk nr 630, 630A, 630/1

3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w I półroczu 2014 roku - druk nr 619, 619A

4. Informacja Prezydenta Miasta o stanie zagrożenia patologią w mieście (nikotynizm, alkoholizm, narkomania) wśród dzieci i młodzieży – druk nr 618

5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - druk nr 627, 627A

6. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego – druk nr 628, 628A

7. Sprawy różne i wolne wnioski

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 37/2013 z poprzedniego posiedzenia komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 37/2013 z poprzedniego posiedzenia i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 4 głosami za.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2013 rok – druk nr 630, 630A, 630/1

Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie zmian w budżecie na 2013 rok przedstawiła Pani Bożena Szypulska – Kierownik Oddziału Budżetu, zgodnie z drukiem nr 630, 630A i 630/1.

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania jednogłośnie – 4 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2013 rok w działach merytorycznie podległych komisji, zgodnie z drukiem nr 630A – w załączeniu do protokołu.

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w I półroczu 2014 roku - druk nr 619, 619A

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawiła Pani Anna Bigiej – inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, zgodnie z drukiem nr 619 – w załączeniu do protokołu.

Przewodnicząca obrad – radna Edyta Śledziewska zwróciła się do Pani Prezydent z zapytaniem czy miasto musi płacić aptekom za pracę w godzinach nocnych. Dodała, że Okręgowa Rada Aptekarska w Białymstoku opiniując rozkład godzin pracy łomżyńskich aptek, za każdym razem informuje Radę Miejską Łomży, że popiera żądania aptekarzy łomżyńskich dotyczące zapłaty za pracę aptek w godzinach nocnych.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że żądania właścicieli aptek dot. zapłaty za dyżury nocne są „pobożnymi życzeniami”. Dodała, że obowiązuje zasada, że w czasie nocnych dyżurów aptekarze mogą pobierać za leki podstawowe nieco wyższą opłatę właśnie dlatego, że jest to dyżur nocny. Poinformowała komisję, że w innych miastach jest podobnie – samorządy nie płacą za nocne dyżury aptek. Poza tym wyjaśniła, że w większości miasta w Polsce apteki chcą dyżurować w nocy, a w Łomży – nie wie dlaczego, ale stało się to problemem.

Więcej uwag i zapytań w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania – 4 głosami za – jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w I półroczu 2014 roku – zgodnie z drukiem nr 619A.

 

Ad. 4

Informacja Prezydenta Miasta o stanie zagrożenia patologią w mieście (nikotynizm, alkoholizm, narkomania) wśród dzieci i młodzieży – druk nr 618

 

Informację w powyższej sprawie przedstawiła Pani Anna Bigiej – inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, zgodnie z drukiem nr 618 – w załączeniu do protokołu.

Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że niepokojący jest fakt, że w ostatnich latach obniżyła się granica wieku, w której młodzież po raz pierwszy w swoim życiu sięga po alkohol – w województwie podlaskim średni wiek inicjacji alkoholowej wynosi 12-13 lat, a w Łomży mniej niż 9 lat. Innym zatrważającym faktem jest to, że zdecydowana większość ankietowanych uczniów deklarujących picie alkoholu twierdzi, że najczęściej spożywa go w domach rodzinnych. Zwróciła się do Pani Prezydent z prośbą, aby na zebraniach w szkołach o w/w danych byli informowani rodzice, by nauczyciele i wychowawcy uczulali rodziców do zwrócenia większej uwagi na to co robią ich dzieci. Kontynuując wypowiedź stwierdziła, że kolejnym bardzo niepokojącym faktem jest to, że bardzo duży % dzieci i młodzieży deklaruje, że chociaż raz w życiu spróbowała narkotyków. Zdaniem radnej wszystkie zajęcia profilaktyczne, pogadanki ze specjalistami, z Policją są bardzo potrzebne, należy je kontynuować i uczulać dzieci i młodzież oraz rodziców o bardzo negatywnych skutkach spożywania alkoholu i zażywania narkotyków.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie – 5 głosami za przyjęła powyższą informację.

Ad. 5

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - druk nr 627, 627A

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił Pan Wawrzyniec Kłosiński - specjalista ds. współpracy z NGO, zgodnie z drukiem nr 627 – w załączeniu do protokołu.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta uzupełniając w/w wniosek poinformowała komisję, że większość wniosków z przebiegu konsultacji społecznych została uwzględniona – analiza wniosków w załączeniu do protokołu.

Radny Jan Jarota zabierając głos w tym temacie stwierdził, że występują bardzo duże dysproporcje jeśli chodzi o środki zapisane w rozdziale 4 „Priorytetowe zadania publiczne oraz wysokość środków na realizację Rocznego Programu”. Największe środki zapisane zostały w zakresie sportu, a najmniejsze w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego. Żadne środki nie zostały natomiast zapisane w zakresie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Poprosił o wyjaśnienie poruszonych tematów.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do w/w wypowiedzi wyjaśniła, że dane zapisane w projekcie omawianej uchwały odnoszą się do roku ubiegłego. W roku ubiegłym w programie nie było żadnych zadań w zakresie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, jest to nowa pozycja, dlatego żadna kwota nie została wpisana.

Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu odnosząc się do wypowiedzi radnego Jana Jaroty stwierdziła, że jeśli chodzi o środki na zadania w zakresie profilaktyki, to pochodzą one z tzw. „kapslowego”. Na sport jest najwięcej środków, a na kulturę bardzo mało - w sporcie są jednak same organizacje, kluby i stowarzyszenia sportowe, natomiast w zakresie kultury oprócz tego dźwiga pięć instytucji kultury – stąd takie dysproporcje w ilości środków.

Radny Andrzej Modzelewski stwierdził, że na jednym ze spotkań dot. konsultacji społecznych padł wniosek, jaki osobiście złożył w interpelacjach na sesji Rady Miejskiej - dotyczący bezpłatnego użyczania sal gimnastycznych i obiektów klubom i organizacjom sportowym. Dodał, że na swoją interpelację otrzymał odpowiedź raczej negatywną. Zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą o bliższe informacje w tej sprawie.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że nie ona podpisywała odpowiedź na interpelację radnego, była w tym czasie na urlopie wypoczynkowym. Następnie wyjaśniła, że problem użyczania sal gimnastycznych poruszyła na naradzie z dyrektorami szkół. Poinformowała, że szkoły przede wszystkim muszą zabezpieczyć swoje potrzeby w zakresie sal gimnastycznych, a jeśli potem zostanie miejsce i czas na to, żeby szkoły sale wynajmowały, to nie ma problemu. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że budżety szkół są obcinane, a jednocześnie wpisuje się szkołom, ze mają mieć dochód , a często dochód szkoły biorą za wynajem sal prywatnym firmom, które za to płacą.

Radny Andrzej Modzelewski kontynuując wypowiedź stwierdził, że na debacie w sprawie sportu w Łomży zorganizowanej przez Komisje Sportu, Turystyki i Rekreacji niektóre stowarzyszenia głośno mówiły, że zamiast dotacji z miasta wolałyby otrzymać nieodpłatnie sale gimnastyczne. Dodał, że niektóre kluby większe kwoty płacą za wynajem sal gimnastycznych niż dotacji z miasta i chętnie dotację zamieniłyby na salę gimnastyczną.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że nigdy się tak nie zdarzyło, żeby na prośbę klubu, organizacji pozarządowej czy stowarzyszenia dot. bezpłatnego użyczenia sali, prośby tej miasto odmówiło - chyba, że sala w tym czasie była zajęta. W innych wypadkach zawsze, jeśli pozwalały na to możliwości organizacyjne szkoły, sala była użyczana i nadal w tym kierunku miasto i szkoły będą szły.

Więcej uwag w tym punkcie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Ad. 6

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego – druk nr 628, 628A

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił Pan Wawrzyniec Kłosiński - specjalista ds. współpracy z NGO, zgodnie z drukiem nr 628 – w załączeniu do protokołu.

Przewodnicząca obrad – radna Edyta Śledziewska poprosiła o wyjaśnienie w jaki sposób będzie się dokonywany wybór przedstawicieli organizacji pozarządowych do składu Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, bo organizacji jest dużo, a w skład Rady ma wejść tylko sześciu przedstawicieli.

Pan Wawrzyniec Kłosiński - specjalista ds. współpracy z NGO wyjaśnił, że wszystkie organizacje mają prawo zgłosić swoich przedstawicieli do składu Rady, natomiast ostateczny wybór należy do decyzji Prezydenta Miasta.

Radna Agata Gołaszewska stwierdziła, że w omawianym projekcie uchwały powinien być przedstawiony tryb powoływania członków ŁRPP spoza urzędu i Rady Miejskiej. Zdaniem radnej to organizacje powinny wytypować spośród siebie przedstawicieli w formie np. głosowania, a Prezydent powinien to tylko zatwierdzić. Tryb powoływania rady powinien być transparentny

Pan Wawrzyniec Kłosiński - specjalista ds. współpracy z NGO wyjaśnił, że & 2 pkt. 1 projektu uchwały jasno mówi: „Radę powołuje Prezydent”. Dodał, że zasady współpracy miasta Łomży z organizacjami pozarządowymi nigdy nie były nastawione na to, żeby z organizacjami się kłócić. Tak jak organizacje zaproponują, tak Prezydent miasta zechce się do tego ustosunkować – bardzo pozytywnie.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że zasady zapisane w projekcie omawianej uchwały wynikają z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Dodała, że ani Prezydent Miasta ani Rada Miejska nie mogą wnikać w wewnętrzne sprawy organizacji pozarządowych, tj. w tym wypadku nie mogą narzucać w jaki sposób i ilu członków spośród siebie wytypują do składu ŁRPP.

Przewodnicząca obrad – radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że również ma pewne wątpliwości dot. zapisu w pkt. 4 – brak w nim jasnych zasad wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do składu Rady. Obawia się, że w przypadku gdy to Prezydent Miasta ma dokonywać wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych, nie było potem krytyki, że kogoś nie uwzględniono, pominięto, itp.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Ad. 7

Sprawy różne i wolne wnioski

Komisja nie zgłosiła żadnych spraw w tym punkcie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 20 sty 2014 07:41
  • Data opublikowania: poniedziałek, 20 sty 2014 07:42
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej