Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 33 posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2013 roku

 

Komisja realizowała następoujący porządek obrad:

 

 

1. Przyjęcie protokołu nr 31/13 oraz nr 32/13 z poprzednich posiedzeń komisji

2. Informacja o stanie bezrobocia w mieście Łomża oraz działaniach podejmowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Łomży w zakresie przeciwdziałania bezrobociu w 2013r. Bezrobocie wśród młodych osób i osób niepełnosprawnych na terenie miasta Łomża – druk nr 543

3. Informacja z realizacji „Strategii rozwiązywania problemów społecznych na terenie miasta na lata 2007-2015” za 2012 rok – druk nr 541

4. Sprawy różne i wolne wnioski

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 31/13 oraz nr 32/13 z poprzednich posiedzeń komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 31/13 z posiedzenia Komisji z dnia 14 maja 2013 roku i w wyniku głosowania przyjęła go 5 głosami za, przy 1 głosie wstrzymującym i braku głosów przeciw.

Komisja nie wniosła także uwag do protokołu nr 32/13 z posiedzenia Komisji z dnia 29 maja 2013 roku i w wyniku głosowania przyjęła go 5 głosami za, przy 1 głosie wstrzymującym i braku głosów przeciw.

 

Ad. 2

Informacja o stanie bezrobocia w mieście Łomża oraz działaniach podejmowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Łomży w zakresie przeciwdziałania bezrobociu w 2013r. Bezrobocie wśród młodych osób i osób niepełnosprawnych na terenie miasta Łomża – druk nr 543

Informację w w/w sprawie przedstawiła Pani Maria Gwardys – przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży – zgodnie z drukiem nr 543 – w załączeniu do protokołu.

W dyskusji głos zabrali:

Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że ogromnym problemem dla młodych ludzi jest fakt, że rozpoczynają swój start po zakończeniu edukacji od statusu osoby bezrobotnej, szczególnie jeśli chodzi o osoby po studiach. Następnie poprosiła o informację, czy PUP posiada dane na temat osób biorących udział  w szkoleniach i różnego rodzaju programach organizowanych na rzecz przeciwdziałania bezrobociu, że te osoby uzyskały pracę czy nadal są na „garnuszku” państwowym.

Pani Maria Gwardys stwierdziła, że PUP w Łomży organizuje dwa rodzaje szkoleń – indywidualne i grupowe, a ich tematyka i zakres jest opracowywany w oparciu o analizę zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Stwierdziła, że efektywność szkoleń grupowych, pomimo ogromnego ich powodzenia była bardzo słaba. W związku z tym PUP w Łomży od dwóch lat organizuje szkolenia grupowe zawodowe, połączone np. z „ABC przedsiębiorczości” czy „Przygotowaniem do przedsiębiorczości”. Osoby, które te szkolenia ukończą, ubiegają się w PUP o dotację. Przy szkoleniach indywidualnych natomiast bezrobotny, który uzyska od pracodawcy zaświadczenia uprawnień, to po zgłoszeniu się do PUP i przedstawienie uprawnienia, zostaje przyjęty do pracy. Po szkoleniach indywidualnych również nie ma 100% pewności zatrudnienia bezrobotnego. PUP nie ma żadnych instrumentów, żeby później wyegzekwować na pracodawcy zatrudnienie przeszkolonego bezrobotnego. Kończąc wypowiedź stwierdziła, że efektywność szkoleń zwiększyła się dzięki wprowadzeniu do nich elementów przedsiębiorczości.

Radna Edyta Śledziewska – Przewodnicząca obrad poprosiła o informację czy PUP zatrudnia doradców zawodowych przed kierowaniem bezrobotnych na szkolenia.

Pani Maria Gwardys stwierdziła, że każde skierowanie osoby bezrobotnej na szkolenie jest poprzedzone opinią doradcy zawodowego.

Radny Andrzej Modzelewski zabierając głos w dyskusji stwierdził, że jego zdaniem najlepszą formą walki z bezrobociem dla osób młodych są staże. Zainteresowanie stażami jest duże z tego co się orientuje, ale środków zbyt mało. Odwrotnie jest ze środkami na bezrobotnych po 50 roku życia, gdzie środki nie są do końca wykorzystywane. W związku z tym zwrócił się do pani Gwardys z zapytaniem, czy nie można tych środków przesunąć. Zwrócił uwagę, że najlepiej byłoby gdyby szkolenia organizowane przez PUP odbywały się u przedsiębiorców w formie stażu. Ponadto poprosił o informację czy w tym roku PUP w Łomży będzie miał jeszcze środki na staże.

Pani Maria Gwardys wyjaśniła, że środków przesunąć nie można, ponieważ są one adresowane do konkretnej grupy bezrobotnych. Następnie stwierdziła, że w tym roku PUP będzie miał jeszcze pieniądze na 80 staży, prowadzonych w ramach specjalnego programu od miesiąca października br. Staże są określone rozporządzeniem. PUP nie może działać niezgodnie z prawem, organizując szkolenia w formie staży. Szkolenia muszą być organizowane przez instytucję zewnętrzną, wpisaną na listę prowadzoną przez Wojewódzki Urząd Pracy. Następnie poinformowała, że jest inna forma, tzw. przygotowanie zawodowe dorosłych, które może trwać do 6 lub do 18 miesięcy. Tego PUP w Łomży nie robi w tej chwili, ale przepisy takie rozwiązanie przewiduje. Ta forma polega na tym, że 20% czasu poświęconego na przygotowanie zawodowe poświęca bezrobotny zdobyciu informacji merytorycznych, a 80% poświęca praktyce. Po zakończeniu przygotowania zawodowego powinien się odbyć egzamin przed komisją dającą uprawnienia – np. czeladnicze.

Radna Bogumiła Olbryś zwróciła się do Pani Gwardys z prośbą o wyjaśnienie czy PUP w Łomży nadal prowadzi program pn. „Absolwent”, co to są tzw. „dodatki aktywizacyjne” oraz jaki pakiet ubezpieczeniowy, na jakie zabiegi i usługi medyczne mają osoby zarejestrowane w urzędach pracy.

Pani Maria Gwardys wyjaśniła, że program „Absolwent” nie jest realizowany. Dodatki aktywizacyjne natomiast polegają na tym, że jeśli bezrobotny, któremu przysługuje prawo do zasiłku znajdzie z własnej inicjatywy zatrudnienie, to wtedy zgłasza się do PUP, który wypłaca mu środki za połowę okresu przysługującego mu okresu zasiłku dla bezrobotnych, tj. jeśli bezrobotnemu przysługiwało prawo do zasiłku przez okres 5 miesięcy, PUP wypłaca takiej osobie pieniądze za 2,5 miesiąca. To jest dodatek aktywizacyjny. Bezrobotny już otrzymuje wynagrodzenie za pracę i dodatkowo część zasiłku – w nagrodę za samodzielne znalezienie sobie pracy. Odnosząc się do ubezpieczenia osób bezrobotnych stwierdziła, że przysługuje im pełne ubezpieczenie na leczenie, pobyt w szpitalu i wszelkiego rodzaju zabiegi i usługi specjalistyczne.

Radna Bernadeta Krynicka zwróciła się do Pani Gwardys z zapytaniem ile % osób które odbywają staże zostaje zatrudnionych?

Pani Maria Gwardys wyjaśniła, że rokrocznie wzrasta ilość osób zatrudnionych po stażach, waha się w granicach 46%. Dodała, że PUP w umowach podpisywanych z organizatorami staży wpisuje klauzulę, że organizator stażu zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego w wymiarze 3 miesięcy.

Radna Bernadeta Krynicka odnosząc się do w/w/ stwierdziła, że nie chodziło jej o te 3 miesiące zatrudnienia, lecz na dalsze, ponad te 3 miesiące.

Pani Maria Gwardys stwierdziła, że PUP nie ma żadnych instrumentów żeby zobowiązać organizatorów staży do dalszego zatrudnienia.

Następnie radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że był czas, że bezrobotni jako tzw. „przeprowadzacze” bezpiecznie doprowadzali dzieci do szkół. Obecnie takie zapotrzebowanie jest – dotyczy przejścia do SP nr 10 na ul. Zawadzkiej, przy Kościele Krzyża Św. W związku z tym zwróciła się do Pani Gwardys z zapytaniem czy istnieje możliwość aby od września przejście to było przez przeprowadzaczy zabezpieczone i umożliwiało dzieciom bezpieczne dojście do szkoły.

Pani Maria Gwardys wyjaśniła, że jest to możliwe. Prezydent Miasta musi do PUP wystąpić z wnioskiem na organizację prac publicznych czy robót interwencyjnych i bezrobotni do zabezpieczenia przejść dla dzieci zostaną skierowani.

Radna Bogumiła Olbryś stwierdziła, że takie bezpieczne przejście powinny mieć zapewnione także dzieci uczęszczające do SP nr 5. Prosi o uwzględnienie tego przy pisaniu wniosku do PUP.

Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie – 7 głosami za przyjęła powyższą informację, zapisaną w druku nr 543.

Ad. 3

Informacja z realizacji „Strategii rozwiązywania problemów społecznych na terenie miasta na lata 2007-2015” za 2012 rok – druk nr 541

Informację w w/w sprawie przedstawił Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS – zgodnie z drukiem nr 541 – w załączeniu do protokołu.

Radny Andrzej Modzelewski zabierając głos w dyskusji poruszył sprawę współpracy MOPS z Powiatowym Biurem Pracy. Stwierdził, że jest to bardzo dobry kierunek, bo jest to lepsze działanie niż dawanie gotowych rzeczy, pieniędzy itd. Taka pomoc powoduje, że osoby bezrobotne zaczynają coś robić, a nie czekają tylko na gotowe. Formy aktywizacji bezrobotnych są cenne i należy je poszerzać, obejmować nimi jak największą grupę osób nie mających zatrudnienia.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, ze nie wyobraża sobie realizacji omawianej strategii bez współpracy z PUP. Dodał, że aktywizacja bezrobotnych w bardzo wielu przypadkach zależy od samych bezrobotnych, od tego czy są oni zainteresowani pracą czy nie. Są osoby które odmawiają pracy z wielu względów, a MOPS nie ma narzędzi do nie przyznania takiej osobie pomocy. Osobie samotnej istnieje ewentualna możliwość odebrania zasiłku przez miesiąc, ale tam gdzie są dzieci nie miałby sumienia nie dać zasiłku, bo przecież na tym ucierpią dzieci. Ustawa o pomocy społecznej, podobnie jak PUP powinna dawać MOPS większe uprawnienia do ograniczania pomocy społecznej osobom uchylającym się od pracy.

Przewodnicząca obrad zabierając głos w tym temacie pogratulowała Dyrektorowi MOPS i wszystkim pracownikom ośrodka za ogrom pracy, za udział w wielu przedsięwzięciach i programach na rzecz pomocy najuboższym mieszkańcom Łomży.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania w/w informację przyjęła jednogłośnie – 6 głosami za.

Ad. 4

Sprawy różne i wolne wnioski:

Przewodnicząca obrad przedstawiła komisji wniosek, jaki wpłynął od rodziców dzieci specjalnej troski w sprawie utworzenia placówki dziennego pobytu w Łomży – w załączeniu do protokołu.

Komisja jednogłośnie – 6 głosami za opowiedziała się za przekazaniem w/w wniosku do Prezydenta Miasta celem pozytywnego rozpatrzenia poruszonego we wniosku problemu – wniosek w załączeniu do protokołu.

Więcej spraw w tym punkcie obrad nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 10 lip 2013 08:00
  • Data opublikowania: środa, 10 lip 2013 08:10
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej